שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: הפנצ'ר של הסנגורית והשופט

טלנובלה משפטית הותרה אחר הצהריים לפרסום: השופט המחוזי בחיפה עודד גרשון לא הבין מי מנקב שוב ושוב את צמיגי מכוניתו. מצלמה נסתרת שהתקינה המשטרה בסמוך גילתה: בת זוגו לשעבר, הסניגורית הציבורית גליה סלבצקי, היא שביקשה להתנקם בו. אלא שמה שמדאיג יותר מכל בפרשה הזו היא הדרך שבה פעל בית המשפט כדי להגן על הסניגורית הבכירה

פנצ'ר על רקע רומנטי בבית המשפט: משטרת חיפה מנהלת חקירה נגד הסניגורית הציבורית הראשית בעיר, עו"ד גליה סלבצקי. היא חשודה כי ניקבה מספר פעמים, ממניע של נקמה על רקע רומנטי, את צמיגי מכוניתו של השופט עודד גרשון, המכהן בבית המשפט המחוזי בעיר. הפרשה כולה הותרה רק היום (ג') לפרסום בשל סדרת עיכובים תמוהים, שכללו גם הוצאת צו איסור פרסום.

 

תחילתה של הפרשה בסוף חודש ספטמבר השנה, אז החל השופט גרשון לסבול מניקובים חוזרים ונשנים של צמיגי מכוניתו, והגיש תלונה במשטרה. בסך הכל אירעו כשבעה מקרים של ניקובי צמיגים במהלך התקופה והחקירה. בעקבות התלונה, נפתחה חקירה בקרב הגורמים המקורבים לשופט, בניסיון לבדוק מי מעוניין לפגוע בו. במקביל, הותקנו מצלמות מעקב בסביבות ביתו.

 

לאחר התקנת המצלמות נפסקה התופעה לתקופה קצרה, והדבר הגביר את החשד כי מנקב הצמיגים מכיר את האזור ואת השופט. המשטרה התקינה בסופו של דבר מצלמה בודדת במקום נסתר, וזמן קצר לאחר מכן נקלטה בעין המצלמה אשה מנקבת את צמיגי המכונית באמצעות מכשיר חד. היא זוהתה על פי החשד כסלבצקי, שהייתה בת זוגו של השופט במשך קרוב לארבע שנים.

 

מאחר ומדובר בעורכת דין המכהנת בסניגוריה הציבורית בחיפה נדרש אישור של פרקליט המדינה, ושל בית משפט תל אביבי, על מנת לעצור את הסניגורית ולערוך חיפוש בביתה. ל-ynet נודע כי בחיפוש נמצא בין היתר כלי חד, ועלה החשד כי הוא שימש לניקוב הצמיגים. הסניגורית עצמה עוכבה לחקירה. היא הכחישה את כל המיוחס לה, ולאחר החקירה שוחררה למעצר בית של שבוע.

 

האם פעלה מערכת המשפט להגן על הסניגורית?

וכאן מתחילה השתלשלות אירועים מוזרה, המעלה כמה וכמה תהיות על כיצד המערכת המשפטית פועלת כדי להגן על נציגיה. זמן קצר לאחר שעוכבה סלבצקי לחקירה, הגיעו לבית משפט השלום בחיפה שלוש עורכות דין בכירות מהסניגוריה הציבורית - העובדות תחת מרותה של הסניגורית החשודה - הודיעו כי הן מייצגות אותה וביקשו להוציא בדחיפות צו איסור פרסום על פרטי הפרשה. מיותר לציין כי מדובר בהתנהלות בעייתית: הזכאות לסניגוריה ציבורית תלויה בהכנסה של החשוד, ובוודאי שאין הצדקה לכך ששלוש פרקליטות ייצגו חשודה אחת, בעלת הכנסה ראויה, על חשבון הציבור.

 

סגן נשיא בית משפט השלום, אבי הבר, הגיע בשעת לילה לבית המשפט והוציא צו איסור כמבוקש, במעמד צד אחד בלבד, זאת כאשר הוא יודע היטב מי הם

 המעורבים בפרשה – הן הסניגורית והן השופט המחוזי. למחרת בבוקר, יום חמישי, הגישו עיתונאים רבים מחיפה בקשה להסיר את צו איסור הפרסום. רק בשלב זה, החליט סגן הנשיא הבר, אותו שופט שהוציא את צו איסור הפרסום, כי הוא אינו יכול לדון בתיק, בשל מעורבותם של הסניגורית והשופט המחוזי, ופסל את עצמו.

 

התיק הועבר לנשיא בית משפט השלום, השופט אהוד רקם, וזה לאחר התייעצות עם הצדדים העביר את התיק לנשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, על מנת לקבוע את הדיון בבית משפט מרוחק מחיפה. עוד באותו ערב הוחלט כי הדיון יתקיים בבית משפט השלום בתל אביב, אולם עוד שלושה ימים עברו בטרם נשמע הדיון אתמול בבית המשפט בתל אביב. בסופו של דבר הותר הפרסום בעקבות עתירות שהגישו ynet וכלי תקשורת נוספים ונדונו בפני השופט דורון אביחי. עו"ד נאווה שילר מפרקליטות המדינה אישרה בדיון כי אין כל מניעה חוקית לפרסום.

 

"הראיות נגד הסניגורית - חותכות"

עו"ד תמיר גליק, ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר, שייצג את ynet בדיון, אמר כי לא הוצגה בפני בית המשפט כל תשתית ראייתית "שמסבירה על יסוד מה סבורה החשודה שעניינה שלה שונה מעניינם של חשודים אחרים, שמשפטיהם מתנהלים בפומבי". הוא הוסיף כי "לא ייתכן שאנשים המקורבים למערכת ייהנו מפריביליגיה שאין לאנשים אחרים".

 

השופט אביחי, בהתבטאות חריגה, ציין בהחלטתו כי בידי המשטרה קיימת תשתית ראיית נרחבת בעברות המיוחסות לסלבצקי "ברמה שיש בה די כדי להגיש כתב אישום. הראיות הינן חותכות", ציין.

 

עו"ד דוד יפתח, המייצג את עו"ד גליה סלבצקי, טוען מנגד: "מדובר במערכת יחסים בין שני אנשים בוגרים, אשר לכל הארועים אין שום קשר עם תפקידם. בחקירתה במשטרה הכחישה סלבצקי כל קשר לעבירות המיוחסות לה, ולמיטב ידיעתי, הראיות נגדה הם נסיבתיות. עם זאת, הובטח לי כי לפני שתתקבל החלטה סופית האם להגיש נגד כתב אישום, יאפשרו לקיים לה שימוע. ברצוני להדגיש שכבר לפני שנה הודיעה עו"ד סלבצקי על הממונים עליה כי היא מתכוונת לפרוש מתפקידה בסוף השנה, ובכל מקרה, בימים אלה היא בחופשה".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לפניית ynet: "עורכת הדין סלבצקי מיוצגת על ידי עורך דין מטעמה. בשום שלב לא ניתן לה ייצוג מטעם הסנגוריה הציבורית. בשלב הראשוני של הפרשה סייעו לה עורכות דין מהסנגוריה מתוקף היכרות אישית ויחסי חברות, על חשבון זמנן הפרטי ושלא במסגרת שעות העבודה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט גרשון. ניקוב סדרתי
באדיבות: ערוץ 10
גליה סלבצקי. צולמה במצלמות המעקב
באדיבות: ערוץ 10
צילום: אביגיל עוזי
הראיות נסיבתיות. עו"ד יפתח
צילום: אביגיל עוזי
אילוסטרציה
צילום: רועי צוקרמן
מומלצים