שתף קטע נבחר

מצוד אחר האנס הסדרתי בני סלע שנמלט

סלע המרצה 35 שנות מאסר, לאחר שהורשע ב-14 עבירות מין שביצע בצעירות ובקטינות, הובא לבית המשפט בתל-אביב, שם ניצל את ההזדמנות, וברח. מאות שוטרים ומתנדבים מחפשים אחריו בסיוע מסוק. מכנסיו של האנס אותרו בגן סמוך. המפכ"ל הודיע על הקמת ועדה לבדיקת האירוע - אולם דיכטר הורה לבטלה

מחדל משטרתי: האנס הסדרתי בני סלע נמלט הבוקר (יום ו') מבית המשפט ברחוב וייצמן 1 בתל-אביב ומסתובב ברחבי העיר. משטרת תל-אביב פתחה במצוד ענק אחריו בסיוע מסוק ומאות שוטרים ומתנדבים. בסביבות 11:40 בבוקר אותרו מכנסיו ברחוב דוד המלך 34. אישה שחיפשה אחרי האנס הבחינה בו מחליף את מכנסיו בגן ציבורי, ודיווחה מיד למשטרה. השוטרים הגיעו לאחר שנמלט מהמקום.

 

האישה שהבחינה בסלע מחליף את מכנסיו סיפרה לשוטרים שהודיעה לילדיה בבוקר שתסייע בחיפושים: "בשלב מסוים, מצאתי מתחת לעץ בגן ציבורי את המכנסיים". סלע נשפט ל-35 שנות מאסר, לאחר שהורשע ב-14 עבירות מין שביצע בצעירות ובקטינות - העונש החמור ביותר שנגזר אי פעם על אנס בישראל.

 

בני סלע היה אמור להגיע לדיון בעניינו בבית הדין לעבודה ברחוב שוקן. אנשי שירות בתי הסוהר העבירו אותו לאנשי ליווי של משטרת תל-אביב ב"מעבר ניצן" ואלו הסיעו אותו לבית המשפט בתל-אביב עם עצור נוסף, שהורד בבית המשפט ברחוב וייצמן. שם ניצל סלע את ההזדמנות, הצליח לעלות את החומה בחצר העצורים ולברוח.

 

וזה תיאורו של סלע, כפי שנמסר מהמשטרה: הוא לבש חולצה לבנה ומכנסי אסיר חומים והיה אזוק בידיו. גובהו 1.65 מטר, מבנה גופו צנום ושיערו שחור קצר. כל המזהה אותו מתבקש להתקשר למוקד 100.

 

השוטרים עברו מבית לבית מסביב לבית המשפט. אישה דיווחה שראתה אותו ברחוב מודליאני, סמוך לבית המשפט. השוטרים תפסו אדם דומה, ואז התברר שזה לא הוא. החיפושים אחריו מתמקדים בעיקר בגינות הסמוכות לבית המשפט בתל-אביב - גן דובנוב, באזור צייטלין ובמתחם בית החולים איכילוב הסמוך. השוטרים בדקו קלטות אבטחה של בתי עסק באזור, כדי לבדוק אם סלע היה שם.

 

מונתה ועדת בדיקה - ובוטלה

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, הודיע שמונתה ועדת בדיקה ובראשה ראש מחלקת סיור במטה הארצי, ניצב-משנה עמוס בר. עם זאת, זמן קצר לאחר הודעתו של קראדי, הורה השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, לבטלה והודיע שיקים ועדת בדיקה חיצונית בראשות ניצב בדימוס לפחות. דיכטר גם זימן אליו את קראדי ואת ראש שירות בתי הסוהר, רב- גונדר, יעקב גנות, להערכת מצב מיוחדת, והביע את מורת רוחו מהאירוע.

 

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב דוד צור, התייחס מוקדם יותר לבריחתו של סלע: "לצערי אנחנו מהבוקר מחפשים אחר האסיר הנמלט, בני סלע. בתשע בבוקר הוא הובא לבית המשפט בתל-אביב, אנו מתחקרים את הסוגיה איך הגיע והצליח להימלט. נצטרך קודם כל לתפוס אותו ואחר כך ואחר כך לתחקר איך אירע הדבר. ממה שידוע - הוא לא היה אזוק ברגליים והסוגיה תיבדק".

 

לדברי מפקד המחוז, התחקיר יתפצל למספר תחומים: "מדוע הגיע לכאן בכלל כאשר לא היה אמור, ולאחר מכן - איך נמלט. ממה שהבנו, בית הדין לעבודה סגור בכלל בימי שישי כך שיש לבדוק כיצד זומן לכאן מה גם שזו תחנת ביניים והוא לא היה אמור להיות כאן. לא פעם ראשונה שאסירים מגיעים לכאן לדיון בתיקים אחרים. זו לא פעם ראשונה ואנו מנסים לצמצם את האפשרויות שדבר כזה יקרה למינימום".


החיפושים באזור בית המשפט (צילום: ניב קלדרון)

 

ניצב צור ציין כי השוטרים שחזרו את בריחתו וקפיצתו של סלע מעל החומה. "כל הגעתו לכאן הייתה תמוהה ולכן לא היה עליה כל מידע מודיעיני. עוד לא הצבנו שמירה על בתי הנפגעות אך אני בקשר איתן. לא אמעיט ברמת המסוכנות שלו, לכן הפצנו מייד את תמונתו והפרטים שאני צריכים על מנת שהציבור יהיה ערני ויסייע. הוא אמור להיות שנים ארוכות על סורג ובריח לכן הימצאותו בחוץ מסוכנת מאוד".

  

גלגולה של הפרשה שזעזעה את המדינה

בדצמבר 2000 נגזר עונשו של בני סלע בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. מדובר בעונש החמור ביותר שהוטל עד היום בישראל על אנס. בגזר הדין כתב השופט נתן עמית: "עבירותיו נמצאות בקצה החמור ביותר. הוא ביצע את העבירות כחיה העטה על קורבנה. קורבנותיו היו חסרות ישע וברוב רובם של המקרים נכנעו לו. מעשיו הותירו בנפשן צלקת שלא תימחה עד סוף ימיהן". עוד נכתב בגזר הדין: "מעשיו מעוררים סלידה ושאט נפש והעונש צריך לבטא את סלידת הציבור ואת האינטרס הציבורי המחייב שמעשיו לא ישכחו ושהעונש לא יהווה עלבון לקרבנותיו".

 

לאחר שהחל לרצות את עונשו, הצליח לשלוח, דרך קרוב משפחה, מכתבים מהכלא לקורבנותיו. הוא ביקש סליחה ומחילה על מעשיו, תוך שתיאר אותם לפרטי פרטים. למכתבים היתה השפעה קשה מאוד על מצבן הנפשי של חלק מהמתלוננות: "הרגשנו כאילו שנאנסנו מחדש", סיפרו כמה מקורבנותיו.

 

בעקבות זאת, ביולי 2005 הרשיע בית המשפט המחוזי בתל-אביב את האנס הסדרתי בעבירה של הטרדת עד. נציגי המדינה טענו בבית המשפט כי "מדובר במכתב ממוח מעוות, שבא להמשיך ולפגוע". עורך דינו של סלע, אבי כהן, טען כי סלע בסך הכל ביקש להתנצל ובשום פנים ואופן לא התכוון לפגוע בנאנסת.

 

סלע הגיע שוב ושוב לבתי המשפט השונים בתואנות שונות. בחודש ינואר הגיע לבית המשפט לדיון בעתירה שהגיש נגד שלושה שוטרים ונגד בית המעצר ניצן, שלטענתו אחראים לגניבתו של תיק ובו היו חפציו האישיים.


פורסם לראשונה 24/11/2006 09:15

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התמונה העדכנית
צילום רפרודוקציה: ירון ברנר
צילום: ניב קלדרון
המכנסיים שאותרו
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
מסוק משטרתי בשמי תל-אביב
צילום: ניב קלדרון
נתיב הבריחה
צילום: ג'רמי פלדמן
בני סלע
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ירון ברנר
שוטרים ומתנדבים מחפשים
צילום: ירון ברנר
מומלצים