שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מומחים: המתינו עם האנטיביוטיקה לדלקות אוזניים
  הנחיות חדשות בארה"ב ובקנדה ממליצות שלא להתחיל בטיפול אנטיביוטי לדלקות אוזניים. הסיבה: רובן לא נגרמות על ידי חיידקים וחולפות מעצמן

  לילד יש דלקת אוזניים? מחקרים חדשים טוענים שעדיף להמתין 48 שעות לפני תחילת האנטיביוטיקה, ולטפל במשככי כאבים בלבד. התוצאה: פחות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, ונסיגת הדלקת מעצמה גם בלי אנטיביוטיקה.

   

  מהי דלקת אוזניים

  דלקת אוזן תיכונה – Acute Otitis Media היא האבחנה השכיחה ביותר בגינה נרשמת אנטיביוטיקה לילדים. כ-60 אחוז מהפעוטות והילדים סובלים מדלקות אוזניים הנגרמות לרוב על ידי שלושה חיידקים עקריים: סטרפטוקוקוס פנאומוניה, מורקסלה קטראליס או המופילוס אינפלואנזה. דלקות האוזניים גורמות לעליית חום, לכאבים עזים, לתיאבון ירוד ולחולשה.

   

  תינוקות ופעוטות נתונים בסיכון גבוה במיוחד ללקות בדלקות אוזניים בגלל התעלה הצרה והקצרה שמחברת בין חלל הפה עתיר החיידקים לבין האוזן התיכונה. כך נעים החיידקים בקלות לעבר האוזן התיכונה וגורמים לדלקת. דלקת האוזניים עשויה להתלקח לכדי מסטואידיטיס, דלקת מסוכנת בעצם המצויה מאחורי האפרכסת וסמוכה גם לקרומי המוח.

   

  מחקרים קודמים טענו כי במקרים רבים מאובחנת הדלקת בטעות, בעקבות הימצאות נוזלים באוזן שאינם מזוהמים. נמצא כי רופאים התיחסו לנוזל זה כאל דלקת, ורשמו אנטיביוטיקה לילד, שאינה משפיעה כלל על הנוזלים, ורק תורמת להתפתחות עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה. מסיבה זו, פותחה גישת "לחכות ולראות", לפיה אם הילד אינו סובל מכאבים עזים, יש להמתין 48 שעות עד לתחילת הטיפול האנטיביוטי.

   

  ממצאים חדשים

  מחקר חדש שפורסם בכתב העת של האגודה האמריקאית הרפואית JAMA, ביקש לבדוק האם גישת ההמתנה משפיעה על מהלך המחלה בילדים. במחקר שנערך בארצות הברית בין השנים 2004 ל- 2005 השתתפו ילדים בגילאי חצי שנה עד 12 שנים אצלם אובחנה דלקת אוזניים. במחקר לא נכללו אלה שכבר החלו בטיפול אנטיביוטי לפני תחילת המחקר, ילדים במצב קשה, כאלה שסבלו מנקב בעור התוף או שסבלו מזיהום חיידקי אחר.

   

  החוקרים חילקו את הילדים לשתי קבוצות: 138 ילדים טופלו בשיטת "לחכות ולראות", ו-145 ילדים טופלו מיד באנטיביוטיקה. כל הילדים שוחררו מחדר המיון עם המלצה להורדת חום באמצעות נורופן ושיכוך כאבי אוזניים בטיפות אוזניים.

   

  מהמחקר נמצא כי לא היה הבדל בין שתי הקבוצות בשכיחות החום, כאבי האוזניים או ביקורים בהולים אצל הרופא. החוקרים הסיקו כי גישת ה"לחכות ולראות" מפחיתה את השימוש המיותר באנטיביוטיקה בדלקות אוזניים. עוד המליצו החוקרים כי שיטת ההמתנה עדיפה במקרים רבים על פני מרשם מיידי של אנטיביוטיקה לדלקות אוזניים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  דלקת אוזניים. לא מחיידקים
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים