שתף קטע נבחר

בריטניה: דיאנה מתה בתאונה; נהגהּ היה שיכור

דו"ח החקירה הרשמי על מותה של הנסיכה דיאנה צפוי להתפרסם ביום חמישי ולקבוע כי מה שקרה במנהרה בפריז בסוף אוגוסט 1997 היה תאונה ושנהגה היה שיכור. אך לתיאוריות הקונספירציה אין קץ: הדו"ח קובע גם שהביון האמריקני צותת לה באותו ערב גורלי - אך לא מסביר למה

בבריטניה יתפרסם ביום חמישי דו"ח רשמי של חקירת מותה של הנסיכה דיאנה ועל פי הפרסומים בעיתון "אובזרבר" בסוף השבוע הוא צפוי לקבוע שהאירוע ב-31 באוגוסט 1997 היה תאונה - בדיוק כפי שקבע השופט החוקר הצרפתי בשנת 1999.

 

בראש החקירה עמד מפקד משטרת לונדון לשעבר, לורד ג'ון סטיבנס. בדו"ח הוא צפוי לקבוע כי נהגהּ של דיאנה, הנרי פול, היה שיכור בעת שהסיע באותו לילה את הנסיכה, בן זוגה דודי אל פאייד ומאבטח. פול, דודי ודיאנה מתו בתאונה; חייו של המאבטח ניצלו.

 

עוד על פרשת דיאנה:

 

גם BBC דיווח בסוף השבוע על ממצאי DNA חדשים שהתגלו בתיק, הקובעים כי הנהג היה שיכור בעת שנסע במהירות גבוהה דרך מנהרת "פונט ד'אלמה" בפריז, כשקבוצת צלמי פאפרצי דולקים אחריהם.

 

הממצאים, המופיעים בסרט תעודה שישודר היום (א'), מאששים בדיקות דם שנלקחו מהנהג לאחר מותו ולפיהן שיעור האלכוהול בדמו היה גבוה פי שלוש מהמותר על פי החוק הצרפתי.

 

בעבר טענו גורמים שונים כי לא יתכן שהנהג היה שיכור משום שלא שתה דבר באותו הערב, ושדגימות הדם שלו הוחלפו בדגימות של אדם אחר, שהיה שיכור. גורם המקורב לחקירה הצרפתית גילה ל-BBC כי לאחרונה נטלו חוקרים צרפתים דגימות דם מהוריו של פול והשוו אותן לדגימות שנלקחו ממנו באותו לילה גורלי, כדי לשלול אפשרות שהדגימות המקוריות אכן הוחלפו בדם זר.

 

שלל תיאוריות קונספירציה 

תיאוריות קונספירציה רבות נרקמו סביב הפרשה והעלו חשד להתערבות חיצונית. אביו של דודי, איש העסקים המצרי מוחמד אל פאייד, טוען זה זמן רב שסוכנים בריטים, בשיתוף עם עמיתיהם הצרפתים, ביימו את התאונה כדי להביא למותה של דיאנה על פי הוראת ארמון באקינגהאם, שרצה לגדוע את הקשר הרומנטי של הנסיכה לפני שתיכנס להיריון.

 

בין השאר הועלו תמיהות סביב טענת החוקרים הצרפתים שהמצלמות במנהרה לא עבדו באותו ערב. אך רבע שעה לפני התאונה נקנסה רוכבת אופנוע בגלל שצולמה במנהרה. עוד נטען שהנהג לא היה אמור לנסוע בנתיב הגורלי ואולץ לבחור בו משום שהמסלול הקצר יותר למלון נחסם על ידי אופנוע מסתורי ללא מספר רישוי. נטען גם ששני אלמונים על אופנוע סינוורו במתכוון את הנרי פול וגרמו לתאונה. סוכן בריטי חיזק את החשדות כשסיפר שמדובר בשיטת פעולה מוכרת.

 

תעלומה נוספת קשורה לנסיבות מותו של צלם בשם אנדרסון. מצלמות במנהרה זיהו את מכונית הפיאט אונו שלו בזירת התאונה אך למרות חיפושים נרחבים היא מעולם לא אותרה. אנדרסון לעומת זאת נמצא מת בנסיבות מחשידות. גופתו נמצאה במכונית שרופה וכבאי שטיפל באירוע סיפר שהבחין בחור כניסה של כדור בראשו.

 

הדו"ח של סטיבנס שולל לגמרי מעורבות של שירותי הביון הבריטים בפרשה, וגם שולל את הטענה כאילו דיאנה הייתה בהיריון בעת התאונה.

 

ואולם ממצאים אחרים בדו"ח של סטיבנס רק יזינו את רוקמי תיאוריות הקונספירציה. על פי ה"אובזרבר", סטיבנס מגלה בדו"ח כי גורמי ביון אמריקנים צותתו לשיחות הטלפון של דיאנה בלילה בו מתה ללא אישור מוקדם משירות הביון הבריטי. על פי סטיבנס, הציתות לשיחות לא הניב פרטים חדשים באשר לנסיבות מותה, אולם הדו"ח אינו מסביר מדוע הוזמן הציתות מלכתחילה. עוד מגלה הדו"ח של סטיבנס כי הנהג הנרי פול, קיבל באופן קבוע תשלום משירות הביטחון הצרפתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האמריקנים צותתו לשיחות. דיאנה
צילום: איי פי
מכונית המרצדס לאחר התאונה
צילום: איי פי
מומלצים