שתף קטע נבחר

מחקר לאורך 21 שנה מגלה: הסלולרי לא מסרטן

חוקרים בדנמרק שעקבו אחר יותר מ-400 אלף משתמשי טלפונים סלולריים במשך 21 שנים, מגלה כי לא חלה עלייה בשיעור כל מחלות הסרטן בקרב הנבדקים

את החדשות האלו חברות הסלולר יאהבו: מחקר רחב היקף שכלל מאות אלפי נבדקים במשך 21 שנים, מצא כי השימוש בטלפונים סלולריים אינו מסרטן. על המחקר החדש מדווח כתב העת Journal of the National Cancer Institute בגליונו החדש. המחקר שנערך ע"י חוקרי המכון הדני לאפידמיולוגיית סרטן, מומן ע"י מענקים מהקונסוליה הדנית למחקר, והאגודה הדנית לסרטן.

 

יותר ממיליארד איש ברחבי העולם משתמשים בטלפונים הניידים, שהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים. מחקר שנערך בשנת 1990 על ידי חוקרים בריטים קבע כי אין סכנה בקרינה הסלולרית מהטלפונים הניידים. אלא שבשנים האחרונות פורסמו מספר חוות דעת שקבעו כי קיים חשש שהקרינה הסלולרית עלולה לגרום למחלות סרטן ולפגיעה בתפקוד המוחי.

 

מחקר שפורסם בחודש אוגוסט השנה על ידי המכון לחקר הסרטן בלונדון בו השתתפו יותר מ-4,000 נבדקים מחמש ארצות באירופה, מצא כי השימוש בטלפון נייד בטוח לפחות במהלך 10 שנות השימוש הראשונות בו, והוא אינו מעלה את הסיכון לגידול מוחי מסוג "נוירומה אקוסטית".

 

במחקר החדש ניתנה למדענים מהמכון האפידמיולוגי לסרטן בדנמרק גישה לפרטיהם של 723,421 אנשים אשר השתמשו בטלפונים סלולריים בין השנים 1982 עד 1995. המדובר בכמחצית מכלל משתמשי הסלולרי בתקופה בה החל המחקר. כ-200 אלף משתמשים הוסרו מהמחקר כיוון שלא ניתן היה לאתרם. 100 אלף נוספים הוסרו מהמחקר בשל כתובות שגויות.

 

שאר 420,095 הנותרים צורפו לנתוני המחקר עד שנת 2002. עד שנה זו, נרשמו בדנמרק מתחילת תקופת המחקר 14,249 מקרי סרטן. בממוצע השתמשו הנבדקים במכשיר סלולרי 8.5 שנים. יותר מ-55 אלף נבדקים במחקר השתמשו בסלולרי למשך תקופה של 10 שנים לפחות.

 

החוקרים לא מצאו כל קשר בין השימוש בטלפון הסלולרי לבין סיכון מוגבר לסרטני מוח, צוואר, עין או לאוקמיות. לדברי החוקרים, התוצאות מבהירות כי אין חשש משימוש בסלולרי ללא דיבורית בשימוש קצר או ארוך טווח.

פורסם לראשונה 06/12/2006 22:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
סלולרי. בטוח עם או בלי דיבורית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים