שתף קטע נבחר

"אין שום סיבה שבעולם לדיאלוג עם הסורים"

כך אמר אמש ל-ynet אחד מבכירי לשכת ראש הממשלה בירושלים. הסביר: "התנאים לפתיחה בדיאלוג עם דמשק הינם ברורים, והם לא עושים ולו את המינימום". עוד אמר כי "אין ולו גורם הערכה אחד אשר סבור שדיאלוג יוציא את סוריה מציר הרשע"

"התנאים לפתיחה בדיאלוג עם דמשק הינם ברורים לסורים. הם הועברו אליהם כבר על ידי קולין פאוול בימי ראש הממשלה אריאל שרון. לצערנו, הסורים לא עושים ולו את הצעדים המינימליים שיכלו לעשות. במצב כזה אין שום סיבה שבעולם שישראל תנהל דיאלוג או משא ומתן עם הסורים ובוודאי שלא בניגוד לעמדתו של ג'ורג בוש, הידיד הגדול של ישראל". את הדברים הללו אמר אמש (יום א') גורם בכיר מאוד בלשכת ראש הממשלה ל-ynet.

 

מוקדם יותר אתמול פרסם ערוץ שתיים על דבר קיומו של מסמך שהגיע מגורם ביניים אירופי לידי אישיות ישראלית בכירה. על פי מסמך זה, נטען, מציעים הסורים הצעות מעשיות הכוללות את פירוז הגולן, שיתוף פעולה תעשייתי תיירותי, נורמליזציה בין המדינות עד כדי אפשרות מעבר תיירים מישראל לאיסטנבול - וכל זאת תוך הבטחת השלום והביטחון בין שתי המדינות. עוד נטען כי הסורים גורסים שיש להם אפשרות לשלוט בחמאס, אך לא בחיזבאללה. הגורם המדינה הבכיר בלשכת ראש הממשלה אמר בתגובה: "איננו מכירים את המסמך הזה. שום מסמך שכזה לא הגיע ללשכת ראש הממשלה או לידיעתה".

 

הגורם סירב להגדיר את תנאי הפתיחה למשא ומתן עם הסורים, ואמר כי אין לו שום כוונה לנהל זאת דרך התקשורת. "הדברים ידועים היטב בדמשק. הם לא עושים דבר בעניין. נהפוך הוא. על פי המידע שבידינו מסוריה יוצאות ההנחיות שלא מאפשרות הקמת ממשלת אחדות פלסטינית שתאפשר הרגעה בשטחים. דרך סוריה מוברח נשק לחיזבאללה. יתרה מזאת, אין לראש הממשלה אולמרט ולו גורם הערכה אחד אשר סבור כי שדיאלוג שכזה יוציא את סוריה מציר הרשע וינתק את קשריה עם טהרן. על כל אלה גובר חשש נוסף שאם ישראל וסוריה ייכשלו במשא ומתן שכזה יגדל הסיכוי למלחמה", אמר.

 

אם יהיו צעדים, נבחן ההצעות

בלשכת ראש הממשלה הבהירו אתמול שדבריו של אולמרט בישיבת הממשלה אודות עמידה לצד החלטת הנשיא בוש שלא לקיים משא עם הסורים הינה איתנה. הסורים, כך על פי בוש וגם על פי אולמרט, מבקשים להתנקות מתיק רצח חרירי בלבנון. הסורים מחוברים לגורמי טרור בתוך עיראק, אשר פועלים כנגד הצבא האמריקני ובנות בריתו. הסורים מחוברים גם לטהרן. "במצב כזה ראש ממשלת ישראל עומד לצד ארצות הברית ותביעותיה לחזרת סוריה מדרך הטרור והתנתקות מציר הרשע. רק אז, אם אכן יוכח שנעשו צעדים ולו ראשוניים שכאלה, תיבחנה ההצעות של אסד לעומקן", הבהירו הגורמים ששוחחו עם ynet.

 

אתמול בבוקר, בישיבת הממשלה, אמר אולמרט כזכור כי "צריך לשאול את השאלה למה אסד מצהיר את ההצהרות דווקא היום - לאחר פרסום דו"ח בייקר בוושינגטון ולאחר שהנשיא בוש נקט עמדה נחרצת בנושא, וכאשר כל הקהילה הבינלאומית דורשת שהסורים יפסיקו לחרחר מלחמה ולהפעיל כוחות נגד ממשלת סניורה בלבנון. האם זה נכון, כאשר כל הקהילה הבינלאומית דורשת ללחוץ על חאלד משעל בסוריה?" 

 

עוד שאל בישיבת הממשלה: "האם כאשר נשיא ארצות-הברית - בעל הברית החשוב ביותר לישראל, שיש לנו איתו מערכת יחסים אסטרטגית - כאשר הוא נאבק בכל זירה, גם פנים-אמריקנית וגם בעיראק ובמקומות נוספים בעולם, נגד כל הגורמים שרוצים להכשילו - האם זה הזמן שנאמר ההיפך?".


פורסם לראשונה 17/12/2006 21:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אולמרט ופרץ. גורמי ההערכה פסימים
צילום: דודי ועקנין
צילום: איי אף פי
אין סיבה שבעולם. אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים