שתף קטע נבחר

"העדפתי שהחטופים יהיו בשבי כדי למנוע הרג"

בפגישה עם בני נוער מנהריה הסביר אולמרט מדוע ישראל העדיפה להפסיק את המלחמה לפני החזרת החטופים: "לא ידענו שהם בחיים ועדיף שיישבו עוד קצת בשבי על פני חיילים הרוגים". משפחות החטופים: שידבר פחות ושיעשה יותר

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הסביר אחר הצהריים (יום ב') בפגישה עם בני נוער מנהריה מדוע ישראל הפסיקה את המלחמה לפני החזרת החטופים. "לא ידענו שהם בחיים ועדיף שיישבו עוד קצת בשבי על פני חיילים הרוגים נוספים". משפחות החטופים ביקשו הבהרות על הדברים: "עדיף שידבר פחות ויעשה יותר", נמסר מהמטה לשחרור החטופים.

 

במהלך הפגישה שאל אחד מתלמידי כתה י"א בבית הספר "עמל" נהריה, שם למד החייל החטוף אהוד גולדווסר - מדוע ישראל הפסיקה את המלחמה בלי להחזיר את החיילים החטופים? אולמרט השיב: "מה אנחנו היינו צריכים לעשות? להמשיך להילחם ואולי לגרום לכך שעוד עשרות משפחות תהיינה שכולות כדי להקדים את שובם של שני אנשים, שאם אכן ואני מקווה שהם חיים, אז מבחינתם זה לשבת עוד קצת בשבי או פחות קצת בשבי, מול האפשרות או הוודאות שעשרות רבות היו נהרגים בהמשך הלחימה?".


ראש הממשלה ותלמידי התיכון (צילום: לע"מ)

 

מהמטה לשחרור החטופים נמסר שבעקבות הדברים פנו בני המשפחות אל ראש הממשלה ודרשו הבהרות. "הובהר כי ראש הממשלה אינו מזלזל במספר ימי השבי שיושבים בנינו ושהתייחס לשאלה ספציפית בנוגע לחתימה על הסכם הפסקת האש. התשובה מספקת אותנו, אולם אנו דורשים מראש הממשלה שימתן את התבטאויותיו. זו הפעם השנייה שבה נשמעות מפיו השבוע התבטאויות לא ראויות לגבי מצבם ומעמדם של החיילים החטופים", נמסר מהמטה לשחרור החטופים. בנוסף, הבהירו נציגי המשפחות כי הם מצפים מראש הממשלה "לדבר פחות ולעשות יותר".

 

אופיר שרון, תלמיד בבית הספר, סיפר ל-ynet כי הם הוזמנו למפגש עם ראש הממשלה, לאחר ששלחו ללשכתו מכתבים בנושא שחרור החיילים החטופים. "שאלנו אותו שאלות והוא סיפר לנו על המלחמה. שאלנו אותו על החיילים החטופים ואולמרט אמר שהוא מדבר עם המשפחות באופן קבוע ושאי אפשר ביום אחד להחזיר אותם משבי חיזבאללה". תלמידה נוספת בבית הספר, עדן ברומר, סיפרה: "ראש הממשלה אמר לנו כי כמו בכל מלחמה היו הרבה טעויות והוא מודע לכך. הוא נשמע מאוד בטוח בעצמו. אולמרט הסביר שמדינת ישראל ערוכה ושהיא מכינה את עצמה לכל מצב חירום שיהיה".

 

"לא להיגרר לתקוות שווא בעקבות הפסקת האש"

בישיבת סיעת קדימה, שנערכה לאחר מכן, הזהיר ראש הממשלה שלא להיגרר לתקוות שווא בעקבות הפסקת האש עם הפלסטינים. אולמרט אמר כי המצב הנוכחי אינו מהווה בהכרח פתח לשינוי דרמטי: "אנחנו מכירים את נתוני היסוד ולכן לא צריך לטעת תקוות שווא או ליצור פחדים מוקדמים. עלינו לפעול בשיקול דעת. החמאס איבד מאז סוף יוני 400 מאנשיו כתוצאה מפעילות צה"ל. זו פגיעה אנושה לחמאס. במצב זה, אי אפשר להגיד שכפינו על עצמנו הבלגה. עם זאת, נוצרה סיטואציה חדשה, שיכול להיות שימיה קצרים, אך היא בהחלט התפתחות חיובית ביותר, אליה נדרשנו. ברגע שישראל תגיב, הפסקת האש הזו תיגמר.  

 

"יכול מאוד להיות שנגיע לידי כך, אך אסור שניגרר, יכולת התגובה לעולם תישאר בידי ישראל. הקהילה הבינלאומית תומכת במהלך, אך לא נאפשר מצב שבו נסכן ישראלים בשביל חיוך של מישהו. אם חלילה נגיע למצב בו נפסיק את הפסקת האש - הקהילה הבינלאומית תתייחס לכך אחרת, אלמלא היינו נוהגים איך שנהגו".

  

אולמרט דיווח לחברי סיעתו על הדרך שבה הפסקת האש הושגה. לדבריו, "מאז שיחתי עם אבו מאזן קיימת ירידה דרמטית בפעילות החבלנית מרצועת עזה אך היא אינה מוחלטת. אנו מאמינים כי הפסקה מוחלטת של הפעילויות החבלניות תהיה רצויה לכל הצדדים. יש בידינו את הזמן, היכולת והעצמה להחליט כיצד לפעול בכל תרחיש".

  

ראש הממשלה התייחס לנאומו בשדה בוקר ואמר "אמרתי את הדברים מכיוון שאני סבור שחשוב שהם יאמרו. חשוב לאותת לציבור בישראל שלא איבדנו תקווה. מדינות העולם ומדינות העולם הערבי מאזינות לכך. הנאום ביטא את רוח קדימה וחשוב שניתן לכך ביטוי בכל מקום ובכל זמן". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, אילן מרסיאנו ומורן ראדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
אהוד אולמרט במפגש עם התלמידים
צילום: לע"מ
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
אהוד גולדווסר
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
אלדד רגב
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים