שתף קטע נבחר

תואץ הקמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון

במטרה להתגבר על מחסור בחשמל החליט דירקטוריון חברת החשמל להעביר 2 טורבינות שהיו אמורות להתחיל לפעול בחיפה באמצעות גז טבעי לתחנות הכוח ברמת חובב ובגזר. להקמת תחנת הכוח הפחמית מתנגדים האוצר והירוקים

דירקטוריון חברת החשמל החליט להאיץ את הקמתן של תחנות כוח חדשות במטרה להתגבר על מחסור בחשמל במשק.

 

הדירקטוריון הורה לחברה להפעיל שתי טורבינות שהחברה רכשה לפני ארבע שנים וטרם הפעילה. שתי התחנות היו אמורות להתחיל לפעול בחיפה ולייצר חשמל באמצעות גז טבעי. כיוון שהייצור באמצעות גז טבעי בחיפה מתעכב בגלל

הסחבת בהנחת הצנרת שתוביל את הגז לחיפה, נוטים בחברת החשמל להעביר את הטורבינות לתחנות הכוח ברמת חובב ובגזר, שלפי הערכה יתחילו לייצר חשמל בגז טבעי כבר בשנתיים הקרובות.

 

בנוסף, החליטו יו"ר דירקטוריון חברת חשמל, משה גביש, ומנכ"ל משרד התשתיות, חזי קוגלר, להאיץ את התוכנית הממשלתית להקים תחנת כוח פחמית חדשה באשקלון.

 

הממשלה החליטה בשנת 2003 להקים תחנת כוח פחמית חדשה באשקלון נוסף על זאת הקיימת. ההחלטה, המעוררת התנגדות עזה בקרב הארגונים הירוקים, טרם יצאה לפועל.

 

בחברת החשמל אומרים כי משרד האוצר אישר את ההחלטה שנתמכה על ידי ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, אך למעשה פקידי האוצר אינם מעוניינים לאפשר לחברת החשמל להקים תחנות נוספות על הקיימות כיוון שהם חושבים שהחברה יכולה לייעל את הייצור ואינה זקוקה להגדיל אותו.

 

חברת חשמל ומשרד התשתיות החליטו להקים צוות משותף שידחוף את הפרויקט מול התנגדות פקידי האוצר והירוקים. "כדי לייצב את משק החשמל הישראלי הסובל מעתודות חשמל נמוכות מאוד, יש להשקיע בתחנה פחמית שכן פחם הוא

האמצעי הזול ביותר לייצור חשמל. ניתן כיום להקים תחנה פחמית שתשמור על איכות האוויר בדומה לתחנות המופעלות בגז טבעי", אורמים בחברת החשמל.

 

בחברת החשמל מעריכים כי הציבור יצרוך במהלך החורף חשמל בהיקף של יותר מ-9,000 מגה וואט בעוד שכושר הייצור של חברת החשמל הוא 10,000 מגה וואט בתחנות שיש להן רישיון הפעלה חוקי וכ-1,000 מגה וואט נוספים בתחנות בלא רישיון.

 

כדי להיערך למחסור הצפוי בחשמל יוצאת חברת החשמל בימים אלה בקמפיין שבמסגרתו היא תעדכן את הציבור על הפסקות חשמל צפויות ואף תנסה להוסיף את העדכון לתחזית מזג האוויר בתקשורת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון רבין בחדרה (ארכיון)
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים