שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר החוץ הסורי: "הגולן אינו תנאי מוקדם למו"מ"
  בכירי הממשל הסורי ממשיכים לשלוח מסרים של שלום לעבר ישראל. יממה לאחר הצהרות השלום של הנשיא אסד, שולח הבוקר גם שר החוץ הסורי עלה של זית: "יש לנו מטרה אצילית של שלום עם ישראל. המשא ומתן ייפתח ללא תנאים מוקדמים"

  מתקפת שלום סורית: יממה לאחר שהנשיא הסורי, בשאר אסד, הושיט יד לשלום לעבר ראש הממשלה אולמרט, יוצא הבוקר (שבת) גם שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, במסר פייסני במיוחד לישראל. "יש לפנינו מטרה אצילית של השגת שלום עם ישראל", אמר מועלם בראיון לעיתון הלבנוני "דיילי סטאר".

   

  מועלם שב והדגיש את נכונותה של סוריה לפתוח במשא ומתן עם ישראל ללא תנאים מוקדמים. "אנחנו רוצים לקבל בחזרה את רמת הגולן, אבל זה אינו תנאי מקדים למשא ומתן", אמר והסביר, "דו-שיח אמיתי ורציני חייב להתחיל ללא תנאים מוקדמים".

   

  לדברי מועלם, סוריה מעוניינת לשתף פעולה עם הממשל האמריקני ולהוביל ליציבות במזרח התיכון. "אנחנו לא נגד ארצות הברית", אמר, "אפילו להפך. אנחנו רוצים להיות חלק מרכזי במשא ומתן, שלדעתנו משקף את האינטרסים של הממשל האמריקני במזרח התיכון".

   

  שר החוץ הסורי ציין כי המזרח התיכון נמצא על פרשת דרכים: "או שנמשיך מכאן לעבר יציבות, או שהאזור יפול. יפרצו כאן מלחמות אזרחים על רקע דתי, והקיצונים שעומדים מאחוריהם ייקחו את השלטון. מאמציו של הממשל האמריקני לבודד את סוריה עלו בתוהו, והגיע הזמן שבוש יאמץ אסטרטגיה שונה שרואה אותנו כשותפים בכירים להשגת שלוש המטרות המשותפות לוושינגטון ולדמשק באזור: שלום, יציבות ושגשוג".

   

  מועלם אמר בנוסף כי הוא מקווה שארצות הברית תקבע לוח זמנים לנסיגת חייליה מעיראק, אך עם זאת נסיגה מוקדמת מדי של הצבא האמריקני תהיה "לא מוסרית". כנשאל האם תשובותיו לשאלות מביעות גם את דעתו של אסד, ענה: "הוא המנהיג. אני רק מביע את דעתו".

   

  בהמשך הראיון התייחס מועלם גם לדו"ח בייקר-המילטון, ואמר כי הוא תומך כמעט בכל סעיף בדו"ח. הוא סיפר כי פגש את בייקר לפני מספר חודשים ואמר לו כי סוריה מעוניינת בחידוש האמון בינה לבין ארה"ב. הוא הכחיש בנוסף את הדיווחים לפיהם סוריה דורשת מהממשל האמריקני לאפשר לה דריסת רגל בלבנון בתמורה להרגעת המצב בעיראק. "מעולם לא אמרנו 'נעשה את זה אם תתנו לנו את לבנון'", אמר.

   

  אסד לאולמרט: קח סיכון ובדוק כוונותינו

  דבריו של שר החוץ הסורי הם הד לדבריו של הנשיא בשאר אסד, שהשליך אתמול את כפפת המשא ומתן לפתחו של אולמרט. בראיון שהתפרסם בעיתון האיטלקי "לה רפובליקה", ציין אסד כי דמשק מוכנה לשתף פעולה עם וושינגטון כדי לפתור סוגיות אזוריות, וקרא לישראל להיפתח לסוריה. "אני פונה לאולמרט ואומר: קח סיכון, ותבדוק אם כוונותינו אמיתיות", אמר.

   

  אסד טען בנוסף כי סוריה חיונית לפתרון הסכסוכים האזוריים במזרח התיכון. "עובדה היא שהסורים מתגוררים באזור הזה, ומכירים אותו היטב", אמר אסד, והוסיף כי וושינגטון "זקוקה לעזרת סוריה כדי למצוא פתרון למצב בעיראק". כאשר נשאל אסד האם הוא מוכן לשתף פעולה באופן קונסטרוקטיבי עם וושינגטון, השיב: "אין ספק שאנחנו מוכנים לעשות כן. כי אם לא נפתור את הסוגיות האזוריות - עיראק, לבנון והסכסוך הישראלי-פלסטיני - ניאלץ אנו, המדינות השכנות, לשלם מחיר כבד".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מועלם. רוצים שלום אצילי
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  אסד. "נסו אותנו"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים