שתף קטע נבחר

תיעוד בלעדי: מה עשו השוטרים לבני סלע

אלו לא תמונות שמשטרת ישראל תהיה גאה בהן: צלם אלמוני תיעד את הסצנה מאחורי הקלעים בחדר החקירות בנהריה, לאחר תפיסת האנס בני סלע. התמונות האלה, שהגיעו ל-ynet ומתפרסמות לראשונה, חושפות מה שמצטייר כטקס השפלה מוזר שעובר סלע מידי השוטרים: הם אוחזים בצווארו ומחייכים בגאווה למצלמה. במשטרה מיהרו להגיב, ובעקבות פניית ynet מינה מפקד מחוז הצפון קצין בודק לפרשה

האם האנס בני סלע עבר מסכת השפלה מבישה בחדר החקירות? לידי ynet הגיעו אמש (יום א') באמצעות האי-מייל האדום תמונות שצולמו בחדר התשאול במשטרת נהריה, שבהן נראים שוטרים ממשטרת נהריה אוחזים באנס הסדרתי בני סלע לאחר שנלכד כשהם עולצים ומתבדחים. התמונות הופצו ברשת ובדיקה במערכת ynet העלתה שהן אותנטיות ולא נעשתה בהן מניפולציה גרפית.

 

יש להדגיש: לא מדובר בתמונות של התעללות פיזית קשה, אלא בכאלו המעלות סימני שאלה לגבי התנהגותם של השוטרים המעורבים בסצנה כולה - שאף מצטלמים בהנאה רבה. בתמונה הראשונה נראים שני השוטרים כשהם אוחזים את סלע בצווארו בתנוחה משפילה. אחד מהם צולם עם סלע גם בידי צלמי העיתונות, שחיכו מחוץ לחדר החקירות בהמוניהם.  


צלם אנונימי

 

בתמונה השנייה נראה אחד השוטרים, שככל הידוע לא אמור היה לקחת חלק בחקירתו של סלע, מחייך ומניח את ידו על ראשו של האנס הסדרתי, כשזה עוצם את עיניו. נראה היה כי סלע מבוהל, אך השוטרים, להבדיל, הישירו מבט למצלמה. בגאווה.  


צלם אנונימי

 

זמן קצר לאחר קבלת התמונות במערכת, נערכה בדיקה כדי לוודא את אמיתותן. במהלך הערב ניסו כתבי ynet להשיג את תגובתם של השוטרים המצולמים, אולם הם נעלמו ולא השיבו לפניות. במקביל, הציג כתב ynet את התמונות המביכות בפני המפקד הנכנס של מרחב גליל במשטרה, תת-ניצב ניר מריאש. זמן קצר לאחר מכן עדכן מריאש בפרשה את מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, וזה הורה למנות קצין בודק לחקירת הפרשה.

 

מהמחוז הצפוני נמסרה התגובה הבאה: "מפקד המחוז עודכן על-ידי מפקד מרחב גליל על עצם קיום התמונות ותוֹכנן, דבר שלא היה ידוע קודם לכן. מפקד המחוז הורה באופן מיידי למנות קצין בודק מטעם המחוז. הקצין יבדוק את אופן השתלשלות והתנהגות השוטרים, על-ידי מי תועדו, מדוע השוטרים התנהגו כפי שהתנהגו, וכן כיצד הופצו התמונות לגורמים חיצוניים ול-ynet. בתום הבדיקה יועברו הממצאים למפקד המחוז".

 

במשטרה טענו ביומיים האחרונים כי סלע לא הוצג בצורה מבזה בערב שבת, אלא כלי התקשורת הם שעודדו את השוטרים להציג אותו כך לציבור. על הטענה הזו חזר המפכ"ל, רב ניצב משה קראדי, שאמר בכנס בירושלים: "התקשורת תקפה אותנו ביום שישי על התמונות של תפיסתו של בני סלע. נכון, הן לא היו תמונות יפות, אבל איך הן נוצרו? כלי התקשורת ביקשו להיות בתחנת המשטרה כאשר בני סלע נתפס. אולי זו הייתה הטעות הראשונה שלנו. התקשורת הובילה את זה. אולי היה אפשר לעשות את זה אחרת".

 

כך קראדי, אולם בתמונות שהגיעו לידינו נראה כי החגיגה התקיימה גם בחדרי-חדרים, הרחק מעדשות צלמי העיתונות, שנותרו בחוץ. מדובר, על פי כל ההערכות, באחד השוטרים שצילם ככל הנראה את חבריו ברגע הגדול שלהם, רגע לכידתו של האנס הסדרתי. הצלם האלמוני מוזמן לפנות למערכת ynet באי-מייל האדום, ולקבל קרדיט מלא על התמונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
בני סלע והשוטרים שלכדו אותו
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
בדיקה. ניצב דן רונן
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
תת-ניצב ניר מריאש
צילום: חגי אהרון
מומלצים