שתף קטע נבחר

המירוץ ל-08: הילארי בראש; אובאמה במקום השני

סקר של CNN מגלה כי הילארי קלינטון צועדת בבטחה בראש רשימת המתמודדים הדמוקרטיים במירוץ (התיאורטי בינתיים) לנשיאת ארצות הברית. במקום השני, לפני "תותחים כבדים" כמו אל גור וג'ון קרי מדורג "הכוכב" - בארק אובאמה

עד עכשיו כולם דיברו על הילארי קלינטון כמי שמובילה את כל הסקרים באשר למועמדות הדמוקרטים במירוץ לנשיאות ארצות הברית בבחירות 2008. ואכן, על פי סקר חדש שפירסמה רשת CNN, קלינטון אכן זוכה לתמיכה של 33 אחוז מהמצביעים הדמוקרטים כמועמדת לנשיאות, ומובילה בבטחה רשימה של עשרה מועמדים דמוקרטים.

 

אבל למקום השני "התגנב" בארק אובאמה, הסנאטור הדמוקרטי השחור מאילינוי - "הטירון הפוליטי" בן ה-45 שנכנס רק לפני שנתיים לסנאט אך כבר מכונה "הכוכב העולה" של הפוליטיקה האמריקנית. אובאמה גרף 15 אחוז מהנשאלים, והקדים מתמודדים חזקים ומוכרים כמו ג'ון אדוארדס, שהיה המועמד לסגן נשיא בבחירות הקודמות ואל גור, סגנו של הנשיא קלינטון; שניהם צברו בסקר 14 אחוז כל אחד. הסנאטור ג'ון קרי, המועמד לנשיאות מטעם הדמוקרטים ב-2004 התדרדר ל-7 אחוז תמיכה בלבד.

 

אובאמה ממצב את עצמו כיום כאלטרנטיבה רעננה לסנטורית קלינטון. אחת הבעיות הגדולות שלה בתוך המפלגה הדמוקרטית היא תמיכתה במלחמה בעיראק בהצבעתה בסנאט, וסירובה לתמוך בקריאה לגבש לוח זמנים להסגת הכוחות. ערב המלחמה בעיראק נאם אובאמה והכריז כי זוהי מלחמה לא נכונה, בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. לפני כמה ימים נשא נאום סוחף באילינוי בו הציג את תפיסת עולמו בשורה של נושאים, לרבות עיראק. הוא עשה כותרות כשהצהיר על הצורך להתחיל להוציא כוחות משמעותיים מעיראק בתוך ארבעה חודשים עד חצי שנה.

 

אובאמה כבר הספיק לעשות את מה שכל מי שרואה עצמו כמועמד לנשיאות ממהר לעשות - הוא ביקר בישראל בינואר השנה, נפגש עם שר החוץ דאז סילבן שלום והיה אמור להיפגש גם עם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לולא השבץ שקילקל את התוכניות.

 

באוגוסט ערך אובאמה מסע "שורשים" מתוקשר בכמה מדינות באפריקה. פרשנים טענו שמדובר היה בניסיון שלו לקרוץ לציבור המצביעים השחור בארצות הברית, למרות שהוא לא ממש מייצג טבעי שלהם. בניגוד לאפרו-אמריקנים רבים, אובאמה אינו נצר לעבדים שהובאו לאמריקה במאות שעברו אלא בן למהגר מקניה ואם לבנה מקנזס.

 

האם לקלינטון יש ממה לחשוש? ייתכן שהסכומים שהוציאה על מימון מסע הבחירות שלה בניו יורק מעידים על הרצון שלה להבטיח ניצחון בכל מחיר, בלי להשאיר שום דבר למזל. ועדת הבחירות הפדרלית בארצות הברית פירסמה את סכומי הכספים שהוציא כל מועמד בבחירות לקונגרס. התברר כי קלינטון הוציאה כמעט 30 מיליון דולר על מימון מאמציה להיבחר מחדש לסנאט הגם שהתמודדה מול מועמד רפאים רפובליקני אנונימי - ג'ון ספנסר, שהוציא פחות מחמישה מיליון דולר על המירוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הכי פופולרית בקרב המתמודדים הדמוקרטים. קלינטון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
ממצב את עצמו כאלטרנטיבה. אובאמה
צילום: רויטרס
מומלצים