שתף קטע נבחר

הרב אלישיב: שאל-על לא תתעסק עם השבת

בציבור החרדי זועמים על חברת התעופה הלאומית, שתקיים חלק מטיסותיה אחרי כניסת השבת בגלל השביתה ששיבשה את לוח הזמנים. לטענת יו"ר הוועדת לשמירה על קדושת השבת, המהלך יגרום "לפגיעה אנושה באמון הציבור החרדי בחברת אל-על"

החלטתה של חברת התעופה הלאומית "אל-על" לקיים חלק מטיסותיה גם לאחר כניסת השבת על מנת לצמצם את הפיגור שנוצר בעקבות השביתה, עוררה זעם רב בקרב הציבור החרדי וגדולי הרבנים העומדים בראשו.

 

אמש, כאשר הובאו הדברים לידיעתו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, הוא הגיב בחריפות ואמר: "אל-על מחזיקה בקו הכי מאויים בעולם, הם רוצים עכשיו להתעסק עם השבת?". יש לציין כי המגזר החרדי מהווה חלק משמעותי מציבור לקוחות החברה, המקפידה על שמירת השבת וכשרות המזון.

 

בעקבות הדברים, הורה הרב אלישיב לכנס בדחיפות את ועדת הרבנים למען קדושת השבת לדיון חירום, אשר התקיים במהלך הלילה. בוועדה חברים נציגים של כלל הרבנים המובילים בציבור החרדי, ביניהם חברו להנהגה של הרב אלישיב, הרב אהרון לייב שטינמן, מנהיג תנועת ש"ס הרב עובדיה יוסף, ואדמו"ר חסידות גור הרב יעקב אלתר.

 

מזכיר הוועדה, הרב יצחק גולדקנוף, סיפר ל-ynet כי הוא וחבריו החלו לעסוק באיסוף הממצאים בנושא וכבר במהלך השבוע הבא תתכנס מועצת גדולי התורה כדי לדון בממצאים. הבוקר אמר גולדקנוף כי הוא מאמין שהפרשה תביא "לפגיעה אנושה באמון הציבור החרדי בחברת אל-על. החזקנו ממנה חברה שמקבלת את הערכים היהודיים, כחברה בינלאומית-ישראלית. אנחנו לא יודעים אם הייתה פגיעה בשבת גם בעבר שלא ידענו עליה. מי יודע אם לא הולכנו שולל במשך תקופה ארוכה?".

 

גורמים אחרים הסבירו את מהות הפגיעה מבעד לעיני אדם חרדי מאמין: "ידוע שמי ששומר את השבת, השבת שומרת עליו. הציבור החרדי מאמין שבגלל שאל-על שומרת שבת, מטבע הדברים יש סיעתא דשמייא (עזרת השם) ולכן הם משתמשים בקו הזה".

 

אמש, במהלך הדיון בוועדה, אף הזכירו החברים את הדברים שאמר סמנכ"ל חברת אל-על דאז, דוד מיימון, לאחר שטיסה יצאה מבנגקוק לישראל בעיצומו של יום השבת בחודש פברואר האחרון. בעקבות הסערה שפרצה עקב האירוע, הופיע מיימון בפני ועדת הרבנים למען השבת על מנת לפתור את המשבר והתחייב כי מדובר באירוע חד-פעמי. "המדיניות שלנו היא חד-משמעית להקפיד על שמירת השבת", אמר מיימון בפני הוועדה בדברים שהובאו אז בעיתונות החרדית. "אין טיסות ואין נחיתות בשבת, ולא יהיו טיסות בשבת בעתיד".

 

גם ב"יתד-נאמן", בטאונה של תנועת דגל התורה, הזכירו את הבטחות העבר של החברה: "לאחר שאל-על נאלצה להתנצל פעמיים בשנתיים האחרונות על טיסות שביצעה בשבת בשל 'אילוצים', והתחייבה בפומבי כי לא תטוס יותר בשבתות, צפויים הערב - עם כניסת השבת - ובמהלך השבת, להתבצע חילולי שבת המוניים על ידי החברה שתטיס אלפי נוסעים".

 

מחברת אל על נמסר בתגובה כבש אמש: "מאז ומעולם נהגה החברה לעשות כל שביכולתה על מנת להביא את נוסעיה ליעדם בזמן ובמועד המתוכנן. במידה וחלים עיכובים בטיסות אל-על, עקב אילוצים כגון השביתה הכללית אשר הייתה במשק, השיקול המרכזי של אל-על היה ונשאר הבאת הנוסעים ליעדם בזמן ובמועד שנקבעו מראש. החברה תפעיל היום ומחר (חמישי ושישי) כשבעים טיסות נכנסות ויוצאות. החברה תיתן מענה לשומרי השבת בכדי שלא ייקלעו לחשש לחילול שבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב יוסף שלום אלישיב
צילום: חיים צח
צילום: רויטרס
המגזר החרדי - חלק משמעותי מלקוחות אל-על
צילום: רויטרס
מומלצים