שתף קטע נבחר

מחקר בן 30 שנה בדק: הפרעות נפשיות אחרי לידה

תופעת הבייבי בלוז, הדיכאון אחרי הלידה, מוכרת לנשים רבות. עכשיו מגלה מחקר שנמשך על פני 30 שנה, שאחת מכל אלף נשים נמצאת בסיכון מוגבר לבעיות פסיכיאטריות קשות יותר הדורשות טיפול תרופתי בשבועות הראשונים לאחר הלידה. הסיבות: דאגת יתר לתינוק, חוסר שינה ושינויים הורמונליים

אמהות טריות נמצאות בסיכון מוגבר למגוון בעיות פסיכיאטריות מעבר לדיכאון שלאחר לידה, כך מגלה מחקר רחב היקף שכלל יותר משני מיליון נשים במהלך תקופה של 30 שנים בדנמרק. מנגד, אבות אינן נמצאים בסיכון כיוון שאינם חווים את השינויים הגופניים והחברתיים המתלווים להריון וללידה.

 

המחקר החדש שנערך ע"י חוקרי אוניברסיטת Aarhus בדנמרק, פורסם בכתב

העת של ההסתדרות הרפואית האמריקנית JAMA בגליונו החדש. המחקר מתבסס על תיקים רפואיים של 2.3 מיליון נשים בדנמרק שנבדקו כאמור במהלך שלושה עשורים.

 

החוקרים מצאו כי שלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה הראשונה הם המסוכנים. בסיכון מוגבר עוד יותר נמצאות הנשים במהלך השבועות הראשונים. תוצאות המחקר גילו כי אחת מכל אלף נשים נמצאת בסיכון גבוה ללקות בהפרעה נפשית הדורשת טיפולים תרופתיים. במהלך 10 עד 19 הימים הראשונים ללידה, נמצא שיעור גבוה פי 4 של אישפוזים בשל בעיות נפשיות אצל האמהות הטריות, בהשוואה לנשים ללא ילדים.

 

ההפרעות הנפשיות בהן לקו הנשים כללו לא רק דיכאון שלאחר לידה ("בייבי בלוז"), אלא גם הפרעות ביפולריות (המתוארות כתקופות של מאניה או דיכאון לסירוגין), סכיזופרניה, הפרעות פסיכוטיות אחרות, הפרעות הסתגלות וחרדות.

 

לדעת החוקרים, השינויים הגופניים שלאחר הלידה הכוללות תנודות ברמות ההורמונים, כמו גם החששות מפני הטיפול ברך הנולד ושעות השינה המעטות - הם המגבירים את הסיכון להפרעות הנפשיות. החוקרים המליצו כי על הרופאים לערוך בדיקה פסיכיאטרית לכלל היולדות הטריות, כדי לאתר מבעוד מועד חשד להפרעות פסיכיאטריות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לידה. בעיות נפשיות שאחרי
צילום: אביגיל עוזי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים