שתף קטע נבחר

סטודנטים חסמו כבישים בת"א; יו"ר האגודה נעצר

הסטודנטים, שמוחים נגד ועדת שוחט, צעדו ברחובות הסמוכים לאוניברסיטה כשהם נושאים לפידים ומתעמתים עם המשטרה. יו"ר אגודת הסטודנטים בת"א וסטודנט נוסף נעצרו, סטודנטית אחרת נפצעה. במקביל, השבית הסגל האקדמי את האוניברסיטה

כאלף סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב חסמו היום (ה') כבישים סמוכים לאוניברסיטה, במסגרת מחאה על הקמת של וועדת שוחט לבחינת הרפורמה בהשכלה הגבוהה. הסטודנטים צעדו ברחובות איינשטיין ולבנון בעיר כשהם נושאים לפידים, במקביל לשביתת המרצים ששיתקה את האוניברסיטה היום לשעתיים.

 

כשהגיעה מחאת הסטודנטים לאזור צומת נמיר התפתחו עימותים בין הצועדים לבין כוחות משטרה. יושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטה, בועז טופורובסקי, נעצר, ועימו גם סטודנט נוסף, יואב גולדרינג, החבר בתא חד"ש. סטודנטית נוספת נפצעה והובהלה לבית החולים.

 

גדי אלגזי, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב וחבר הסגל האקדמי הבכיר, אמר כי "זה לא מאבק רק על שכר לימוד ועל הנגישות להשכלה הגבוהה, אלא כנגד החוצפה של פקידי האוצר שמאמינים שבריאות היא סחורה, חינוך הוא סחורה ובני אדם הם סחורה. הם צריכים להבין שגם לבני האדם יש זכויות בסיסיות להיות בריאים וללמוד".

 

יו"ר האגודה, טופורובסקי, אמר בהפגנה לפני שנעצר: "לצערי, חבורת פקידים ששולטים במדינה הם הדיקטטורים ששולטים גם בשרת החינוך. שרת החינוך לא מגנה עלינו, היא עושה כל מה שאומרים לה. הסטודנטים לא פראיירים, ולא ניתן שיפריטו את ההשכלה הגבוהה". לדבריו, השלב הבא במאבק הסטודנטים הוא השבתה כללית של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. במהלך ההפגנה הדליקו הסטודנטים נרות חנוכה, כשכל נר ייצג פקולטה אחרת, כמו גם תקוות שונות להפחתת שכר הלימוד ולמתן תנאים הוגנים למרצים.


הסטודנטים נגד העלאת שכר הלימוד (צילום: ניב קלדרון)

 

כבר קרוב לחודש מנהלים הסטודנטים ואנשי הסגל בכל האוניברסיטאות בארץ הפגנות והשבתות לסירוגין נגד הקמתה של ועדת שוחט , הוועדה לבחינת רפורמה בהשכלה הגבוהה בישראל. ב-ynet פורסם לראשונה כי בהרכב הוועדה כלל לא נכללים סטודנטים ונציגי סגל ואת מקומם תפסו פקידי משרד האוצר. בראש הוועדה שר אוצר לשעבר אברהם (בייגה) שוחט. החשש הוא כי מטרת הוועדה היא להעלות את שכר הלימוד ולהנהיג משכורת דיפרנציאלית למרצים ולהפריט את ההשכלה גבוהה.

 

אתמול נערכה מחאות דומות באוניברסיטת בר אילן, ויום לפני כן נערכו הפגנות בבאר שבע. סטודנטים ואנשי סגל השביתו את הלימודים באוניברסיטת בן גוריון וערכו צעדת מחאה כשהם נושאים ארון קבורה עליו נכתב "ההשכלה הגבוהה". הם הדליקו נרות לכבוד חנוכה אך ונשאו תפילה: "לעמוד בהבטחות שלטוניות לממש את הפחתת שכר הלימוד ולפרק את ועדת שוחט". בנוסף, הם נשאו שלטים עליהם נכתב: "אין השכלה, אין מדינה". "באנו חושך לגרש" ו"מימון החינוך הוא השקעה ולא הוצאה".

 

מחאתם של הסטודנטים והמרצים היא גם על כך שוועדת שוחט מתכנסת למרות שעדיין לא יושמו במלואן מסקנות וועדת וינוגרד משנת 1998, שקראו להפחתה גורפת של 50 אחוזים בשכר בלימוד. עד היום הופחת שכר הלימוד בשיעור של 26 אחוזים בלבד.

 

שרת החינוך, יולי תמיר, ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר האוצר אברהם הירשזון, נפגשו השבוע לדיון בנושא ועדת שוחט. בהודעה משותפת בתום הישיבה מסרו: "הוחלט שהוועדה תהיה בבסיסה מחוייבת להשכלה הגבוהה ולציבור הסטודנטים בישראל. מטרת הוועדה היא כי כל מועמד ראוי יוכל ללמוד במערכת ההשכלה. שעריה לא ייחסמו בגלל המצב הכלכלי ותהיה נגישות לכל אזרח לבוא בשערי ההשכלה הגבוהה". בכל הנוגע לסגל האקדמי הוסיפו בהודעה כי כל המלצה של הוועדה שיש לה השלכה להסכם הקיבוצי תיושם רק במסגרת מו"מ עם הצדדים כמקובל, לא באופן חד צדדי. שרת החינוך שבה וקראה לסטודנטים ולחברי הסגל האקדמי לקחת חלק בדיונים של תתי הוועדות לבחינת ההשכלה הגבוהה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מחאת הסטודנטים בבר אילן
צילום: ירון ברנר
צילום: פלג חבצלת
"אין השכלה, אין מדינה"
צילום: פלג חבצלת
צילום: ירון ברנר
תמיר. "שערי ההשכלה הגבוהה לא יחסמו"
צילום: ירון ברנר
מומלצים