שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: לבלב מלאכותי לחולי סוכרת

  מדענים בבריטניה פיתחו מכשיר עבור חולי סוכרת, שישמש כתחליף ללבלב. הפיתוח כולל חיישן שמודד את רמות הסוכר ומזרים לגוף אינסולין

  בקרוב יבוא אולי הקץ לדקירות הרבות של חולי הסוכרת בזכות פיתוח לבלב מלאכותי: מדענים בבריטניה עומדים לבצע ניסוי בו יבדק מכשיר חדש המודד את רמות הסוכר בדם באמצעות חיישן ומזרים לגוף אינסולין, בלא צורך בדקירות מרובות.

   

  המכשיר החדש לא רק שיפטור מהדקירות המכאיבות - לעתים גם עשר פעמים

  ביממה ויותר, אלא יאפשר לשלוט באופן טוב יותר ברמות הסוכר ולמנוע את הסיבוכים השכיחים מהמחלה, ובהן מחלות לבו כלי דם, נמקים בכפות הרגליים ועיוורון.

   

  חולי סוכרת רבים כבר משתמשים במשאבת אינסולין: מיתקן קטן המצוי מחוץ לגוף, ומזרים אינסולין דרך צינור זעיר תת עורי. משאבת האינסולין פוטרת מהזרקות אינסולין רבות. עם זאת החולים נאלצים עדיין למדוד את רמות הסוכר מספר פעמים ביום.

   

  כל דקירה כזו למדידת סוכר, נותנת תמונת מצב רגעית לגבי רמת הסוכר בגוף, אולם אינה מאפשרת שליטה מוחלטת ברמות הסוכר. הבעיה המרכזית בחוסר השליטה היא הגעה למצבים של יתר סוכר (היפרגליקמיה), או מצב מסכן חיים של תת סוכר (היפוגליקמיה) העלול לגרום לאיבוד הכרה ואף למוות.

   

  הלבלב המלאכותי מכיל חיישן ממוחשב מתוכנת, המחשב ללא הרף לכמה אינסולין דרוש הגוף. החיישן אז שולח פקודה למכשיר המצוי על חגורת המכנס ומכיל את האינסולין. משם מוזרם ההורמון אינסולין דרך צינורית אל הגוף.

   

  מנגד, החיישן בפיתוח החדש המותקן מתחת לעור, מודד את רמות הסוכר דקה אחר דקה במשך כל שעות היממה ומאפשר לצמצם את הסיבוכים ואת המצבים מסכני החיים.

   

  בחודש ינואר יחלו חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' לבדוק את המיתקן במשך שנתיים על ילדים חולי סוכרת. החוקרים מעריכים כי בתוך ארבע עד שבע שנים ניתן יהיה לשווק את המכשיר לקהל הרחב.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבלב מלאכותי. מחשב ללא הרף
  באדיבות: אוניברסיטת קיימברידג'
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים