שתף קטע נבחר

טננבוים: לא סיפרתי בארץ על עסקת הסמים

לראשונה נאלץ האיש שחזר מן השבי לגולל בבית-המשפט את מעלליו, אותם הוא מכנה "כתם שחור בעברי". איך הכיר את קייס עובייד? מה זמם לעשות? כמה כסף אמור היה לגרוף לכיסו? מה הסתיר מהחוקרים עם שובו ארצה? ולמה היה משוכנע שיעמוד בארץ לדין? זהו וידויו של אלחנן טננבוים, שהוחזר ארצה בעסקת השבויים - וכעת נחשד בהונאת מכס

כל האמת ורק האמת. לראשונה נאלץ אלחנן טננבוים, הישראלי שנחטף בידי חיזבאללה ושב משם לאחר יותר משלוש שנים, לתאר בבית-המשפט סוגיות הקשורות לחטיפתו. בעדויותיו הקודמות סירב לדבר על כך וביקש מהמדינה חיסיון, אולם היא סירבה לאפשר זאת.  

 

 

טננבוים העיד הבוקר (יום ד') בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב, במשפטם של שני נאשמים בהונאת מכס. הוא, לפי החשד, סייע להם כשותף. טננבוים הודה כי יצא אז מישראל במטרה פלילית לבצע עסקת סמים, כיוון שהיה נתון בחובות כספיים. לדבריו, מי שהציע לו לבצע את העסקה הוא קייס עובייד - המבוקש הערבי-ישראלי שנמלט ללבנון - אותו הוא מכיר "מאז היה תינוק". טננבוים הודה כי יצא מישראל בדרכונו ובזהותו האמיתית, ורק בחו"ל השתמש בזהות בדויה. לטענתו, לא ידע באיזה סוג סמים מדובר ומהי הכמות. תפקידו היה רק לייעץ כיצד לייבא את החומר לארץ, כך שלא יתגלה.

 

"אני יכול להגיד לאנשים שאם הם מייבאים מכונת כביסה - אין עליה מס, ולכן לא יעברו בדיקה מאסיבית של המכס. זאת דוגמה ליכולות שלי. התפקיד שלי היה להסביר מהם הנהלים במכס ישראל", סיפר האלוף-משנה במיל', שנפל בפח והועבר לחזקתו של נסראללה. לשאלת התובע, עו"ד נועם עוזיאל - האם היה נתון להשפעת סמים ברגע כלשהו, סירב לענות.    


"כתם שחור בעברי". טננבוים בבית-המשפט (צילום: ירון ברנר)

 

טננבוים סיפר כי אילו יצאה עסקת הסמים לפועל, היה צפוי לקבל סכום של כ-200 אלף דולר במזומן באירופה. הוא הוסיף כי לא נסע לחו"ל בשליחות המדינה, והודה כי כאשר חזר לישראל לא סיפר לחוקרים את כל מה שידוע לו - את הפרטים על עסקת הסמים, למשל, הסתיר. לדבריו, את ההסכם שנחתם עמו הציעה המדינה בעקבות תחושתה, שייתכן ולא סיפר דברים בנושאים ביטחוניים או צבאיים. "לאחר ההסכם לא היו פרטים חדשים בנושאים של ביטחון המדינה - בנושאים צבאיים - אלא רק בנושא עסקת הסמים", העיד.

  

טננבוים נשאל האם ניצל את נכונות המדינה לחתום על ההסכם, כי למעשה, לא היה צורך באותו הסכם. על כך השיב: "המדינה פנתה אליי ועורכי-הדין שלי, אלי זהר ורועי בלכר, ייעצו לי לקבל את ההסכם. קיבלנו אותו בזרועות פתוחות".

 

"חשבתי שראוי שאעמוד לדין"

כאשר חזר מהשבי - במחיר כבד מבחינתה של ישראל - לא ידע כלל, לדבריו, על הסערה הציבורית שהתחוללה סביבו בארץ. "לא ידעתי מה קורה, הייתי באווירה אחרת. פעם ראשונה ראיתי אנשים חיים אחרי שלוש ורבע שנים, וכשהמדינה הציעה את ההסדר, הם שמעו את כל מה שהיה לי להגיד".

 

בימים אלה שוקד טננבוים על לימודי משפטים ומתכונן לעבוד כנהג מונית, לאחר שקיבל מהמדינה אישור ללמוד נהיגה על כלי-רכב ציבורי. העסקה עם הפרקליטות, מתברר, הפתיעה

אותו. "חשבתי שזה מאוד ראוי שאני אעמוד לדין. לא סיפרתי לחוקרים הכל, לא סיפרתי על עסקת הסמים. חשבתי שאעמוד לדין על זהות בדויה ועל יציאה לארץ אויב. אני לא סיפרתי הכל בהתחלה, כי לא הייתי במצב נפשי. לקח לי מספר שבועות להתעשת". טננבוים נשאל גם למימד המוסרי במעשיו. "אני לא גאה במה שעשיתי. כל מה שקרה זה כתם שחור בעברי. מאז שיניתי את חיי ואני מעיד את כל האמת, כמה שזה לא נוח גם לי. זה לא היה ראוי, אבל זה מה שקרה", אמר.

 

פרופ' קנת מן, המייצג אחד אחד הנאשמים בהונאת המכס, אמר בבית-המשפט כי "מדובר בפרטים מדהימים - כאילו המדינה היא זו שיזמה את העסקה עמו, ולו לא היה חלק בזה. הוא בעצמו אומר שהיה צריך לעמוד לדין. ברור שלמדינה היה עניין לשיתוף פעולה מצידו. מה שלא נכון לדעתי, זה שהוא היה מוכן לספר את כל האמת מלבד עסקת הסמים".

 

בעקבות ההתפתחויות בפרשת טננבוים, קורא ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) לרמטכ"ל לפעול בדחיפות להסרת הדרגות מעל כתפיו. "הגיע הזמן שהצבא יקיים את החוק וישים קץ להתהדרות בדרגות אל"מ ממי שחבר עם אנשי חיזבאללה וסיכן את ביטחונה המדינה". ואילו ח"כ ניסן סלומיאנסקי (איחוד לאומי-מפד"ל) דורש כעת לבחון את מניעי עסקת השבויים: "היום התגלה דבר שכולנו ידענו כבר מזמן. הודאתו בכך שיצא לעסקת סמים מוכיחה שוב שהחשבונות בתקופת שלטונו של שרון היו זרים ומשונים לחלוטין. שילמנו במקרה זה ובמקרים נוספים (הגירוש מגוש קטיף ועוד) על חשבון אינטרסים אישיים של השלטון דאז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לא ידע על הסערה: טננבוים
צילום: ירון ברנר
צילום: צביקה טישלר
מכיר אותו מאז היה תינוק: קייס עובייד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים