שתף קטע נבחר

עמי אילון: למצות הסיכוי לשלום עם סוריה

כיצד להתייחס לקריאות מסוריה לנהל מו"מ ללא תנאים מוקדמים? ח"כ עמי אילון מהעבודה אומר ל-ynet שיש להידבר עם כל מי שרוצה שלום, "המבחן האולטימטיבי של המנהיגות זה איך למנוע מלחמה". עם זאת, לדעתו, ישראל לא תוכל לרדת מרמת הגולן בשנים הקרובות

ח"כ עמי אילון, המתמודד על הנהגת מפלגת העבודה, אמר אמש (שבת) בשיחה עם ynet כי אסור לישראל לסרב לקריאות מסוריה להידבר. לדבריו, "סוריה מזהה הזדמנות למו"מ על רקע המצב הפנימי המורכב בישראל. ישראל לא יכולה לחזור מעמדתה לפיה כל מי שרוצה מו"מ ללא תנאים יש להידבר איתו".

 

עם זאת הזהיר כי אין לשלול אפשרות ש"נמצא את עצמנו במלחמה עם סוריה תוך זמן קצר". אך מי ששולח חיילים לקרב, לדבריו, לא יכול שלא למצות כל דרך למנוע את המלחמה. "המבחן האולטימטיבי של המנהיגות זה איך למנוע מלחמה".

 

אילון אמר כי לפני שיפתח מו"מ, סוריה צריכה לנתק את עצמה מהטרור ומאיראן והבהיר כי ישראל לא יכולה לרדת מרמת הגולן בשנים הקרובות: "אנחנו שבעים מהבטחות וברור לגמרי שלא חוזרים למו"מ על-פי מה שהיה ב-1999 ו-2000. מי שרוצה לדבר, צריך לדבר איתו אך בתיאום עם האמריקנים".

 

בהתייחסו להתרחשויות ברשות הפלסטינית, אמר אילון כי "הפלסטינים נמצאים במציאות של כאוס פנימי, ישראל לא צריכה להתערב. אבו מאזן מייצר מהלכים עם סיכוי אך כבר היו הצהרות כאלה ואחרות בעבר. המבחן הוא במעשים ולא בדיבורים. ישראל לא צריכה לעסוק בנושא הזה אך היא צריכה להיות מאוד יוזמת בקשר לציר הפרגמטי של מדינות ערב המתונות".

 

גם חבר הכנסת דני יתום (עבודה) קרא לממשלה להיענות לקריאתו של שר החוץ הסורי. הוא גם אומר שדחיית הפנייה "עלולה להוביל למלחמה".

 

ואילו השר שמעון פרס, דחה את קריאתו של שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, למשא ומתן עם ישראל ללא תנאים מוקדמים. לדברי פרס, "הפסקת קיומן של מפקדות טרור בדמשק והפסקת פעילותו של חאלד משעל בסוריה הן תנאים מוקדמים מבחינתנו לקיום דיאלוג".

 

גם שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, אמר בשיחה עם ynet כי "לא מספיק לקרוא לדיבורים. סוריה צריכה להפסיק את שליחת הטילים לחיזבאללה. הבעיה איננה תנאים מוקדמים, אלא שסוריה דוחפת את המערכה לנקודת 'אל-חזור'".

  

לדבריו, "יפה לומר לאהוד אולמרט 'קח סיכון', אך צריך לחכות להתפתחויות". בתוך כך, שרים בממשלה אמרו כי קיבלו בקשה מלשכת ראש הממשלה שלא להתבטא בנושא ההתפתחויות בסוריה ובנושא המשבר ברשות הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עמי אילון
צילום: ירון ברנר
צילום: איי אף פי
בשאר אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים