שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המשטרה מעריכה: רק אזרחים ימצאו את סלע
  כ-2,000 שוטרים מחפשים מאז שעות הבוקר אחר האנס הנמלט, אך במשטרה סומכים דווקא על האזרחים. במקביל נכנסת חקירת הבריחה להילוך גבוה, וגורמים במשטרה לא פוסלים את האפשרות שמישהו מתוך המערכת סייע לסלע להימלט

  עדיין חופשי: יממה לאחר בריחתו של האנס הסדרתי, בני סלע, נפרסו הבוקר (שבת) למעלה מ-2,000 שוטרים ומתנדבים ברחובות תל אביב כדי להמשיך את החיפושים אחר האסיר הנמלט. כוחות רבים של משטרה הוקפצו לאזור רכבת צפון בתל אביב, בעקבות דיווחי אזרחים על כך שסלע נצפה באזור, ונמלט עם הגעת המשטרה. אך החיפושים לא העלו דבר. 

   

  עוד על הבריחה והחיפושים:

   

  מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, קיים הערכת מצב מיוחדת בנושא בריחתו של סלע, ובסופה הנחה את סגל הפיקוד להרחיב את החיפושים והסריקות אחר האסיר גם למחוזות אחרים. בנוסף, הנחה קראדי את השוטרים להמשיך בחקירת הבריחה, לתדרך את מוקדני 100 לתשומת לב וערנות בנושא ולרענן בקרב השוטרים את נהלי ליווי העצורים והאסירים. המפכ"ל ימשיך לקיים הערכות מצב שוטפות ויעקוב מקרוב אחר הפעילות הכוללת.

   

  במקביל לחיפושים אחר האנס הסדרתי, נכנסה חקירת בריחתו להילוך גבוה. צוות משותף של ימ"ר תל אביב והשב"ס, בראשותו של מפקד הימ"ר ניצב משנה דני אבימאיר, בודק כיצד הגיע מסמך הזימון של סלע, שנראה אותנטי לחלוטין, לתיק החקירה. גורמים במשטרה אמרו ל-ynet כי נבדקת האפשרות שמישהו מתוך המערכת הוא זה שדאג להנפיק את הזימון המזוייף. בנוסף, במשטרת תל אביב מתייחסים בחשדנות גם לעובדה שבשב"ס לא הודיעו מראש לשוטרי הליווי על כך שהם לוקחים עימם אסיר מסוכן.


  מנסים לעלות על עקבות הריח (צילום: ניב קלדרון)

   

  ממשטרת מחוז תל אביב נמסר כי "במסגרת הבדיקה המקיפה של הזנת הזימון במערכת נבדקות כל האפשרויות". כבר אתמול בערב הורה נצ"מ אבימאיר לפתוח את בית הדין לעבודה ולקבל לידיו את התיק של סלע. בנוסף, במשטרה מנסים לאתר קרובי משפחה של האנס הסדרתי, כדי לבדוק האם סייעו לו לאחר בריחתו.

   

  כוחות המשטרה של מחוז תל אביב תוגברו במהלך הלילה במתנדבים ובשוטרים מרחבי הארץ, לרבות מחוז דרום, מחוז המרכז, מחוז צפון ואפילו משטרת ההגירה. המשטרה נעזרת במתנדבים רבים, רכבי שטח, כלבים, פרשים ומסוקים שחגים באוויר. גורמים במשטרה אמרו עוד כי בכל ניידת משטרה בארץ נמצאת תמונתו של סלע, למרות שהחיפושים אחריו מתמקדים עדיין רק באזור גוש דן.

   

  אמש התרכזו החיפושים בשכונת התקווה, שם מתגוררת אמו של האנס. זאת לאחר ששישה אזרחים התקשרו בו זמנית למשטרה, ודיווחו כי הבחינו בסלע בשכונה. שוטרים שהגיעו למקום הבחינו באדם שנמלט מהם ועונה לתיאור של סלע, וניידות החלו לבצע סריקות באזור. כמו כן הוקמו מחסומים ברחובות הסמוכים ולאזור הוזעק מסוק משטרתי.

   

  מוקדם יותר אתמול נשלחו שוטרים לבתיהן של חלק מקורבנותיו של בני סלע. צוות החקירה המשטרתי נמצא בקשר עם קורבנותיו והמשטרה גם הגבירה את הסיורים סביב בתיהם של שופטים שדנו בעניינו.

   

  במשטרה אמרו כי מאז הבריחה התקבלו למעלה מ-200 פניות של אזרחים ועדי ראייה שטענו כי ראו אדם העונה לתיאורו של סלע. לדבריהם, השוטרים הגיבו במהירות לכל קריאה וקריאה. "למרות החיפושים רחבי ההיקף, ההערכה היא כי רק אזרחים עירניים שיתקשרו למשטרה במהירות ובזמן אמת יוכלו להביא לתפיסתו של בני סלע", אמרו במשטרה וציינו כי "השוטרים נמצאים באזור נרחב, אבל אזרחים יש בכל מקום".

   

  הערכה: הבריחה תוכננה מראש

  הכל החל ביום שישי, בשעה 9:00 בבוקר, כאשר סלע נמלט מחניון בית המשפט ברחוב וייצמן 1 בתל-אביב. כמה שעות אחר כך אותרו מכנסיו ברחוב דוד המלך 34. אשה שחיפשה אחרי האנס הבחינה בו מחליף את מכנסיו בגן ציבורי, ודיווחה מיד למשטרה, אך השוטרים הגיעו לאחר שנמלט. מאות שוטרים פשטו על אזור בית המשפט וערכו סריקות מבית לבית ומדירה לדירה. ברחובות העיר סיירו פרשים וגם אנשי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר, כשמעליהם ריחף מסוק משטרתי בניסיון לאתר את הפושע הנמלט.

   

  סיפור הימלטותו של בני סלע חשף שוב את משטרת ישראל בערוותה. בני סלע הוסע ל"דיון" בעניינו בבית הדין לעבודה ברחוב שוקן. אנשי שירות בתי הסוהר העבירו אותו לאנשי ליווי של משטרת תל-אביב ואלו הסיעו אותו לבית המשפט בתל-אביב עם עצור נוסף, שהורד בבית המשפט ברחוב וייצמן. שם חמק מהם, הצליח לעלות את החומה בחצר העצורים וברח.

   

  המשטרה הציבה מאות שוטרים, אבל דווקא בגינה הסמוכה בשדרות דוד המלך, נותרו רק קשישים ומטפלים פיליפינים, וכך הצליח סלע לפשוט את מכנסי השב"ס החומים ונותר במכנסי הג'ינס שלבש מתחת למדי השב"ס.

   

  גרסאות סותרות למשטרה ולשב"ס

  מהמשטרה נמסר כי כבר בזמן שהובל סלע לבית משפט השלום בתל אביב, בדקו השוטרים המלווים עם בית הדין לעבודה בעיר לאיזה דיון אמור האסיר להגיע, והתברר להם שהוא לא אמור להגיע למקום. כיוון שכבר היה ברכב המשטרתי, החליטו המלווים לא לשוב על עקבותיהם, ולהשיב את סלע לכלאו לאחר שיסתיים הדיון בבית משפט השלום, דיון שנוגע לאסיר אחר.

   

  עוד נמסר מהמשטרה כי בית הדין לעבודה כלל לא פועל ביום שישי. שירות בתי הסוהר מתעקש שהיה בידיו זימון לבית הדין ליום שישי. ממלאת מקום דוברת בתי המשפט, רבקה אהרוני, מסרה כי מבדיקה ראשונית עולה שלא היה אמור להתקיים דיון בבית הדין לעבודה בתל-אביב בעניינו של האסיר הנמלט.


  מחפשים תחת כל שיח (צילום: ניב קלדרון)

   

  בשב"ס טוענים כי הודיעו למשטרה על כך שסלע אמור להגיע למקום, אך במשטרה טוענים שאם היו מודיעים להם מראש כי מדובר באנס הסדרתי, היו נשלחים ללוותו יותר משני שוטרים. במהלך בדיקת הפרשה תיבחן השאלה מדוע הסכימו שוטרי הליווי לקחת עמם את סלע, למרות שלא היו מתוגברים בשוטרים נוספים.

   

  השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הורה להקים ועדה שתבדוק את נסיבות בריחת האנס הסדרתי בני סלע. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים עמוס ירון וסגנו יהיה תת-אלוף במילואים מיקי בראל. דיכטר כינס את מפכ"ל המשטרה משה קראדי ואת מפקד שירות בתי הסוהר יעקב גנות לדיון מיוחד בתל-אביב.

   

  דיכטר אמר כי "המשימה הראשונה כרגע מבחינתנו לאור התקלה החמורה ביותר שקרתה לנו, היא להציב בראש סדר העדיפויות את תפיסתו של האסיר בני סלע, בין אם במשטרה ובין אם בגופים האחרים שיכולים לסייע בכך. הנחיתי את המשטרה להקדיש את כל משאביה לטובת המשימה. במקביל אנו בוחנים את התקלה, את האופן שבו התרחשה - גם במשטרה וגם בשב"ס". הוועדה תסיים את עבודתה ותגיש את מסקנותיה והמלצותיה בפני השר עד ליום חמישי - 7 בדצמבר. דיכטר עדכן את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתפתחויות והגדיר את הפרשה "תקלה חמורה".


  פורסם לראשונה 25/11/2006 09:01

   

  בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בני סלע. רק אזרחים יסייעו
  צילום רפרודוקציה: ירון ברנר
  צילום: ניב קלדרון
  חיפושי המשטרה מתרחבים
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ניב קלדרון
  המכנסיים של סלע. הבריחה תוכננה מראש?
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים