שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התנקשות בלבנון: נרצח שר ממשפחת ג'ומייל
  פייר ג'ומייל, שר התעשייה הלבנוני ואחד מהכוחות הפוליטים העולים בלבנון, נורה ונהרג בהתנקשות בביירות. רשת "אל ערבייה" דיווחה כי היורה נמלט מהמקום. ג'ומייל, נצר למשפחה נוצרית ותיקה בלבנון, הוא אחיינו של באשיר ג'ומייל שנהרג ימים מספר לאחר שנתמנה לנשיא לבנון. אביו: "הוא נהרג למען לבנון, איננו רוצים נקמה". בימים האחרונים פוקד משבר פוליטי קשה את המדינה

  התנקשות פוליטית, על סף מלחמת אזרחים בלבנון: שר התעשיה הלבנוני, פייר ג'ומייל, נורה ונהרג אחר הצהריים (יום ג') במזרח ביירות. אלמונים ירו לעבר שיירת כלי רכב שבה נסע. השר נפצע אנושות, הובהל לבית החולים "מאר יוסף", ושם מת מפצעיו. עדיין לא ברור מה הרקע לירי ומי עומד מאחורי ההתנקשות, אולם בשבועות האחרונים נכנסה לבנון לסחרור פוליטי חסר תקדים, והיא עומדת על סף מלחמת אזרחים. רשת "אל ערבייה" דיווחה כי מבצע ההתנקשות הצליח להתחמק מהמקום.

   

  הנרצח הוא בנו של אמין ג'ומייל, נשיא לבנון לשעבר, ובן לאחת המשפחות הנוצריות המפורסמות והותיקות בלבנון. ג'ומייל שב ללבנון לפני מספר שנים מצרפת, לשם עברה משפחתו בעקבות ההשתלטות הסורית על המדינה. הוא התכוון להתמודד בבחירות מטעם מפלגת הפלנגות הנוצרית. פייר ג'ומייל קרוי על שם סבו והוא אחיינו של באשיר ג'ומייל, שנהרג במהלך מלחמת האזרחים בלבנון ימים מספר לאחר שהתמנה לתפקיד נשיא לבנון. 

   

  אמין ג'ומייל, אביו של פייר, דיבר מול בית החולים ומנה את השורה הארוכה של בני משפחתו שנהרגו ברבות השנים בחיסולים בלבנון. מול קהל תומכים זועם קרא אמין לרגיעה ברחובות ביירות. "פייר נהרג למען לבנון ולמען החירות. איננו רוצים להכתים זאת בפעולות לא אחראיות. אני מבקש ממי שמוקיר אותי שיקדיש את הלילה הזה למחשבה כיצד עלינו להגן על המדינה הזו. איננו רוצים בנקמה. איננו רוצים פעולות או נקמות".

   

  בהופעה פומבית סמוך מאד לאירוע דיבר ראש סיעת הרוב בפרלמנט, סעד אל-חרירי על ניסיון ההתנקשות והניף אצבע מאשימה חד-משמעית לעבר סוריה. "לפני רבע שעה ירו בשר פייר א-ג'ומייל", אמר בקול שבור מול קהל נאמניו. "הם רוצים להרוג כל בן חורין. הם רוצים להמשיך בשרשרת ההתנקשויות. אני רוצה לומר שלא נותר לנו עוד על מה לדבר עם המשטר הרצחני הזה. בית המשפט הבינלאומי (ישפוט) בינינו ומה שיהיה - יהיה".


  רכבו של ג'ומייל. היורים נמלטו (צילום: רויטרס) 

   

  לעומת אל-חרירי, חבר הפרלמנט הסורי וחבר הוועדה המרכזית של מפלגת הבעת', פייסל כלת'ום, דחה מכל וכל את אשמתה של סוריה.

   "עליהם לחפש מי רוצה להרוס את לבנון. סוריה הקריבה יותר מ-14 אלף חללים למען לבנון. איננו רוצים שדברים כאלה יקרו במדינה או מחוצה לה. אם הם טוענים שזאת סוריה - על המשת"פים האלה כמו חרירי להציג הוכחות לדבריהם". הוא שלח את תנחומיו למשפחת ג'ומייל. "סוריה מעוניינת ביציבות בלבנון, כי חוסר יציבות תהיה לטובת ישראל וארה"ב. כולם יודעים עתה מי עובד לטובת ארה"ב וישראל".

   

  גם חיזבאללה מיהר לגנות את ההתנקשות. חבר המועצה המדינית של הארגון, אחמד מלי, קרא לחפש מי עומד מאחורי המעשה.

   

  ג'ומייל דיבר לפני כשנתיים בתוכנית אירוח ברשת אל-ערבייה והביע הסתייגות חריפה מהנוכחות הסורית בלבנון ומכך שהסורים הם שקובעים את זהות הנשיא בלבנון. הוא היה אחד מהמתנגדים החריפים של הנוכחות הסורית בלבנון ונחשב לאחד הכוחות העולים במשפחה ובמחנה הנוצרי.

   

  בימים האחרונים פוקד משבר פוליטי קשה את לבנון, על רקע ההחלטה להקים בית דין בינלאומי לחקירת רצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי. על הרקע הזה התפטרו לפני כשבועיים ששת שרי חיזבאללה ואמל ממשלת לבנון. במקביל קרא לפני ימים אחדים מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לתומכיו "להתכונן לרדת אל הרחוב" בנאום ששודר ברשת "אל מנאר". במהלך הנאום, שעסק רובו ככולו במשבר הפוליטי הפוקד את לבנון בתקופה שלאחר המלחמה, שב מזכ"ל חיזבאללה על דרישתו להגדיל את ייצוג ארגונו בממשלה עד לכדי שליש - דבר שיאפשר לו, אם וכאשר ירצה, להפיל את הממשלה. לחילופין יוכל חיזבאללה במצב זה להטיל וטו על החלטות חשובות, או להוביל את לבנון לבחירות מוקדמות.

   

  "אנו חייבים להיות מוכנים באופן פסיכולוגי לפתוח בהפגנות ענק שיקדמו את התנועה בכיוון הנכון. בכוונת הארגון לכפות את רצונו כדי להביא להפלת הממשלה", אמר מזכ"ל חיזבאללה והבהיר כי לא יהיה מדובר בהתפרעויות, אלא בהפגנות שקטות שלא יפגעו ברכוש הציבורי או הפרטי של תושבי המדינה.

   

  הרצח של ג'ומייל מצטרף לשורה של מעשי רצח וניסיונות התנקשות בפוליטיקאים ואנשי רוח שנתנו פומבי לעמדות אנטי-סוריות. בין השאר נרצחו חברי הפרלמנט האנטי-סוריים ג'ובראן תוויני וג'ורג' חאווי, ונעשה ניסיון להתנקש בחייו של שר ההגנה אליאס אל-מור. כמו כן נרצחו העיתונאי האנטי-סורי סמיר קסיר ונעשה ניסיון להתנקש בחייה של העיתונאית מיי שידיאק.

   

  ההתנקשות הנוכחית היא בעלת מאפיינים שונים מבעבר, שכן בשנים האחרונות הירבו להתנקש בלבנון בעזרת מטעני נפץ. כך היה עם שר האוצר לשעבר, מרואן חמאדה, שנפצע אנושות אך התאושש, כך היה עם מגישת הטלווזיה הלבנונית מיי שדיאק שאף היא התאוששה וכך היה עם ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי שנהרג בפיצוץ עצום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הנרצח, פייר ג'ומייל
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  שרידי הרכב הפגוע
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  משבר פוליטי. ראש ממשלת לבנון סניורה
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  אביו של הנרצח, אמין ג'ומייל. בלי נקמה
  צילום: איי פי
  מומלצים