שתף קטע נבחר

תמיר בקצרין: חיי העיר תלויים בתפיסת הרוצח

שרת החינוך הגיעה לביקור תנחומים בבית משפחת ראדה. האב שמואל ראדה הטיח: "איך מורה הולך הביתה כשתיקו של התלמיד נשאר בכיתה? אם מישהו היה טורח לראות מדוע לא שבה לשיעור אולי היו מצילים אותה". תמיר השיבה: מורה חייב לדעת היכן תלמידיו. הוחלט שבביה"ס יותקנו מצלמות ואמצעי אבטחה

היה אפשר למנוע את המקרה, מתי בפעם האחרונה ערכו בכיתות בדיקות נוכחות במהלך שיעורים, איך תלמיד יוצא באמצע השיעור ולא חוזר, ואיך מורה הולך הביתה כשתיקו של התלמיד נשאר בכיתה?" כך אמר היום (ג') שמואל ראדה, אביה של הנערה תאיר ראדה בת ה-13 שנרצחה בשבוע שעבר באחד מתאי השירותים בבית ספרה.  הוא אמר את הדברים במהלך ביקור תנחומים שערכה בביתו שרת החינוך, יולי תמיר.

 

ראדה הוסיף כי "תאיר היתה ילדה אחראית ואם מישהו היה טורח לראות מדוע לא שבה לשיעור אולי היו מצילים אותה. למה לא לומדים מהמקרה הזה, למה לא התכוננו למנוע מקרה כזה? אף אחד לא יכול להיכנס לכאב שלי, היתה לי ילדה פרח שאני לא יודע מי היה מסוגל לקטוף אותו".

 

 

האב חזר על דרישתו להקים ועדת חקירה בלתי תלויה שלא יהיו בה נציגים מהמשטרה או ממשרד החינוך. "לצערי, ישנו טיוח, כולם אומרים 'לי זה לא יקרה'. לי אין יותר ילדים לשלוח לבית הספר אבל אני רוצה לפחות שדור העתיד של קצרין יוכל ללכת לבית הספר בחופשיות ולא יצטרך להסתגר ולבכות בחדרם", הוסיף.

 

תמיר השיבה כי "אף אחד לא שיער שיקרה מקרה כזה בתוך בית ספר. תמיד לומדים לקח אחרי מקרים כאלה אבל באמת מדובר במקרה חריג. אני מבטיחה להורים שנטפל גם בדברים הפשוטים וגם בדברים המורכבים הקשורים ברצח הזה".

 

השרה תמיר הוסיפה כי "החיים של כל העיר הזו תלויים בתפיסתו של מי שעומד מאחורי הרצח. מערכת החינוך נערכה על מנת לתת את כל הנדרש לקידום הטיפול בילדי בית הספר. לא נניח למקרה עד שיפוענח, אין ספק כי טענתך לגבי העובדה שאחריות המורה לדאוג למקום הימצאו של תלמידו במהלך השיעור היא מוצדקת, והיא, כמו טענות אחרות, ייבדקו על ידינו".

 

בסיום ביקור הניחומים קראה שרת החינוך לציבור לא להטיל כתם על הקהילה הקטנה ועל בית הספר בטרם תמוצה החקירה. "הנטייה הכללית היא לדרוש שוטר או מצלמות בכל בית ספר ובכל מוסד חינוכי, וזה לא יהיה". עם זאת, גורמים במשרד החינוך אישרו כי התקבלה החלטה לאפשר לבית הספר להתקין מצלמות ואמצעי אבטחה נוספים. ההתקנה תושלם עד סיום חופשת החנוכה.

 

במהלך ביקורה בקצרין נפגשה השרה עם הנהלת בית הספר ועם התלמידים ושמעה מהם על התחושות הקשות בעקבות הפרסומים על כך שבמקום ישנה תופעה נרחבת של שימוש בסמים, קיום יחסי מין בשירותים, עישון חופשי, ואי פיקוח על כל אדם שנכנס לבית הספר. תמיר הבטיחה כי צוותים נרחבים של עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ויועצים ימשיכו לשהות בבית הספר גם בימים הקרובים וכי המשטרה תמשיך במאמצים מתוגברים לתפיסת מי שעומד מאחורי הרצח. 

 

המשטרה: אנו בודקים הכל

מפקד מרחב הגליל הנכנס, תת ניצב ניר מריאש, אמר לפני טקס כניסתו לתפקיד כי "אני חושב על המקרה הזה כאילו מדובר בילדה שלי. ילדה שנרצחת בבית ספר - זה פשוט מזעזע. זו הסיבה שעובדים על החקירה צוותים גדולים, שכל אחד עובד בכיוון אחר. מושקעים בחקירה הזו, כוח אדם ומאמצים ללא תקדים. הכל נבדק".

 

תנ"צ מריאש הוסיף, כי הפרסומים בפורומים של בית הספר נבדקו אף הם. "צריך לזכור שרבים מהנחקרים הם מתחת לגיל 13. יש להם הרבה פנטזיות של ילדים, אבל גם הן צריכות להיבדק. הם לפעמים 'זורקים' אותנו לכל מיני מקומות, כי הם רואים, או חושבים שהם רואים כל מיני דברים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
תמיר בביקור בקצרין
צילום: אביהו שפירא
מומלצים