שתף קטע נבחר

השוטר אזולאי - שוטר עם לב זהב

אם הייתי פנאי פלוס, הייתי אומר שהסרט הזה נחשב לעיתים קרובות כסרט הישראלי הטוב ביותר אי פעם. אני עדיין מחזיק בדניאל וקס (כי הוא יותר אינטלגנטי), אבל אכן השוטר אזולאי הוא שילוב של סרט מאוד איכותי, עלילה מאוד ייחודית, שיא שמתפתח לאורך שנים בעבודה המשותפת בין אפרים קישון ושייקה אופיר, אולי הגדולים שהיו כאן בתחומיהם האישיים, והרבה ישראליות שאין בסרטים אחרים.

 

מעבר לזה, לי תמיד קשה לראות את הסרט בתור מישהו שגדל במשפחה של שוטרים ומכיר כמה אנשים שעברו במידה מסוימת (פחות מוקצנת) את התהליך שעובר השוטר אזולאי בסרט הזה.

 

למי שלא מכיר את העלילה - אברהם אזולאי הוא שוטר פשוט עם לב זהב. הוא לא כל כך שוטר טוב במובן ה-'לתפוס פושעים' של המילה אלא יותר שוטר מקוף חביב שדואג לקהילה שלו. מאחר ובמשטרה לא חושבים שיש בו תועלת אמיתית, מחליטים לפטר אותו. הפושעים השכונתיים מחליטים שנעשה עוול ומארגנים שוד כדי שהוא יוכל לתפוס פושע ובכך המשטרה תשקול את פיטוריו מחדש.

 

יש דיון מסוים עד כמה הסרט הזה שייך לאפרים קישון, הבמאי, המפיק והתסריטאי ועד כמה הוא שייך לשייקה אופיר שפיתח לאורך עשרות שנים את דמות השוטר, עוד לפני שהוא זכה לשם אזולאי (אי שם ב'תעלת בלאומליך' אם אני לא טועה, שם קישון קורא לו בשם). בכל מקרה, אפרים קישון כותב ישירות לכשרון האינסופי של שייקה אופיר שנותן את תצוגת המשחק הכי מרשימה לדעתי של שחקן ישראלי על מסך.

 

הוא מדבר בכל שפה ובכל עגה שאפשר, מגלם סדרה של דמויות שונות בפנטזיות של אזולאי וכמובן מצליח להכניס את כל האנושיות והעדינות האפשרית לתוך הדמות העיקרית. הוא נוגע ללב בקומדיה במקומות ששחקנים אחרים לא נוגעים בדרמות. אפרים קישון, בראיון על הסרט ל'הכל אנשים' של מודי בראון (סדרה יותר מדי טובה) אמר שהוא רואה את אזולאי כאדם שהיה צריך להיות מורה והנסיבות עשו אותו שוטר וזאת הפרשנות הכי טובה לדמות שאפשר לקבל.

 

שחקנים אחרים - יוסף שילוח מקבל באופן מאוד נדיר דמות שהיא לא קריקטורה ומראה כמה הוא מסוגל לשחק באמת. כל שחקני המשנה של פעם - ניצה שאול, זהרירה חריפאי, אבנר חיזקיהו, יעקב בנאי, גבי עמרני (בלי שפם) ואריה אליאס כמובן עושים את העבודה כמו שצריך.

 

ויש כמובן את הפסקול של נורית הירש עם הלהיט של אושיק לוי, הצילום של דוד גורפינקל והאווירה היפואית שפעם מאוד אהבו לצלם בה והיום קצת נשכחה (בסאמה מוצ'ו החריג היחיד שאני זוכר בשנים האחרונות). ויש את "סרט ההמשך" - סרט הסטודנטים עם אורנה פיטוסי שראינו ב-ynet חלק ממנו לפני שנה ומאז נעלם לו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופיר. כישרון אינסופי
צילום: לע"מ
מומלצים