שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  התשובה לסנקציות: 3,000 צנטריפוגות חדשות

  שעות ספורות לאחר החלטת מועצת הביטחון בעניינה, הודיעה איראן כי תחל מיידית בהתקנת צנטריפוגות במתקן להעשרת אורניום בנתנז. מזכירת המדינה האמריקנית קראה למדינות העולם ליישם את הסנקציות לאלתר

  טהרן לא מתרגשת מהסנקציות: איראן מצהירה כי כבר היום (א') תחל בהתקנת 3,000 צנטריפוגות במתקן להעשרת האורניום בנתנז. הממונה מטעמה על המשא ומתן בסוגיית הגרעין, עלי לריג'אני, אמר בראיון לעיתון איראני כי ההחלטה בנושא התקבלה בתגובה להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות על במדינה. לריג'אני הוסיף כי ארצו תחל בהעשרת אורניום "במלוא העוצמה".

   

  דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד-עלי חוסיני, אמר הבוקר כי "החלטתה הבלתי מוצדקת של מועצת הביטחון לא תשפיע על עוז רוחו ורצונו של העם האיראני להמשיך בתוכנית הגרעין. ההחלטה הזאת אושרה בניגוד לכללי המשפט הבינלאומי ואיראן אינה מחוייבת להמשיך את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית כבעבר". הוא הוסיף כי החלטות בנוגע לאופי שיתוף הפעולה בעתיד יימסר בהמשך.

   

  בעוד שאתמול בירכו במדינות המערב על הטלת הסנקציות, כבר אמש הבהירו בטהרן כי אין בכוונתם להפסיק את תוכנית הגרעין. דובר משרד החוץ האיראני אף טען שההחלטה "אינה חוקית" ומנוגדת לכללי האו"ם משום שהיא חורגת מסמכותה השיפוטית של המועצה.

   

  סוכנות הידיעות איסנ"א ציטטה את הודעת משרד החוץ האיראני: "ההחלטה מעידה שחלק מהחברות הקבועות במועצת הביטחון, במיוחד ארה"ב ובריטניה, עדיין מעוניינות להשתמש בגוף הזה לצרכיהן, בעוד שמעצמות אלה לא עומדות במחויבויות שלהן לאמנה לאי הפצת נשק גרעיני (NPT‏) וממשיכות בפיתוח כורים גרעיניים. צעדים מדיניים כאלה ובלתי חוקיים של מועצת הביטחון לא יוכלו להגביל את הזכויות הלגיטימיות של המדינות או להכשיל את הגשמתן, אלא רק יביאו לכרסום בתוקפן של החלטות מועצת הביטחון".

   

  בהודעת משרד החוץ האיראני, הייתה גם התייחסות גם לישראל ולפליטת הפה הגרעינית של אולמרט, "כיום, כאשר המשטר הציוני אינו מוכן להצטרף לאמנה לאי הפצת נשק גרעיני ולהסכים לפיקוח הסוכנות הבינלאומי לאנרגיה אטומית, כאשר מועצת הביטחון אינה עושה דבר בתגובה להודעתו הגלויה והרשמית של ראש הממשלה הציוני בדבר יכולתה הגרעינית, איראן אינה מקבלת את היחס המפלה של מועצת הביטחון כלפי תכנית הגרעין שלה".

   

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, קראה הלילה למדינות העולם ליישם באופן מיידי את הסנקציות נגד איראן, אותן אישרה אמש פה אחד מועצת הביטחון של האו"ם. בעקבות הצהרת משרד החוץ האיראני על כך שאין למדינה כוונה להפסיק את פעילותה הגרעינית, אמרה רייס שטהרן ממשיכה לבודד את עצמה מהקהילה הבינלאומית וזה האות עבורה לחדול מפעילות גרעינית ולבחור בהידברות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  נתנז. משתדרג
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  לריג'אני. "במלוא העוצמה"
  צילום: רויטרס
  מומלצים