שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חלוץ מינה מחליף זמני להירש באוגדת הגליל
  כשברקע מעיבה הבדיקה סביב התנהגותו של תא"ל עימאד פארס ומינויו המוקפא, החליט חלוץ להציב מינוי זמני בתפקיד: תא"ל יוסי בכר ימלא את תפקידו של הירש, שפרש על רקע דו"ח חטיפת החיילים. הפעם, פרץ אישר את המינוי. קצינים בכירים: זה סוגר את הדלת בפני פארס

  משחק כסאות באוגדת הגליל של פיקוד הצפון: שבועות ספורים לאחר שהרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, החליט כי תת אלוף עימאד פארס, ימונה לתפקיד היוקרתי של מפקד אוגדת הגליל, החליט הערב (יום ג') אותו חלוץ כי קצין אחר - תת אלוף יוסי בכר - הוא שיכנס לתפקיד. בשלב הזה מדובר במינוי זמני, עד קיץ 2007.

   

  בכר (42), צמח בחטיבת הצנחנים ושימש בשורה של תפקידים ביניהם מפקד הסיירת ומפקד גדוד 101. בשנת 99' קיבל את הפיקוד על יחידת "מגלן". הוא שימש כמפקד חטיבת הצנחנים במילואים "חוד החנית" ולאחר מכן כמפקד החטיבה הסדירה.

   

  בצה"ל מסבירים כי מדובר בצעד מתחייב על רקע העובדה כי סבב המינויים במסגרתו הוחלט על מינויו של פארס טרם אושר על ידי שר הביטחון, עמיר פרץ. לדבריהם, יש למנות בהקדם מפקד חדש לאוגדה לאור התפטרותו של המפקד הנוכחי, תא"ל גל הירש. זו, על פי צה"ל, הסיבה היחידה למינוי החדש. עם זאת, נראה כי ישנן גם סיבות אחרות שהביאו להחלטה והן קשורות לחווֹת דעת משפטיות באשר לתא"ל פארס ולבדיקה המקיפה המתנהלת בעניינו.

   

  בתוך זמן קצר יערך במפקדת האוגדה בבירנית טקס חילופי מפקדים ומי שהיה מפקד יחידת הצנחנים ובמשך חודשים ספורים שימש כקצין חי"ר וצנחנים ראשי - תא"ל בכר - ייכנס לתפקידו כמפקד אוגדה 91. המפקד הנוכחי, תא"ל גל הירש, ייצא לחופשת פרישה מצה"ל. ההחלטה של הרמטכ"ל הערב, שאושרה הפעם על ידי פרץ, מעלה שאלות קשות על הליך קבלת ההחלטות באשר להחלטה המקורית למנות את תא"ל פארס לתפקיד. קצינים בכירים במטה הכללי התנגדו למינוי ובעיקר בשל בדיקה שמתנהלת כנגד פארס בשל התנהגות פרועה, לכאורה, כלפי שוטרים בעת נסיעה בדרום הארץ. פארס אף הועמד לדין פלילי בצה"ל על עבירות דומות והורשע בחלק מהן. חוות דעת משפטית המליצה לשקול היטב את מינויו.

   

  "המינוי לא ירד מהפרק"

  על אף ששר הביטחון עמיר פרץ טרם אישר את סבב המינויים, נראה כי מינויו של פארס, שלא היה שותף כלל ללחימה בצפון, היה פחות בעייתי עבור השר. ייתכן כי השאלות המשפטיות שנמצאות בבירור מצ"ח הביאו את חלוץ להחלטה להקפיא את המינוי של פארס ולמנות את תא"ל בכר לתפקיד - באופן זמני.

   

  בצה"ל מסבירים כי החלטת הרמטכ"ל למנות את בכר עד קיץ 2007 נובעת מהתפטרותו של תא"ל גל הירש. "תא"ל פארס שסוכם לתפקיד לא יכול להתמנות כעת בגלל שהדבר יביא לפגיעה בכל הסבב שמתכונן רק בקיץ 2007. תא"ל פארס היה ונותר מועמד לתפקיד", אמר גורם בכיר. עם זאת, קצינים בכירים בצה"ל ציינו כי החלטתו של הרמטכ"ל סוגרת למעשה את התפקיד בפני פארס, המשמש כיום כמפקד אוגדת אדום, וכי מלכתחילה הרמטכ"ל היה צריך להמתין לסיום החקירה בעניינו ורק אז לבחון את מידת התאמתו לתפקיד.

   

  קודמו של פארס, תא"ל גל הירש הודיע באחרונה על התפטרות דרמטית אותה מסר בפתח ישיבה מיוחדת של פורום מטכ"ל בלשכת הרמטכ"ל, בעניין התחקיר אודות חטיפת החיילים. התחקיר, שערך האלוף (מיל') דורון אלמוג מצא כשלים רבים וקבע כי החטיפה, שאירעה בגזרתו של הירש, יכולה היתה להימנע. בכך הסתיימה בטונים צורמים קריירה מפוארת של מפקד עוצבת הגליל (אוגדה 91), שנחשב לאחד המוערכים בסגל הקצונה הבכיר. חלוץ, אגב, ביקש מהירש לחזור בו - אולם הוא סירב.

   

  בתוך כך, הביעו גם היום קצינים בכירים ביקורת על הרמטכ"ל באשר להליך בחירת מפקדי החטיבות שנערך אמש. קצין בכיר אמר ל-ynet כי בחירתו של אלוף משנה אילן מלכה למפקד חטיבת גבעתי תמוהה, שכן מדובר בקצין שלא פיקד בחטיבה מרחבית כמקובל. לדבריהם, המועמדים האחרים לתפקיד היו מתאימים יותר בעיקר בשל סדרת התפקידים שביצעו במהלכם שירותם. "אלוף משנה מלכה פיקד על חיילים בצורה משמעותית כשהיה מג"ד בגבעתי ומאז ביצע תפקידים שאינם פיקוד על חיילים בצורה משמעותית", אמר הקצין הבכיר. גם ההחלטות למנות את אלוף משנה אהרון חליווה למפקד בי"ס לקצינים ואת אלוף משנה איתי וירוב לתפקיד מפקד חטיבת כפיר זכתה לביקורות וקצינים בכירים ציינו כי אילו השיבוץ היה הפוך, הדבר היה הגיוני הרבה יותר. בנוסף לכך הוסיפו כי כל הליך המינויים בצה"ל נעשה בצורה לא הגיונית והפוליטיקה הפנימית גוברת על המקצועיות והניסיון של קצינים טובים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אפי שריר
  תא"ל בכר. זה שנכנס
  צילום: אפי שריר
  צילום: אפי שריר
  זה שהולך. הירש
  צילום: אפי שריר
  מומלצים