שתף קטע נבחר

אבו מאזן הכריז: מקדימים את הבחירות

נשיא הרשות הפלסטינית נשא נאום מלא זעם מעל במת המוקטעה ברמאללה, ובסופו הודיע על הקדמת הבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני: "העם הוא מוקד הסמכות ואנחנו חוזרים אליו", אמר, "כמו שמיניתי את ממשלת חמאס, כך אני יכול להדיח אותה". עם זאת, לא קבע מועד לבחירות והעדיף להשאיר פתח לממשלת האחדות. בחמאס הזדרזו לדחות את ההצהרה

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הודיע היום (שבת) כי הוא קורא להקדמת הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית. בנאום זועם שנשא במוקטעה ברמאללה אמר: "העם הוא מוקד הסמכות ואנחנו נחזור אל העם כדי שהוא ישפוט". הוא הוסיף והודיע כי יבחן עם ועדת הבחירות המרכזית את המועד לקיום הבחירות.

 

בעקבות הדברים, עלה המתח ברחובות עזה לשיא חדש. מאות חמושים מהפתח יצאו להפגין וירו באוויר. מנגד קראה הנהגת החמאס לפעילי התנועה לרדת גם לרחוב. אחד מיועציו של ראש הממשלה, איסמעיל הנייה, אמר: "בכוונתנו לארגן מספר הפגנות כדי להוכיח לנשיא שאנחנו הרוב, וכי קריאתו להקדמת הבחירות - לא מקובלת עלינו".


פעילי פתח יצאו לרחובות עזה וירו לאוויר, היום (צילום: סי"צ)

 

אבו מאזן אמר כי "על-פי החוק הפלסטיני, הממשלה אמורה לסייע לראיס ולא לסתור אותו. אין שני מוקדי שלטון. כמו שמיניתי את הממשלה, אני יכול להדיח אותה, וזו זכותי החוקתית המלאה". לאחר דבריו אלו, צעק לו אדם בקהל: "עשה זאת כבר".

 

הוא הוסיף עם זאת שהיעד הכולל ממשיך להיות ממשלת מומחים שתוקם בהסכמה בין פתח לחמאס. גורם פתח בכיר במוקטעה אמר כי אבו מאזן רציני בכוונתו, אולם הוא ינסה למצות את המגעים לממשלת אחדות. יש לציין כי כבר לפני מספר חודשים הודיע אבו מאזן על קיום משאל עם מבלי לקבוע מועד מדויק לקיומו. בסופו של דבר, משאל העם לא נערך.

 

בתחילת נאומו הביע אבו מאזן זעם על התנהלותה של ממשלת חמאס ועל המשך ירי הרקטות לעבר ישראל. כשהוא מנופף בידיו ומתעלם לעיתים מהנאום הכתוב, שלח אבו מאזן חיצי ביקורת לעבר ממשלת חמאס ומנהיגיה, כשהוא מגנה גם את ירי הרקטות לעבר ישראל: "הירי מנע את פיתוח הרצועה וההתנחלויות לשעבר שמהם נסוגה ישראל", אמר והוסיף. 

 

אבו מאזן נשא את נאומו בפני בכירי ממשל פלסטינים ועיתונאים רבים שהתאספו במיוחד במתחם המוקטעה. הוא הרבה להרים את קולו: "חלמנו שברגע שישראל תיסוג, השטחים פה ישגשגו ויפרחו ויהיו עשרות פרויקטים לפיתוח. כל זה ירד לטמיון. למה? כי אנו מתעקשים לירות רקטות, וכך פספסנו את החלום להפוך את ההתנחלויות למרכז השקעות ושגשוג".

 

נשיא הרשות המשיך ותקף את התנהלותה של תנועת חמאס, כשהוא מאשים את בכירי התנועה בעימותים שפרצו במעבר רפיח עם חזרתו של הנייה לשטחי הרשות. "מה שקרה שם הוא פשוט בושה", אמר הנשיא הפלסטיני בכעס, "במקום לקבל מנהיג בכפיים, מקבלים אותו עם מטולי אר.פי.ג'י".


המהומות במעבר רפיח (צילום: איי.פי) 

 

"התבקשתי על ידי הממשלה להסדיר את יציאתו של הנייה לסיורו בעולם הערבי והטלתי על שלושה מאנשי לעשות זאת בצורה מכובדת. ביניהם היה גם מוחמד דחלאן, שעכשיו בחמאס קוראים לו בוגד", סיפר, "הנייה היה אמור לחזור באופן מכובד, אבל הוא שב עם כספים ועם עשרות אנשים חמושים, שמחכים לו במעבר. כאשר מנהיג חוזר הוא אמור להתקבל בפרחים ולא באנשים שממתינים עם מטולי אר.פי.ג'י והורסים את מעבר רפיח ובוזזים אותו. זה פשוט בושה".

 

הפלסטינים משלמים על חטיפת שליט

אבו מאזן המשיך ותקף בנאומו "כאשר אישרתי את הבחירות ואת השתתפותם, אמרו עלי שאני הכי טוב בעולם, ועכשיו אומרים עלי שאני הכי רע בעולם. פעם טוב, פעם בוגד. תחליטו מה אני, כדי שאני אדע". הוסיף אבו מאזן שהתייחס גם לחטיפתו של רב"ט גלעד שליט, וזלזל במופגן בהתרברבותו של ארגון חמאס באחריות לחטיפה: "'החטיפה הזו עלתה לנו 500 הרוגים במזומן, 4,000 פצועים, אלפי בתים הרוסים ואנחנו עוד ממשיכים לסבול", אמר.

 

הוא גם לא חסך שבטו מישראל: "הישראלים ממשיכים בתוקפנותם, מפציצים במסוקיהם, נכנסים לכל מקום בשטחים, עוצרים ועושים את מה שהם רוצים. אבל אצלנו, החמאס מתעקשים דווקא על הריבונות במעבר. יש פה פגם חמור. המעבר שלנו, אבל האם זה הנושא המרכזי במצב הפוליטי והביטחוני מול המצור? האם זה העיקר?", שאל אבו מאזן ורמז כי בחמאס מתעקשים על קבלת המעבר כדי להעביר כספים לשטחי הרשות.

 

הנייה מגיע לביתו לאחר ניסיון ההתנקשות (צילום: סי"צ)

 

"ישראל מקפיאה יותר משש מאות מיליון דולר מכספי המסים המגיעים לרשות, ומשתמשת בממשלה הנוכחית בתור תירוץ. זה מחמיר את המצב ומתווסף לאנרכיה הביטחונית שבמסגרתה נהרגו יותר מ-260 פלסטינים, בנוסף למאות נוספים שנהרגו אחרי חטיפתו של החייל הישראלי".

 

"אני מאדריכלי אוסלו - ולא מתבייש בזה" 

הנשיא הפלסטיני הוסיף ודחה את האשמות החמאס לפיהן הממשלה הנשיאותי פועל נגד פעילי התנועה, ואף ניסה להתנקש בחייו של הנייה. "אני חושף פה לראשונה שפעם הפגשתי את שר הפנים ואת ראש הממשלה עם כל ראשי המנגנונים, כולל המשמר הנשיאותי, ואמרתי לשר הפנים בפניהם 'כולם כפופים אליך וכולם יישמו את הוראותיך'".

 

הוא אמר כי איפשר לתנועת חמאס להשתתף בבחירות הכלליות, למרות התנגדות הקהילה הבינלאומית, ולמרות שחמאס מתנגדת לחוק היסוד שמסדיר את הבחירות כחלק מהסכם אוסלו. "אני אחד מאדריכלי אוסלו ולא מתבייש לומר זאת", אמר אבו מאזן, "הבחירות נגזרות מאוסלו, ולמרות כל ההתנגדויות וההתכחשות של החמאס להסכם, אמרתי שאסור למנוע מהם להשתתף בבחירות.

 

"הם ניצחו בבחירות והטלנו עליהם את מלאכת הרכבת הממשלה. אבל אף אחד לא הסכים להשתתף בממשלת החמאס כי היא לא הכירה באש"ף כמקור הסמכות הפלסטינית. למרות זאת, הסכמתי להקמת ממשלתם והמלצתי להם לנסות להגיע להסכמה רחבה ולקבל את תנאי העולם. אמרתי להם שאנו לא אי בודד בעולם, אלא חלק מהעולם הערבי, ועלינו להכיר בהתחייבויות המוטלות עלינו".


פורסם לראשונה 16/12/2006 12:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
תומכי פתח יצאו לרחובות
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
פעילי הפתח איימו על הנייה
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
הלווית שומר ראשו של הנייה
צילום: איי אף פי
מומלצים