שתף קטע נבחר

סופית: יוקם פארק הרצליה ב"באסה"

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישררה את התוכנית להקמת פארק עירוני גדול בהרצליה, למורת רוחם של בעלי הקרקעות

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (ג') בשנית תוכנית להקמת פארק עירוני גדול בהרצליה, מערבית לקניון שבעת הכוכבים, באזור הידוע כמחתם ה"באסה".

 

תוכנית פארק הרצליה מקודמת על ידי עיריית הרצליה משנת 1974. התוכנית כוללת פיתוח פארק על שטח של 700 דונם בשטח שבין הרצליה "המערבית" להרצליה ה"מזרחית" באזור ה"באסה" - שלולית החורף ההיסטורית של העיר. מדובר בשלולית חורף עשירה בערכי טבע, צמחים מוגנים ואף נדירים, ציפורי מים, דורסים ודו-חיים.

 

התוכנית כבר אושרה בעבר, אך הייתה נושא להליכים משפטיים מתמשכים, והוחזרה למוסדות התכנון. בחודש יולי השנה דחתה הוועדה המחוזית מרכז את הצעתם של חלק מבעלי הקרקעות להקמת 1,400 דירות במגדלי מגורים במתחם המיועד להקמת הפארק.

 

בהחלטתה הנוכחית שבה ועדת המשנה של המועצה הארצית, בראשות עו"ד דלית דרור ממשרד המשפטים, ודחתה את הערר של בעלי זכויות בשטח הפארק, תוך שהיא מאשרת את החלטותיהן של הוועדות המקומית והמחוזית, שהעדיפו את תוכנית הפארק על פני תוכניתם של בעלי הזכויות לבנות מגדלי מגורים על חלק משטח הפארק.

 

בהחלטתה התייחסה ועדת המשנה גם לטענותיהם החוקתיות של בעלי הקרקעות בדבר עליונותה של זכות הקניין. אולם, בהסתמך על מגמות משפטיות אחרונות קבעה הוועדה, כי יש לפרש את היקפה של זכות הקניין פירוש המביא בחשבון ערכים של אחריות חברתית ושל צדק חלוקתי.

 

ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, אומרת בתגובה כי "משמעות ההחלטה היא מתנה גדולה ומשמעותית לתושבי הרצליה כיום ולדורות הבאים. במשך השנים האחרונות נאבקנו יד ביד עם הארגונים הירוקים ושוחרי איכות הסביבה כדי להוציא לפועל את התוכנית להקמת פארק רחב ידיים בעיר. אוסיף לפעול כדי לחזק את הרצליה ולפתח אותה והפארק הוא חיזוק משמעותי לזה".

 

עו"ד עודד ישראלי, המייצג 337 מבין בעלי הקרקע מסר בתגובה כי: "החלטת המועצה הארצית, מנוגדת לפסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים. בית המשפט העדיף את שמירת קניין בעלי הקרקע ומתח ביקורת על עיריית הרצליה על התנהלותה במתחם הבאסה, ואילו המועצה הארצית התעלמה בהחלטתה מקביעות בית המשפט. המועצה הארצית עצמה הגישה לבית המשפט העליון ערעור על פסק הדין, ונראה שלאור ערעור זה, הרגישה שהיא לא מחוייבת להחלטות בית המשפט. מאחר וממילא תלוי ועומד ערעור בבית המשפט העליון, יכריע מן הסתם בית המשפט העליון במחלוקת. בעלי הקרקעות בשטח הבאסה, לא יוותרו ויאבקו בכל דרך חוקית אפשרית, כנגד שרירות הלב של עיריית הרצליה, וכנגד הכוונה לקחת מהם את רכושם וקניינם בכפייה, בדרך של הפקעה".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה"באסה" בחורף (ארכיון)
באדיבות החברה להגנת הטבע
גרמן. "מתנה לתושבים"
מומלצים