שתף קטע נבחר

מהיום: אולמרט הוא שר המשפטים

ממלא מקום שר המשפטים, מאיר שטרית, לא קיבל מינוי קבע. וגם שר חדש לא מונה עדיין. המשמעות: ראש הממשלה יאחז במושכות ויהיה אחראי, בין היתר, על היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. בכיר במערכת המשפט: "אי אפשר להישאר אפילו יום אחד בלי שר"

לראש הממשלה, אהוד אולמרט, יש החל מהיום (ו') תיק חדש. בחצות תם מינוי הזמני של ממלא מקום שר המשפטים, מאיר שטרית, ומאחר שלא הוכרז על מינוי שר חדש או לחלופין שהמינוי הזמני יהפוך לקבוע, יחזיק אולמרט בנוסף לתיק הרווחה גם את תיק המשפטים.

 

גורמים בכירים במערכת המשפט אמרו ל-ynet כי המצב לא תקין שאין בישראל שר במשרדי הרווחה והמשפטים. "מערכת המשפט במצבה הנוכחי אינה יכולה להישאר ולו ליום אחד ללא שר משפטים".

 

במערכת המשפט חלוקות הדעות בנוגע למינויו של אולמרט לאחראי על משרד המשפטים, בשל החקירות כמתנהלות נגדו. במסגרת תפקידו הוא זה שיהיה אחראי בין היתר על היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שאמור להכריע בקרוב בכמה עניינים בהם מעורב ראש הממשלה ועל פרקליט המדינה, ערן שנדר.

 

יו"ר מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר, התייחסה לנושא היעדר השר, בכנס העמותה למשפט ציבורי, שנערך במלון דן קיסריה. לדבריה, לפני שנה היא התלוננה על-כך שהוועדה למינוי שופטים לא מתכנסת. "אפילו בחלומות הגרועים שלי לא חלמתי שתעבור שנה נוספת והוועדה עדיין לא תתכנס. עכשיו גם שר המשפטים איננו".

 

השופטת דורנר העלתה בעיה מרכזית, ממנה חוששים כעת במערכת המשפט. החשש הוא שמינוי השופטים לערכאה העליונה ימשיך ויידחה והדבר יוסיף עומס רב אצל השופטים הקיימים. בשנתיים האחרונות, עם פרישתם של כמה משופטי בית המשפט העליון, נוצר מחסור בשופטים והעומס בבית המשפט גדל. הוועדה למינוי שופטים אינה מתכנסת בהיעדר שר קבוע, ובית המשפט העליון נאלץ להסתפק במינויים זמניים.

 

השבוע נרמז בסביבתו של אולמרט כי ייתכן וראש הממשלה ייקח לעצמו את תיק המשפטים, אולם השר שטרית, שהחליף את חיים רמון, אמר השבוע ל-ynet: "ערב קבלת התפקיד היה סיכום ביני לבין ראש הממשלה שאני מקבל את התפקיד לכל תקופת משפטו של רמון, גם אם זה מעבר למינוי הזמני. כשאקבל את מינוי הקבע אני מוכן לפנות את המשרד לרמון בלי שום קושי".

 

עמותת אומץ פנתה אתמול לראש הממשלה בבקשה שלא להשאיר את משרד המשפטים ללא שר וטענה כי היא סבורה שאולמרט מנוע מלהחזיק בתיק המשפטים. זאת, בשל "שורה של עניינים אשר היבטים פליליים שלהם נחקרים עתה על-ידי המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עוד תיק על הראש. אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: עופר עמרם
המינוי הזמני תם. שטרית
צילום: עופר עמרם
מומלצים