שתף קטע נבחר

 • מרושתים
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה אתרי ההיכרויות נכנסים למיטה שלנו?
  האמנם יש מישהו שהגדיר או כופה על משתמשי אתרי היכרויות "קשר זוגי" מהו? מישהו יכול או צריך לכפות קשר רציני, ארוך טווח, של אהבה, ידידות, נאמנות ועזרה-הדדית?

  בכתבה שפורסמה לאחרונה מספר גדעון (שם בדוי) כי במסגרת השימוש שלו באתר ההיכרויות ג'יידייט הוא יצר קשר עם אשה (ואולי יותר מאחת) ואמר לה, באמצעות החלפת מסרים באתר, שהוא מעוניין בהיכרות לצורך סקס בלבד. למרבה הפתעתו, הוא קיבל שיחת טלפון נוזפת ממישהו מהנהלת האתר בעקבות תלונת האשה.

   

  אני חייב לומר, לאור הנאמר על-ידי נציג ג'יידייט לגדעון על כך שהוא עיין במסרים האישיים והדיסקרטיים שלו, שאני מוטרד מאד מעניין הפרטיות שלא נשמרת באתר, למרות שבעיון בכללים הרבים ברור שהם מכוסים לגמרי מבחינה משפטית.

   

  עמיתי ל"מרושתים", עו"ד אביב אילון, הרחיב כבר בנושא זה. גם עו"ד דן אור-חוף הסביר לנו היטב לאחרונה שאנונימיות ברשת הינה אשליה גרידא.

   

  הכללים בג'יידייט אוסרים "הצעות בלתי-צנועות"

  זה ברור מהכללים של ג'יידייט שאסורות אצלם הצעות פוגעות, מגונות, בלתי צנועות, פוגעות בקודשי הדת וכל שאר כותרות ומילות תואר שמשאירות את ההיכרות לצורך סקס לעניין לא-לגיטימי.

   

  אז בסדר, גדעון עבר על הכללים וראוי לנזיפה. אני לא משפטן אבל אני מניח שההתנהלות של ג'יידייט בנושא זה היא חוקית לחלוטין. עד כאן החלק הפורמלי.

   

  השאלה המטרידה אותי, ומן הראוי שתטריד כל משתמש או משתמשת באתר היכרויות: האין זה לגיטימי להכיר בן-זוג או בת-זוג לצורך סקס בלבד? האומנם שאלה או הצהרת כוונות למשתמש אחר – אנונימי ומזוהה באמצעות כרטיסו האישי בלבד ומה שהוא בוחר לספר על עצמו בתקשורת אישית-פרטית – היא דבר פוגע או מגונה בהכרח?

   

  הרי לא מדובר על מעשה שבכפיה, אפילו לא על שידול או פיתוי. לא מדובר על קטינים או על כפיפים. לא מדובר על קרובי משפחה או חסרי-ישע. גם לא מדובר, למיטב הבנתי, בשפה פוגעת או משפילה. אפילו לא מדובר על הצעה או בקשה. מדובר על פניה בלשון פשוטה וכנה, אל אנשים בגירים, פנויים, שנרשמו באתר על-מנת להכיר בני-זוג פוטנציאליים ולאפשר לאחרים ליצור עמם קשר, שבאה להבהיר ולהצהיר על כוונה.

   

  אז מה רע בכוונה שכזו? האומנם יש מישהו שהגדיר או כופה על משתמשים "קשר זוגי" מהו? מישהו יכול או צריך לכפות קשר רציני, ארוך טווח, של אהבה, ידידות, נאמנות ועזרה-הדדית? או לעודד קשר למטרות מוצהרות של נישואין בלבד? מישהו יכול להתחייב לקשר כזה בכלל?

   

  האם עדיפה הצגה לצרכי השכבה?  

  למעשה, כללי ג'יידייט מעודדים משתמשים רבים (ומשתמשות גם) לשקר, להתחכם, לזייף ולהציג, במקום להיות כנים ואמיתיים לגבי הכוונות המיניות שלהם. האם ראוי יותר שגדעון ינהג כפי שנוהגים רבים אחרים וישחק אותה בפוזה של מחפש בת-זוג לחיים, כשמטרתו האמיתית הינה קשר מיני גרידא, או אפילו סטוץ בודד?

   

  האם הוא צריך להיענש על יושרו ופתיחותו, או שמא דווקא לזכות במילות שבח? האין זה עדיף לנשים (או גברים) שלא מעוניינות בהתקשרות שכזו לשמוע את האמת בצורה כנה, לומר "לא מעוניינת", ושגדעון יעזוב אותה לנפשה, ללא כל הצקה והטרדה, מאשר האלטרנטיבה המזוייפת?

   

  בהקשר זה, נראה לי שהטוקבק הבא (לכתבה הראשונה), שנכתב על-ידי "מאוכזבת", מבטא מצויין את העניין: "אתם רשאים לא למלא את סעיף ההכנסה, אבל לפחות תהיו כנים לגבי הכוונות – אני לא מאלה שסעיף ההכנסה משנה להן (כן, יש כאלה נשים), אבל נמאס לי מכל הסטוציונרים שנכנסים לאתר, מצהירים על כוונות רציניות ונעלמים אחרי שמגיעים למיטה.

   

  נמאס לי להתאכזב והיום אני נאלצת לשחק משחקים מתישים, רק כדי לבדוק את הכוונות האמיתיות של הגברים. אז אם אתם מחפשים סטוצים - לפחות תהיו גברים כדי להגיד את הדברים בצורה ברורה ואני כבר אבחר אם מתאים לי או לא".

    

  אני מבין שאתר ג'יידייט שם לו למטרה ליצור מסגרת להיכרות של "אנשים רציניים ואיכותיים, הפנויים מעשית ורגשית למערכת יחסים אמיתית ואוהבת ומעוניינים לבנות יחדיו תא משפחתי יציב ועתיד משותף". זוהי כמובן מטרה נעלה ומבורכת התואמת את התפיסה החברתית-תרבותית-דתית השלטת במחוזותינו בדבר אושרם של אנשים ומשפחות. בהתאם למטרה זו, הרי שלמחפשי סקס כמטרה אין מקום בג'יידייט.

   

  אך השאלות הרציניות יותר הן בעצם אלה:

  • האם איש או אישה שמצהירים שהם מעוניינים בקשר מיני בלבד לא עשויים לפתח חיבה, אפילו אהבה, ולבנות מערכת יחסים נפלאה לאורך זמן, גם אם תחילתו של הקשר היתה למטרות סקס בלבד? האין הפסילה בשל הכוונה המקורית והראשונית עלולה דווקא להכשיל זוגיות מופלאה של אנשים פתוחים, אמיתיים ובעלי צרכים נורמליים?
  • האין ג'יידייט (ודומיו) מתחסד בצדקנות פּוּריטנית ובעצם מעודד רבים ממשתמשיו להסוות את הכוונות האמיתיות שלהם ולהתחזות כבעלי כוונות "לבנות יחדיו תא משפחתי יציב ועתיד משותף" כדי להשיג סקס בקלות? תמהתני.

   

  אילו היה הדבר תלוי בי, הייתי ממליץ לאתר הכרויות לפעול על-מנת לשמור על כללים של יושר, הגינות, שוויון, והתנהגות אתית כדי ליצור סביבה חברתית נעימה, אך להימנע מלהתערב בתכני התקשורת בין משתמשים (כאמור, בכפוף לכללי נטיקט). לכל היותר, הייתי מאפשר אופציה לסימון בכרטיס האישי שאותה יכול לסמן כל מי שלא מעוניין שיפנו אליו אם הכוונות הן לצורך סקס בלבד. זה נראה לי פתרון המכבד את הרצונות והכוונות של כל הצדדים, לא?

   

  מרושתים – לבלוג המלא

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים