שתף קטע נבחר

כנס הטוקבקים: חסון נגד חסון

בכנס שנערך בכנסת על "תרבות הדיון ברשת" קם מתנגד מפתיע להצעת החוק של ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) לחייב מגיבים להזדהות - ח"כ יואל חסון (קדימה), שאמר: "האם אתם באמת מצפים שנקים משטרת טוקבקים?"

אקדמאים, עורכי אתרים, עיתונאים וטוקבקיסטים השתתפו היום (ד') בכנס על תרבות הדיון באינטרנט שנערך בכנסת. חתן השמחה היה חבר הכנסת ישראל חסון (ישראל ביתנו), שיזם את הדיון בעקבות הצעת החוק המתוקשרת שלו, לחייב מגיבים באתרי חדשות להזדהות. 

 

"כנס הטוקבקיסטים הראשון", כהגדרת ח"כ חסון ואנשיו, נערך באולם ההרצאות בכנסת בחלוף מספר שבועות של עיסוק תקשורתי נרחב "בבעיית הטוקבקים" ובהצעת החוק. מטרת הדיון הייתה "לבחון כיצד יש לטפל בסוגיה זו, בצורה שתשמור על הליברליות אבל גם על האנושיות ברשת".  

 

על פי הצעת התיקון של ח"כ חסון לחוק התקשורת (זיהוי מגיבים באתרי אינטרנט), "באתרים שבהם ניתנת לגולשים האפשרות להגיב על תוכן הידיעות המתפרסמות באתר, יידרשו הגולשים להזדהות בדרך

שניתנת לאימות באמצעים סבירים כתנאי למתן אפשרות להגיב לתוכן".

 

"אני לא רוצה לצנזר", הסביר חסון בדיון בכנסת, "מטרתי היא לוודא כי לרשות מי שעלול להיפגע מהתגובות תהיה כתובת לפניות ולתלונות".

 

עורך הדין רועי אחיעזר ועורכי האתרים שהשתתפו בדיון הסבירו לח"כ חסון כי הטכנולוגיה והחוק הנוכחי מאפשרים כבר היום לכל אדם שנפגע לאתר את המגיבים הפוגענים באמצעות צו משפטי שיחשוף את כתובת ה-IP של הגולש.

 

חסון נגד חסון

חבר הכנסת יואל חסון (קדימה - אין קשר משפחתי לישראל חסון) הביע בדיון את התנגדותו לחוק: "אינטרנט זו במה חופשית – הגולשים יכולים לכתוב מה שהם רוצים במסגרת החוק. אם מישהו חושב שהוא יכול להציג את הגיגיו לציבור באמצעות טוקבקים – למה לא? האם אתם באמת מצפים שנקים משטרת טוקבקים ומפקחי טוקבקים?".

 

ח"כ ישראל חסון לא מסתפק בהסדרה עצמית של אתרי האינטרנט, אשר מסננים בעצמם כל תגובה אשר אינה עומדת בקנה אחד עם תנאי השימוש שלהם. הוא מבקש, לדבריו, גם להשפיע גם על תרבות השיח באמצעות הצעת החוק.

 

יואב יצחק, מנהל אתר החדשות העצמי NFC סיפר כי הוא מאפשר במה חופשית באתרו לטוקבקים, ושהוא מצדד בחקיקה. הפסיקות במקרים של תביעה נגד אתרים, הוא אומר, היו קוטביות. "ברשת האינטרנט מתקיים שיח שהוא מופקר", אמר יצחק, "פוגעים בבטחון המדינה ולכן צריך להסדיר את ההפקרות, שהבלגן יהיה יותר מאורגן... אני חושב שהמחוקק צריך להיכנס לנישה הזו, כפי שנכנס לעיתונות המודפסת".

 

מודל חדש של פיקוח

"בזכות הטוקבקים כל גולש יכול להשמיע את דברו להמונים כמעט בלי עורכים ומתווכים", אמר ד"ר יובל קרניאל, "האנונימיות מספקת לבמה הזו כוח עצום". לדבריו, מושג האנונימיות אינו טכני בלבד והשלכותיו נוגעות גם לחופש הביטוי. הוא מתייחס לטוקבקים כמקור עיתנואי הראוי לחסיון. "כמובן שזירת התגובות יוצאת דופן גם בבוטות שלה ובגסות שלה", הוא הודה.

 

קרניאל מתנגד לחוק. "גם אם ההצעה הייתה מעשית, היא פוגעת בחופש הביטוי של הציבור ושל הטוקבקיסטים", הוא אמר.

  

קרניאל מציע מודל חדש של פיקוח, בדמותו של גוף ציבורי בלתי תלוי, שהיה מורכב ממו"לים, עורכים, אנשי אקדמיה וגולשים. "הגוף יפעל ללא כפיה, מי שמעוניין – שיצטרף... כללי האתיקה של הגוף הזה יהיו נתונים לשיח

ומשא ומתן. יהיה לנו סטנדרט גבוה יותר של השיח הציבורי".

 

הקרב נגד הטוקבקיסטים - סוף הדרך?

ח"כ חסון ומאבקו לשיפור "תרבות הדיון באינטרנט" זכה ל"שיתוף פעולה" מצד אנשי תקשורת מודאגים - עיתונאי דפוס ואנשי רדיו מהתקשורת "המסורתית". חלק מהעיתונאים שהוזמנו לדיון התחרטו ולא הגיעו. נראה כי העובדה שהצעת החוק של ח"כ חסון לא ירדה מעל סדר היום התקשורתי בשבועות האחרונים סייעה בעיקר ליחסי הציבור של חסון ולא קידמה במאומה את תרבות הדיון ברשת.

 

נראה כי הקרב נגד הטוקבקים יסתיים בקול ענות חלושה, לפחות לעת עתה. סיכויי הצעת החוק הפרטית של ח"כ חסון לעבור טרומית הם אפסיים (ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה בחודש שעבר שהממשלה תתנגד להצעה). הצעת החוק היחידה הרלוונטית שנוגעת בעקיפין גם לנושא התגובות הוא תזכיר חוק סחר אלקטרוני, שקובע גם את תחומי האחריות של ספקי שירותים באינטרנט.

 

למרות זאת, ייתכן כי לכנס היום כן יהיה המשך. בסיום הדיון סוכם כי עורכי האתרים הגדולים ייפגשו במסגרת מכון המחקר של נטוויז'ן באוניברסיטת תל אביב בניסיון להגיע להסכמה על הסדרה עצמית בנושא התגובות באינטרנט. משה קלוגהפט, יועץ התקשורת של ח"כ חסון, אמר כי התוצאה משביעת רצון מבחינתו. "אמרנו כבר לפני חודש שאנחנו נסוגים מהצעת החוק ונתמוך בכל פתרון שיהיה מוסכם גם על האתרים", הוא אמר ל-ynet.

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הוסיפו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם בתיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו מדי ערב את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
ישראל חסון. עומד על שלו
צילום: אלעד גרשגורן
ח"כ יואל חסון. בעד חופש ביטוי
מומלצים