שתף קטע נבחר

חרם חרדי על אל-על - בינתיים בכספת

גורמים חרדים טוענים כי המו"מ בין אל-על לבין גדולי הרבנים במגזר נמצא לפני פיצוץ. הרבנים אלישיב והאדמו"ר מגור שוחחו הבוקר בטלפון והכריעו: חותמים על הוראה לחרם. המסמך הופקד בכספת לזמן קצוב כהזדמנות אחרונה לחברת התעופה. אל על: איננו מתייחסים לכל מהלך

שבוע וחצי של איומים ומו"מ ללא תוצאות בין החרדים לאל-על מגיעים למה שנראה כמו פיצוץ. הרבנים החשובים במגזר החרדי הולכים צעד נוסף לקראת ניתוק מחברת אל-על. הבוקר (יום ד') הרבנים חתמו על מסמך הקורא להחרים את החברה. הודעה על החרם נחתמה, אך כדי לא לסגור את כל השערים בפני קברניטי אל-על, הוחלט לשמור את המסמך לזמן קצוב בכספת של הוועדה לשמירת השבת ולא להפיצה בשכונות החרדיות.

 

הבוקר, אחרי תפילת שחרית, שוחחו מנהיג הפלג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב והאדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר - העומד בראש החסידות הגדולה באגודת ישראל - והחליטו לשלוף את העטים. הרבנים סיכמו על נוסח הכרוז, הקורא להחרמת אל-על. ההתרגשות גדולה, במיוחד לנוכח העובדה, ששני הרבנים לא משוחחים באופן קבוע.

 

האדמו"ר מגור קיבל את החלטה במהלך חופשה בצפת שם הוא נופש השבוע. לאחר שחתם על המסמך הוא העבירו באמצעות הפקס לרחוב חנן בירושלים,

 לביתו של הרב אלישיב (שאגב, לא יוצא מתחום העיר הקדושה, גם לא לחופשות ובטח שלא טס לחו"ל). בנוסף, חתם על ההוראה גם הרב אהרון לייב שטיינמן, הרב השני בחשיבותו בדגל תורה ומי ששולט באזור גוש דן.

 

מזכיר הוועדה למען השבת, הרב יצחק גולדקנוף תיאר ל-ynet את אירועי הבוקר: "בשיחה נדונו כל ההיבטים ההלכתיים בפרשת אל- על וההשלכות העתידיות לגבי עם ישראל, 'עם מקדשי שביעי', הוחלט לחתום על האיסור לטוס עם חברת אל- על".

 

"יחד עם זאת", ממשיך גולדקנוף, "ביקשו גדולי ישראל לא להוציא את החתימות ובינתיים להפקידן בתוך כספת ולקרוא לחברת אל- על לשולחן הדיונים ולהביא תשובות מספקות שיניחו את דעתם של גדולי ישראל. במעמד החתימה בביתו של הרב אלישיב, בכו הנוכחים מהתרגשות מהמעמד". את נוסח הכרוז הקורא לחרם אישר משפטית עורך הדין יעקב ויינרוט המייצג את החרדים בפרשה.

 

הרב עובדיה מצטרף

חיזוק להודעת הרבנים הגיעה גם מכיוונו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שפרסם הודעה שמטרתה לחייב את אל-על להתקפל. במהלך היום יחתמו על מסמך ההחרמה רבנים נוספים מהארץ ומהעולם. הרב עובדיה כתב: "יש לעשות הכל כדי לבטל את הטיסות באל- על. אין לוותר על קוצו של יוד בשמירת שבת, גם אם מאיימים להרחיב חילולי שבת".

 

בתחילת הסכסוך, הודיעו הרבנים כי הם מוכנים לשמוע רק על התקפלות מוחלטת של חברת התעופה ודרשו מסמך משפטי שיחייב את אל- על לא לטוס בשבת. אל- על דחתה את הדרישה והציעה פשרה: מינוי של רב מייצג אשר יהיה ממונה מטעם שני הצדדים ויוכל לייעץ לחברה כיצד לנהוג. ההצעה נדחתה על ידי החרדים. 

 

מחברת אל-על נמסר בתגובה ל-ynet: "בשלב זה אין אנו מתייחסים לכל מהלך. יש להדגיש כי חברת אל-על ממשיכה לשמור על מדיניותה באשר לאי קיום טיסות בשבת, כפי שנהגה עד כה".


פורסם לראשונה 13/12/2006 10:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
שלף עט. הרב אלישיב
צילום: חיים צח
צילום: גילטק
נשאר פתח למו"מ. אל-על
צילום: גילטק
הופרע בנופש. האדמו"ר מגור (ארכיון)
מומלצים