שתף קטע נבחר

אביו של הסוכן שהורעל: פוטין רצח את בני

בראיון ראשון מאז מת המרגל הרוסי לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון, סיפר אביו וולטר על רגעיו האחרונים - כיצד נחרד לגלות שהמיר את דתו לאסלאם, ואיך שיקר לבנו בניסיון להפיח בו תקווה. "אין לי כל ספק שהפקודה להרעילו הגיעה מפוטין", האשים. שר ההגנה הרוסי: ליטוויננקו מעולם לא היה מרגל

אביו של המרגל הרוסי לשעבר שהורעל למוות בבריטניה, אלכסנדר ליטוויננקו, האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באחריות לרצח, וטען כי לאף אחד אחר חוץ ממנו אין את הסמכות להורות על התנקשות בארץ זרה. ליטוויננקו מת ב-23 בנובמבר לאחר שהורעל באמצעות החומר הרדיואקטיבי פולוניום-210 בלונדון.

 

בראיון ראשון מאז מות בנו, שהתפרסם היום (שבת) בעיתון הבריטי "אינדיפנדנט", אמר וולטר ליטוויננקו, ששירת כרופא בגולאג בתקופה הקומוניסטית, כי הוא משוכנע ששירות הביון הרוסי, ה-FSB, הוא שהרעיל את בנו.

 

"הרצח הציני של בני מהווה פעולה מחושבת של הפחדה", אמר ליטוויננקו האב. "אין לי כל ספק שהוא נרצח על-ידי ה-FSB ושהפקודה הגיעה מראש הקג"ב לשעבר, הנשיא פוטין. הוא היחיד שיכול לתת הוראה שכזו. אין לי צל של ספק שאנשיו של פוטין הם שעשו זאת".

 

וולטר ליטוויננקו, שאינו דובר אנגלית, אמר כי בכוונתו לשוב לרוסיה על אף חשדותיו בנוגע לנשיא הרוסי. כשנשאל אם אינו מסכן את עצמו בכך, השיב: "כמובן שזה יהיה מסוכן, אבל עליך לכתוב את זה בכל זאת. אם לא תכתוב את זה, אז בגדתי בבני".

 

"נרצח בשל דו"ח שהכין על אישיות רוסית בכירה" 

בתוך כך, טען היום מכר של ליטוויננקו כי הסוכן לשעבר נרצח בשל מסמך בן שמונה עמודים שהכין על אישיות רוסית בכירה כלשהיא, לבקשת חברה בריטית. האיש, יורי שווץ, אף הוא סוכן רוסי לשעבר, אמר בראיון לרשת השידור הבריטית בי.בי.סי, כי ליטוויננקו הועסק בידי חברות מערביות כדי שיספק להן מידע על לקוחות רוסים פוטנציאליים בטרם יחתמו חברות אלה על הסכמי השקעה ברוסיה. לדברי שווץ, חברה בריטית העסיקה את ליטוויננקו כדי שיכתוב דו"חות על חמישה אישים רוסים, והוא פנה אל שווץ בבקשה שהאחרון יסייע לו.

 

שווץ לא חשף את שם החברה הבריטית שהעסיקה את ליטוויננקו, אך ציין כי מסר לסוכן את האינפורמציה שאותה ביקש כבר בספטמבר. הבי.בי.סי דיווחה כי הצליחה להשיג חלקים מתוך אותו דו"ח שהכין ליטוויננקו, ומקור המקורב לחקירה מסר כי גם הבלשים הבריטים החוקרים את פרשת הרצח מחזיקים בעותק ממנו. לדברי הבי.בי.סי, הדו"ח מכיל מידע אישי ומסוכן על "אישיות בכירה מאוד בממשלו של פוטין". "ליטוויננקו השיג את הדו"ח ב-20 בספטמבר", אמר שווץ בראיון. לטענתו, תוך שבועיים, העביר ליטוויננקו את הדו"ח לאנדריי לוגובוי, אחד משני האנשים שעימם נפגש בבאר במלון המילניום בלילה שבו, על פי ההערכה, הורעל.

 

לוגובוי הוא אחד העדים המרכזיים בפרשה, אך הוא מכחיש את הטענות כאילו הוא חשוד ברציחתו של ליטוויננקו. שווץ טען כי ליטוויננקו העביר אליו את הדו"ח כדי להראות לו כיצד יש להגיש דו"חות מסוג זה. עם זאת, שווץ הוסיף כי הוא מעריך שלוגובוי עדיין מועסק בידי השירותים החשאים הרוסים, ה-FSB, וכי הוא הדליף את תוכנו של הדו"ח לאישיות הרוסית הבכירה - דבר שהביא להזמנת ההתנקשות. שווץ הוסיף כי בשל המידע שנכלל בדו"ח, החליטה החברה הבריטית שלא לחתום על העסקה, ובכך נגרעו מהאישיות הבכירה רווחים של "עשרות מיליוני דולרים".

 

אביו של הסוכן: "שיקרתי לו, אמרתי שהרעל נעלם"

ליטוויננקו סיפר כי היה ברוסיה בעת שנודע לו לראשונה שבנו מאושפז בבית חולים בבריטניה. כעבור זמן קצר נמסר לו כי בנו, המכונה במשפחה "סשה", מעוניין לראותו בדחיפות. מסע הרכבת למוסקבה מנלצ'יק, הסמוכה לצ'צ'ניה, נמשך יומיים וכשהגיע אל בנו, הוא כבר היה על סף מוות.

 

ליטוויננקו סיפר כי ראה את בנו הסובל, התפלל, ואמר לו: "'סשה, ראיתי את האור כשהתפללתי לקדוש סרגיי, ואני יודע שהמצב ישתפר'. שיקרתי לו. אמרתי 'סשה, הרעל שבך נעלם. כל מה שאתה צריך לעשות עכשיו הוא להתגבר על התסמינים של הרעל'. הוא פקח את עיניו. התיישב, בדיוק כמו בתמונה בכל העיתונים. וראיתי תקווה ענקית בעיניו. הוא אמר 'פאפא, יש לי משהו רציני לומר לך'".


אלכסנדר ליטוויננקו, לפני ואחרי ההרעלה (צילום: איי-פי)

 

וולטר ליטוויננקו סיפר כי לעולם לא ישכח כיצד סיפר לו בנו שהמיר את דתו לאסלאם. "חשבתי שזה מוזר מאוד. זה היה כאילו החלפנו תפקידים; כאילו הוא הפך לאבי ואני לבנו. אמרתי לו 'סשה, כל דבר. כל דבר, כל עוד לא תהפוך לקומוניסט או שתסגוד לשטן'".

 

שר ההגנה הרוסי: ליטוויננקו לא היה מרגל

לאחר ששהה במחיצתו במשך שני לילות, מת אלכסנדר ליטוויננקו. "הוא נקרע מבפנים", סיפר האב, והוסיף כי בנו אמר לו: "ידו הארוכה של פוטין השיגה אותי". "הוא היה מאוד חזק ומאוד אמיץ כשנאבק על חייו. עוד יכתבו עליו ספרים", אמר וולטר ליטוויננקו.

 

בתוך כך, שר ההגנה הרוסי, סרגיי איבנוב, דחה את ההאשמות כי פוטין והקרמלין עומדים מאחורי ההרעלה ואמר כי מדובר ב"שטויות". בארוחת ערב עם עיתונאים שנערכה אמש במוסקבה אמר איבנוב כי אלכסנדר ליטווננקו "מעולם לא היה מרגל ולא ידע שום דבר בעל ערך שיכול היה לתת לשירותי ביון זרים".

 

לדברי השר, ליטוויננקו היה בסך הכל סוהר בבית כלא של שירות הביון הרוסי ופוטר על-ידי ראש הסוכנות שהיה באותה העת פוטין עצמו. "כאשר פוטין פיטר את ליטוויננקו, הוא ידע שיש טענות רבות לכך שליטוויננקו עבר על החוק", אמר איבנוב. מאוחר יותר הבהיר דוברו של איבנוב כי לא התכוון לכך שפוטין עצמו פיטר את ליטוויננקו, אלא שהדבר נעשה בעת שעמד בראש ה-FSB.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליטוויננקו בבית החולים בלונדון
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
פוטין. פיטר את ליטוויננקו
צילום: איי אף פי
מומלצים