שתף קטע נבחר

מלך בהוטן החדש בנאום ראשון: אכונן דמוקרטיה

רבבות מתושבי בהוטן הצטופפו היום (א') באיצטדיון הספורט הראשי בממלכה שעל הרי ההימלאיה, כדי לצפות במלכם החדש ג'יגמה נאמגייל וואנגצ'וק נשבע אמונים למולדתו, ומבטיח להמשיך את מורשת אביו להביא דמוקרטיה בממלכה. זאת, לאחר שמוקדם יותר החודש, החליט אביו, ג'יגמה סינג וואנגצ'וק, לוותר על הכס ולהעביר את השרביט לבנו בן ה-26.

 

"אבי העביר לידי את האחראיות על העם. ועכשיו תפקידי הוא לקדם את המדינה קדימה על פי מורשתו", אמר המלך החדש בנאום הראשון שנשא. בבירת בהוטן טימפו התנופפו דגלי תפילה בודהיסטים ברוח, בשעה שאלפי תושבים, לבושים בבגדים מסורתיים, הקשיבו למלכם החדש דן באתגר הדמוקרטיזציה העומד בפניו. עדיין לא ברור מתי יתקיים טקס ההשבעה הרשמי של המלך.

 

כנהוג בממלכה הקטנה - נאומו בן 20 הדקות של המלך לא התקבל בתשואות אלא בשקט רב-כבוד. במהלך הנאום - שנערך ביומה הלאומי של בהוטן, היום המציין את ייסודו של בית המלוכה במדינה ב-1907 - היו בתי העסק בבירה סגורים.

 

המלך החדש - שלמד בפנימייה בארה"ב ואחר כך גם באוניברסיטה באוקספורד - נע ונד ברחבי הממלכה בשנה שעברה, כדי לבחון מקרוב את עמדת הציבור לשינויים הפוליטיים שאביו ביקש לבצע.

 

במשך שנים ניסו מלכי בהוטן לשמור על ממלכתם, הממוקמת בין שתי המעצמות הודו וסין, ובודדו אותה מפני העולם. רק ב-1974, הורשו כלי תקשורת זרים להיכנס אליה, ושידורי טלוויזיה החלו רק ב-1999. מספר התיירים הזרים המורשים לבקר בה מוגבל ל-6,000 בשנה - ואלה שמורשים לבקר בה יכולים לעשות כן רק כחלק מטיול מאורגן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יחי המלך החדש. ג'יגמה נאמגייל וואנגצ'וק
צילום: רויטרס
מומלצים