שתף קטע נבחר
צילום: גבי מנשה

ללחוץ את ידו המושטת?

יוזמת שלום אמיתית - או מניפולציה להורדת לחץ? שיחות על הגולן גם נגד האינטרס של וושינגטון - ואולי דווקא הפלתו של משטר הטרור, אם יכה בתופי המלחמה? ראש בראש, מימין ומשמאל: מה עושים עם אסד?

אבשלום וילן אפי איתם 

אבשלום וילן
ראש הממשלה מסרב להתייחס ברצינות לאיתותי השלום מסוריה, בין השאר - על פי אמירותיו שלו - מפחד שמא ירגיז את הנשיא בוש. במקום לנסות ולפורר את "ציר הרשע" - זה המקומי המופנה נגד ישראל, ולא הגדול הפועל נגד אמריקה - מסתבך אולמרט בהתרפסות מיותרת ומפספס הזדמנות נדירה לעיצוב מחדש של אזורנו.

 

הוצאתה של דמשק ממעגל האיבה משמעותם ניתוקה מאיראן, בידוד חיזבאללה, נטרול החמאס ותחילתו של עידן חדש בלבנון, שהכל יודעים כבר כי ללא הסכמת הסורים, אין שום סיכוי להגיע שם ליציבות דמוקרטית כלשהי.

 

העולם אינו מתחלק לשחור ולבן, רע וטוב; הוא צבעוני יותר ומורכב יותר. נכון שבמציאות המזרח-תיכונית, הקשר עם וושינגטון הוא חשוב עד מאוד. אך כשהאינטרסים בין שתי המדינות מנוגדים, האינטרס הישראלי צריך להיות זה המנחה.

 

בייחוד נכון הדבר כשהיציבות במדינות הערביות המתונות ובאזור כולו נמצאת בסכנה, לאור הפיאסקו בו עומד המהלך האמריקני בעיראק להסתיים. לפיכך, עלינו לנסות ולפורר את החזית הצפונית שמולנו בטרם יהיה מאוחר, תוך הכרה במחיר הידוע לכל הצדדים - הגולן תמורת הסדר שלום עם סוריה ולבנון.

 

אולמרט לא צריך לחשוש מלהתעמת עם ארצות-הברית - גם בעבר לא חששו ראשי הממשלות לדורותיהם להתעמת ולהתמודד עם האמריקנים, כאשר סברו כי האינטרס הישראלי הוא העליון. כך רבין בתקופת הסדרי הביניים, כאשר קיסינג'ר ניסה לכפות עליו מהלכים קשים מדי; כך גם שמיר לאורך שנים, כשוויתר אפילו על ערבויות שהוצעו לו לקליטת העלייה תמורת ויתורים להם סירב. גם ברק ושרון תמרנו לא פעם את נשיאי ארצות-הברית, עד אשר הגיעו להבנות עימם.

 

אולמרט צריך להתעשת, ליזום פגישה דחופה עם ג'ורג' בוש ולהסביר בפירוט את המשמעות של אי-הגעה להסכם בגבולנו הצפוני. הטענה כאילו הגבול הסורי שקט מאז 73', מגוחכת: זה למעלה משנות דור אנו שקועים בלחימה חסרת תוחלת בלבנון, שכל כולה יוזמה סורית מתמשכת, המכוונת לעבר הבטן הרכה שלנו - יישובי הצפון.

 

האינטרס של ישראל לנטרל את החזית הצפונית הוא ממשי. עליו להיות ראשון בסדר העדיפויות, ומוטב מוקדם ממאוחר. הגעה להסדר יציב בצפון בטרם ישטוף הגל הפונדמנטליסטי מדינות נוספות, תנטרל חלק מהלכי הרוח הדתיים המופנים נגדנו ותפריד את הסכסוך המדיני מהקונפליקט הדתי. אין צורך לפרט כמה גדולה תהיה השפעתו של מהלך כזה גם על הזירה הפלסטינית. זה הזמן בו חייב ראש הממשלה להפגין מנהיגות אמיתית, ולהוכיח סוף-סוף שקורץ מהחומרים הדרושים למנהיג בישראל. זה הזמן להיות ראש ממשלה מוביל, ולא מובל.

 

הכותב הוא חבר-כנסת בסיעת מרצ-יחד ויו"ר שדולת המילואים בכנסת

 

חזור למעלה
אפי איתם
הקולות שאנחנו שומעים בשבועות האחרונים, סביב קריאותיה של סוריה לחידוש המשא ומתן, הם אותם קולות שדחקו בממשלת ישראל לבצע ויתורים ונסיגות חד-צדדיות, שאת תוצאותיהם אנו רואים בעצם הימים הללו. אסור לשכוח לרגע במי אנחנו בעצם עוסקים.

 

חלק גדול מילדותי עבר עליי בתעלות ובמקלטים בקיבוץ עין גב, בצפייה באש שנורית מחופי הכינרת המזרחיים. כבר אז הצטיינה סוריה בבחירת מטרות אזרחיות בתוקפנותה. לבסוף, לאחר רצף ארוך שנים של תוקפנות כלפי אזרחי עמק הירדן והחולה, איבדה סוריה את הגולן במלחמת ששת-הימים. לאחר מכן הייתה חלק מהקואליציה שתקפה את ישראל במלחמת יום-הכיפורים, אז לחמתי בגולן כקצין צעיר. הדור שלי זוכר היטב את הרגעים בהם קיום המדינה עמד על בלימה. כמג"ד, כמח"ט וכמפקד אוגדה בצפון, העברתי שנים ארוכות של לחימה באש"ף ולאחר מכן בחיבזאללה, שצוידו ומומנו על-ידי דמשק. במלחמה האחרונה הגיעו הטילים, שנפלו בשטח ישראל והפכו את תושבי הצפון לפליטים, הישר ממחסני הצבא הסורי. ובעצם כתיבת השורות הללו מחדשת סוריה את חימושו של חיזבאללה.

 

סוריה גם פועלת היום בגלוי נגד בת בריתנו החזקה והחשובה ביותר, ארצות-הברית. היא מממנת ומאפשרת מעבר רוצחים, שזורעים הרג והרס בקרב האוכלוסיה העיראקית והחיילים האמריקנים יום-יום, שעה-שעה, במימדים שרק סוריה יודעת ומסוגלת לחולל. נשיאה מעורב בחקירה בינלאומית בגין מעורבותו ברצח חרירי, ונדמה לי שאין ספק שידו גם ברצח השר ג'ומאייל לפני שבועות אחדים.

 

זהו הפרופיל של המדינה איתה מציעים כעת לשבת ליד שולחן המו"מ, לאחר שגם כל אותם הסימנים-כביכול לרצון הזה מוכחשים נמרצות על-ידי אסד עצמו בביקורו ברוסיה. מי שראה בטלוויזיה את תנועת הביטול בה התייחס לשאלה, האם אכן שיגר איגרת לראש הממשלה אולמרט, ומי שקורא את התרגום האמיתי של דברי שר החוץ הסורי, מבין שיש פה מניפולציה - כזו שתפורה אגב בתפרים גסים, כפי שסוריה כבר עשתה לא מעט פעמים. ציין ראש המוסד בסקירתו השבוע בוועדת חוץ וביטחון, שאין למהלך הסורי אלא תכלית אחת: להמשיך את מסכת ההונאות על מנת להקל במעט מהלחץ הבינלאומי שמתגבש כנגד המשטר.

 

נכון אולי ששלום עושים עם אויבים, אבל קודם כל צריך להכריע את האויבים הללו וליטול מהם את הרצון להילחם. וסוריה מקיימת לחימה פעילה נגד ישראל בכל מקום שהיא רק יכולה. נכון שהיא שומרת על הגולן כגזרה שקטה, בדיוק מפני שהיא חוששת מתגובתה של ישראל ומקרבתה בירתה לקו הגבול.

 

ישראל נמצאת על קו פרשת דרכים ביחסיה עם ציר הרשע האיראני-סורי-חיזבאללאי-חמאסי. אווירת הדכדוך, אולי אפילו הבהלה, שאחזה בחלק מתושבי ישראל - אין לה מקום. נכון שהמלחמה בלבנון בקיץ האחרון לא עלתה יפה, אולם אסור בשום אופן להיתפס לתחושה, כאילו יש לקיים עכשיו משאים ומתנים בכל מחיר ובכל תנאי, משום שהמדינה איננה מסוגלת להגן על עצמה. ישראל יכולה להגן על עצמה ולהכות באויביה, וסוריה חייבת לדעת שכל ניסיון לאיים עליה וכביכול, מתוך האיום הזה לזכות בגולן - ייתקל באמירה מפורשת: הרמה תישאר בידינו בכל הסדר עתידי, אם יהיה כזה. ואם סוריה חפצה לעלות על דרך המלחמה, את המלחמה הזאת על ישראל לסיים בניצחון מכריע, שיפיל את המשטר הסורי ויכה את צבאו שוק על ירך. זו איננה צריכה להיות התפארות ריקה ומתלהמת אלא אמירה שקולה וקרה, כי כל דרך אחרת - בעיקר זו אשר נשמעת כמעט-מתחננת למו"מ, בעוד סוריה ממשיכה בפעילותה להפלת ממשלת סניורה בלבנון, תגבור חיזבאללה ופגיעה באמריקנים בעיראק - כל היענות לספק-איתותים ספק-מניפולציות, עלולה ליצור תחושה בקרב הסורים ושותפיהם לציר הרשע, שישראל איננה בטוחה עוד ביכולתה להגן על עצמה.

 

אני משוכנע שסוריה יודעת שהיא משחקת בקלפים חלשים. ואם מדינת ישראל תתעשת ותציב לעצמה הנהגה מדינית וצבאית ראויה, הרי שיש בידה גם הכוח הצבאי, גם הכוח הכלכלי וגם העוצמה המוסרית והמדינית להעמיד את סוריה במקום הראוי לה - במקום בו עמדה בשנים האחרונות. יש לומר באופן ברור ונחרץ שרמת הגולן איננה עוד קלף במו"מ עתידי. ישראל בהחלט תסכים לדון בתנאי שלום עם משטר אחר ומדיניות אחרת מזאת שנשיא רוצח ומדינה תומכת טרור כמו סוריה מייצגים היום.

 

הכותב, תושב נוב שבגולן, הוא חבר-כנסת בסיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל ולשעבר מפקד כוחות צה"ל בלבנון

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
בשאר אסד. מה עובר לו בראש?
צילום: איי אף פי
מומלצים