שתף קטע נבחר

נוסח ההחלטה: אסור להעביר טכנולוגיה לאיראן

נוסח הצעת ההחלטה של האו"ם כולל דרישות קשות מאיראן ומהעולם. "המדינות ינקטו בצעדים הדרושים למנוע מכירה או העברה של פריטים, חומרים, ציוד, טובין או טכנולוגיה שעלולים לסייע בהעשרת האורניום"

  • על איראן להשעות ללא דיחוי פעילויות הקשורות בהעשרת אורניום.
  • האו"ם דורש מאיראן למלא אחר הוראות הסוכנות לאנרגיה אטומית.
  • כל הפרה תוביל להקפאת חשבונות ונכסים של מספר אישים וארגונים איראנים.
  • איראן תקבל 60 יום ליישם את החלטת האו"ם, אחרת יוחרפו הסנקציות.
  • כל המדינות החברות באו"ם ימנעו אספקה, מכירה או העברה של טכנולוגיה שעלולה לסייע לאיראן.

 

אלו הם עיקרי הצעת ההחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם שהתקבלה (הערב). 15 חברות המועצה קיבלו את ההצעה פה אחד ונתנו לאיראן 60 יום להישמע לתנאי הקהילה הבינלאומית - אחרת יוחרפו הסנקציות. (לצפייה בדו"ח המלא בפורמט PDF - לחצו כאן).  

 

בנוסח ההצעה נכתב כי "האו"ם דורש מאיראן למלא אחר הוראות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית... צעדים אלה הכרחיים לשם ביסוס האמון כי שאיפותיה הגרעיניות של איראן הן למטרות שלום. הוחלט כי על איראן להשעות ללא דיחוי פעילויות הקשורות בהעשרת אורניום, בהן מחקר ופיתוח שלא קיבלו את אישור הסוכנות לאנרגיה אטומית".

 

מועצת הביטחון הציבה סדרת דרישות למדינות העולם לשם בידודה של איראן. "הוחלט כי כל המדינות ינקטו בצעדים הדרושים למנוע אספקה, מכירה או העברה - ישירה או עקיפה - של פריטים, חומרים, ציוד, טובין או טכנולוגיה שעלולים לסייע לפעילות העשרת האורניום של איראן. חברות האו"ם ינקטו בצעדים הדרושים למנוע מאיראן לזכות בהכשרה טכנית, סיוע כלכלי, השקעות, תיווך או שירותים אחרים, שעלולים לשמש את (תוכנית הגרעין) האיראנית".

 

על פי הצעת ההחלטה, נדרשת איראן לשתף פעולה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית ולאפשר גישה של פקחים בינלאומיים למתקני הגרעין. במידה ותפר איראן את דרישות האו"ם "יוקפאו חשבונות הבנק ונכסיהם של אישים וארגונים... התומכים בתוכנית הגרעין האיראנית. צעדים דומים ינקטו במקרים של אישים וארגונים הפועלים באופן עקיף לטובת פעילות הגרעין".

 

האו"ם ביקש להדגיש בהצעת ההחלטה כי אין בכוונתו "להרעיב" את העם האיראני כדי להפעיל לחץ על מנהיגו, מחמוד אחמדי-נג'אד. "הוחלט כי כל שיתוף פעולה מצד ארגוני האו"ם יוגבל למזון, חקלאות, רפואה, בטיחות ונושאים הומניטריים. זאת, בתנאי שאלה לא ישמשו לקידום העשרת אורניום באיראן".

 

ההחלטה חייבה את חברות האו"ם "לדווח בתוך 60 יום על הצעדים שהן נקטו ליישום הדרישות". בד בבד נדרש "ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית להגיש דו"ח מפורט בתוך 60 יום, שבו יקבע אם איראן יישמה את דרישות הארגון והשעתה את כל הפעילויות, כפי שנדרש בהצעת ההחלטה".

 

"מועצת הביטחון מברכת על התחייבותן של סין, צרפת, גרמניה, רוסיה, בריטניה וארה"ב לפתרון המשבר עם איראן", נכתב בהצעת ההחלטה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת הביטחון אישרה פה אחד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אחמדי-נג'אד. קיבל 60 יום
צילום: איי פי
מומלצים