שתף קטע נבחר

ניהל ארגון פשיעה שמהל דלק - ויישב 7 שנים

אברהם גבאי הודה כי עמד בראש הארגון, שעסק בעבירות הונאה ועבירות מס, גניבת דלק ומהילתו. יחד עמו הואשמו 27 שותפיו לארגון, שמשפטם עדיין מתנהל הודות לחוק מאבק וארגוני פשיעה שנכנס לתוקף ב-2003

שבע שנות מאסר בפועל נגזרו היום (ה') על אברהם גבאי, שהודה והורשע בניהול ארגון פשיעה שעסק בעבירות הונאה ועבירות מס, ובכלל זה גניבת דלק, מהילתו ומכירתו לציבור הרחב. בית המשפט המחוזי בירושלים אף הטיל על אברהם תשלום קנס כספי של שני מיליון שקל.

 

גזר הדין ניתן במסגרת הסדר טיעון: גבאי הודה כי עמד בראש ארגון פשיעה שפעל במסגרת רשת הונאה רחבת היקף. בנוסף למכירת הדלק הוא הורשע גם בנתינת חשבוניות פיקטיביות.

 

כתב האישום נגדו ונגד 27 נאשמים נוספים, בהם גם שי קסוטו ומשה גבאי שעמדו בראש הארגון. זאת לאחר שרשויות האכיפה השונות, ובהן פרקליטות מחוז תל אביב, משטרת ישראל ורשות המיסים, שיתפו פעולה וחקרו את הפרשה יחד.  

 

אלה רובינק, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) אמרה: "הפרקליטות מייחסת חשיבות רבה להסדר הטיעון שאימץ בית המשפט, ורואה בו הישג חשוב לרשויות האכיפה. מדובר באחד התיקים הראשונים שמיישם אכיפה מיידית ומרתיעה נגד ארגוני הפשע. זאת באמצעות שימוש בחוק חדש יחסית, שחוקק במטרה להילחם בתופעת הפשע המאורגן הפוגע קשות בכלכלת המדינה". רובינק כיוונה לחוק מאבק וארגוני פשיעה שנכנס לתוקף ב-2003, שעניינו עבירות מס ואיסור הלבנת הון.

 

לדבריה, העונש שהוטל על הנאשם הוא עונש החריג בחומרתו ביחס לענישה בתיקים כלכליים אחרים. עוד אמרה רובניק: "יש להוסיף את הזמן השיפוטי היקר שנחסך מבית המשפט בקבלו את ההסדר. זהו תיק רחב היקף ומורכב ביותר, שכלל כמה מאות עדים. החקירה כללה מאות אלפי עמודים". תיקים פליליים שעניינם עבירות מרמה ומס בדומה לתיק זה ולהיקפו, מתנהלים לרוב על פני תקופה ארוכה של חמש עד עשר שנים, עקב ריבוי המסמכים והעומס המוטל על בתי המשפט. "בתיק זה, התקבל הסדר הטיעון בלא שנוהל יום אחד של הוכחות ובכך נחסך זמנם של בית המשפט והפרקליטות, דבר שיאפשר התמקדות בתיקי ארגון פשיעה אחרים".

 

לגבי יתר המעורבים בפרשה ההליכים צפויים להימשך ללא קשר להחלטה בתיק זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מהילת דלק. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים