שתף קטע נבחר

גאורגיה רוצה מערך מילואים כמו של ישראל

נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי מוביל רפורמה שתחייב את כל הגברים בני 27 עד 50 להתנדב לשירות מילואים פעם בשנתיים. בביקורו בישראל בחודש שעבר, התרשם הנשיא עמוקות ממערך המילואים הצה"לי, והחליט ליישם אותו גם בארצו

השאלה הנפוצה היום ביותר בבירת גאורגיה, טביליסי, היא: "האם נרשמת למילואים?". הרעיון להכשיר יחידות מילואים פעילות הוא יוזמה של  נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי. על פי הרפורמה שיוזם הנשיא, תחוייב כל האוכלוסייה הגברית הבריאה בגילאי 27 עד 50 שנה להתנדב לשירות מילואים פעם בשנתיים. היחידים שיקבלו פטור משירות המילואים הם אנשי דת, דיפלומטים, מורים, עובדי הצי ועובדים טכניים בתחבורה האווירית וברכבת.

 

העיתון "איזבסזטיה" דיווח, כי בביקורו של נשיא גאורגיה בישראל בחודש שעבר, התרשם סאאקשווילי עמוקות ממערך יחידות המילואים של צה"ל, והחליט ליישמו גם בארצו. הנשיא העריך, כי צבאו זקוק ל-100 אלף אנשי מילואים, ובשנה הבאה הוא מקווה לעמוד במכסה זו.

 

העניין של סאאקשווילי במערך המילואים התחיל עוד לפני הביקור בישראל. באוגוסט, בחר הנשיא לבלות חלק מחופשתו במחנה אימונים של חיילי מילואים. בשהותו במחנה, קרא סאאקשווילי מהדורה אנגלית של הספר הסיני העתיק "אומנות המלחמה", קם כמו כולם בשעה 6:00 בבוקר, ואפילו השתתף במסע כומתה במסלול שאורכו 30 קילומטרים. הנשיא התגאה שחי כאחד העם, ורק התלונן על החום הכבד ששרר באוהלים, והבטיח לפיכך לבנות קוטג'ים ממוזגים, לרווחתם של אנשי המילואים.

 

עד לא מזמן מנה צבאה של גאורגיה 26 אלף חיילים וקצינים בלבד. מאז שנכנס לתפקיד, הגדיל סאאקשווילי את צבאו באלפיים חיילים. את הכוחות המיוחדים בצבא אימנו מדריכים אמריקאיים, במימון אמריקנים של כ-100 מיליון דולרים.

 

בעיתות שלום, אומרים בגאורגיה, די בצבא בהיקף כזה. אבל העיתון המקוון "נזביסימאייה גאזטה" דיווח כי לאחרונה נערכת גאורגיה לאפשרות של איום חיצוני, ולכן מעוניינת להרחיב את מעגל המגוייסים – גם בשירות סדיר וגם במערך המילואים. ייתכן שלדבר תורמת גם המתיחות המעמיקה בין טביליסי למוסקבה, בין היתר סביב המחלוקת על דרום אוסטיה.

 

עם זאת, הרפורמה של סאאקשווילי זוכה לביקורת רבה מצד האופוזיציה בגיאורגיה. האופוזיציה כינתה את הקמת כוח המילואים "טירוף", שעומד בסתירה להבטחות הנשיא ערב הבחירות להשתית את הצבא על המערך המקצועי בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סאאקשווילי. הבטיח קוטג'ים ממוזגים
צילום: רויטרס
מומלצים