שתף קטע נבחר

המילואימניקים: "די לשמירות, תנו להתאמן"

חיילי המילואים לא היו מרוצים מהצהרתו של האלוף בני גנץ, לפיה הצבא ימליץ על הגדלת מספר ימי המילואים, בין השאר כדי לאפשר לכוחות הסדירים להתאמן. "צה"ל חייב להפסיק לשחוק את כוחות המילואים בתעסוקות שאינן תורמות לכשירותו", אמרו בפורום החפ"שים. וחיילי מילואים אומרים: "אם קוראים לנו יותר, שישלמו יותר".

"אם רוצים אותנו ליותר זמן, הן לאימונים והן לתעסוקה מבצעית – שיתגמלו כראוי", כך אומרים ל-ynet לוחמים ביחידות מילואים על רקע המהפכה שמתכנן צה"ל במערך האימונים, שמשמעותו הגדלה ניכרת של ימי המילואים של כל חייל ומפקד. "כולם יודעים מהו הנתח באוכלוסיה שמתייצב למילואים ועוזב את המשפחה, העבודה והלימודים - אז לפחות שידעו להוקיר ולתגמל את אלה שעושים זה".

 

היום (ג') הודיע מפקד זרוע היבשה, האלוף בני גנץ, כי על פי המהלך המתגבש בצה"ל קיים צורך להגדיל את היקף ימי המילואים לעומת מה שנקבע בחוק המילואים, האמור להיכנס לתוקף ב-2008. בעוד שעל פי החוק נקבע שחייל ישרת 45 ימי מילואים במשך שלוש שנים ומפקד 70 ימים, על פי התוכנית של צה"ל כל חייל ייקרא ל-80 יום ומפקד ייקרא ל-95 יום. בצה"ל מעריכים כי רק היקף מילואים שכזה יאפשר לחייל להתאמן בצורה מסודרת, וכן לבצע פעילות מבצעית שתאפשר למערך הסדיר לצאת לאימונים.

 

קצין המשרת בגדוד צנחנים במילואים אמר כי יש לברך על כך שצה"ל עומד להקדיש זמן רב יותר עבור האימונים, אבל פחות מתלהב מהתעסוקות המבצעיות: "אימונים זה דבר טוב וחשוב, ראינו כמה זה היה חסר במלחמה, אבל לשלוח חיילי מילואים ל-30 יום לשמור בהתנחלות זה כבר דבר אחר. אם רוצים לאפשר לחיילים הסדירים להתאמן אז צריך להפעיל את המילואים בצורה חכמה, צריך לחשוב איך אני והחברים שלי נקבל משימה הגיונית ולא ארוכה מדי. יש לזה מספיק פתרונות".

 

גם בפורום החפ"שים לא אהבו את ההצהרות של האלוף גנץ. "רוב מערך המילואים לא התאמן אימון משמעותי וייעודי בשש השנים האחרונות, האם זו לא הזנחה? הפתרונות שהוצעו לצה"ל בעבר על מנת לפנות ימי מילואים לכשירות לחירום, כמו למשל פלוגות קבע קצר שיתמחו בביטחון שוטף נדחו על ידי צה"ל. והנה היום בא האלוף גנץ ובעצם מציע להמשיך להפעיל מילואימניקים בביטחון שוטף". 

 

בפורום מציינים כי בתחילת 2006 הצהיר נציג צה"ל בוועדת חוץ וביטחון שהתכנון הוא לגייס רק שבעה אחוזים מהמילואימניקים לתעסוקות, ואת השאר לאימונים. "בפועל", הם אומרים, "לא השקיעו באימונים כפי שהתכוונו, מסיבות השמורות עם צה"ל. אז מה הייתה התוצאה? המערך הלוחם בצה"ל (סדיר ומילואים) לא התאמן ולא היה כשיר למלחמה. אנחנו שואלים כעת לאן הלך הכסף שהיה אמור להיות לאימונים? על מה הושקע כרבע מתקציב המדינה לאורך שנים?

 

"אם זאת רמת התובנות של מפקד זרוע היבשה, ועוד לאחר מלחמה שחשפה את המציאות שעליה אנו מתריעים כבר שנים והונצחה בדו"חות מבקר המדינה, האם ניתן לצפות שמשהו ישתנה בצה"ל? היכן היושר האינטלקטואלי? האם גם הוא נעלם מהימ"ח של זרוע היבשה? צה"ל חייב לצייד ולאמן את מערך המילואים לייעודו בחירום, ולהפסיק לשחוק אותו בתעסוקות שאינן תורמות לכשירותו".

 

בפורום החפ"שים קוראים לעגן בחוק את החובה לאמן, לצייד ולהגן אזרחית על המשרתים במילואים, ולמצוא חלופות לתעסוקות המבצעיות. "אם עד המלחמה הזו עוד היו כאלה שלא הבינו את הצרכים האלה, היום כולם כבר מבינים. כולם, למעט אולי האלוף גנץ".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
האלוף גנץ. תוכניות עתידיות
צילום: אלי אלגרט
צילום: צביקה טישלר
מילואמניקים. מתגייסים לתעסוקות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים