שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הסאטמרים: חרם על נטורי קרתא שביקרו באיראן
  יש גבול גם לאנטי ציונות? בד"צ חסידות סאטמר, האנטי ציונית, הטיל חרם על אנשי נטורי קרתא שהשתתפו בכנס הכחשת השואה בטהרן. בהודעה הם מכונים כמי "שהכחישו והקטינו את גודל הרשעות והרציחות ואת מספר ההרוגים על קידוש ה', וחיללו שם שמיים מסוף העולם ועד סופו באופן נורא"
  חרם נגד המתנשקים עם אחמדי-נג'אד: בית דין צדק של חסידות סאטמר, בראשו של אדמו"ר החסידות, הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים, יצא בימים האחרונים בהכרזה חסרת תקדים כנגד 7 חסידי הנטורי- קרתא אשר השתתפו בכנס הכחשת השואה האיראני בתחילת השבוע.

   

  במודעה הרשמית מובלט באותיות גדולות ושחורות הגינוי ל"מתפרצים בלבוש קנאות ועושים מעשי טירוף ללכת שלובי זרוע עם הערביים". בהמשך מצווה בית הדין "להתרחק מהם ולגנות מעשיהם וחלילה לתת להם איזה צד חיזוק", ומזהירים כי "בזה מסייעים לחילול שם שמיים ועתידים ליתן את הדין". משמעות הצעד היא הוקעה מחסידות סאטמר בפרט ומהיהדות החרדית בכלל.

   

  החתומים על המודעה מביעים תהייה כיצד העזו "כמה יחידים לנסוע לכינוס מיוחד של אומות העולם שונאי ישראל שר"י (שם רשעים ירקב), מכחישי השואה, והם בעצמם הכחישו והקטינו את גודל הרשעות והרציחות ואת מספר ההרוגים על קידוש ה', וחיללו שם שמיים מסוף העולם ועד סופו באופן נורא להמאיס ולתעב כל פעולה של קנאות אמיתית".

   

  במאה שערים הסבירו כי אנשי החסידות והעומדים בראשה לא יכלו לשאת את העובדה כי אותם האנשים שהגיעו השבוע לאיראן, מזדהים כחסידי סאטמר ובכך מכתימים את שם החסידות כולה.  


  אירוע "יום ההצלה" של חסידות סאטמר, השבוע בניו יורק (צילום: יצחק וייס)

   

  חסידות סאטמר, החסידות הגדולה בעולם המונה קרוב ל-100 אלף חסידים, מחזיקה באידיאולוגיה האנטי- ציונית הקיצונית ביותר. ולמרות זאת, נראה שאין אנשיה רואים בעין יפה את המגעים עם גורמים עוינים לעם היהודי, הקוראים להשמדתו. יצחק וייס, עורך ביטאון החסידות "דער ייד" (היהודי), העריך בשיחה ל-ynet: "האדמו"ר והרבנים הוציאו את המודעה כדי לתקוף את אותם חרדים שמייצגים את היהדות החרדית בכנס של מכחישי שואה. מה שהם עשו שם זה פשוט פשע נגד האנושות".

   

  בתזמון מעניין, ציינו השבוע בסאטמר את "יום ההצלה" של מייסד חסידות סאטמר, הרב יואל טייטלבוים, המוכר יותר בשמו ר' יואליש. הכנס החל ביום שני בבוקר, כשבערב של אותו יום ואור לכ"א כסלו, התאריך בו ניצל האדמו"ר מסאטמר מציפורניי הנאצים, ציינו עשרות אלפי חסידי סאטמר את המעמד החשוב ביותר בחיי החסידות. אנשיה מאמינים כי על דרך ההשגחה בחר הקב"ה להציל את האדמו"ר מידי הנאצים - ובכך ניצלה החסידות כולה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  הנשיקה שהכעיסה את הסאטמרים. נשיא איראן והרב וייס
  צילום: איי אף פי
  המודעה. גינוי ואזהרה
  צילום: יצחק ווייס
  הרב טייטלבוים, אדמו"ר חסידות סאטמר
  צילום: יצחק ווייס
  מומלצים