שתף קטע נבחר

אורי דן נפטר בגיל 71: "עיתונאי ברמ"ח אבריו"

כתב "במחנה" ו"העולם הזה" לשעבר, שהיה מאנשי אמונו הקרובים ביותר של שרון, הלך הלילה לעולמו בביה"ח מאיר. "הוא היה רגיש מאוד וחבר טוב מאוד", ספד אלי לנדאו

אורי דן, ששימש במשך שנים עיתונאי והיה יועצו הקרוב של אריאל שרון, הלך הלילה (יום א') לעולמו בגיל 71. הוא סבל ממחלת הסרטן ונפטר בבית-החולים "מאיר" בכפר-סבא. "עישנתי יותר מדי", העיד על עצמו.

 

דן שימש עיתונאי "במחנה" כבר מאמצע שנות החמישים, ולאחר מכן שימש כתב ופרשן במערכות "העולם הזה" ו"מעריב". כמו כן, שימש ככתב ה"ניו יורק פוסט" בישראל ב-25 השנים האחרונות. דן כתב במלחמת יום הכיפורים הסתפח לאוגדתו של אריאל שרון, וסיקר מקרוב את פעולותיו של מי שנהיה לימים שר וראש ממשלה. מאז הוא נמנה עם אנשיו הקרובים ביותר. 

 

במאי 2005 נערכה לדן מסיבת הפתעה בגן אירועים בהרצליה. בין המברכים היה שרון, שחיבק אותו בחום ואמר: "אורי הוא חבר אמיתי, מסור ונאמן ללא גבול. יש לו נפש של משורר, שממשש בקצות אצבעותיו את העתיד".   


"נפש של משורר". שרון ואורי דן (צילום: לע"מ)

 

ההיכרות בין אורי דן לשרון החלה עוד קודם למלחמה, עת שימש שרון מפקד גדוד 890 של הצנחנים בשנות החמישים. דן הוא שטבע את המשפט המוכר: "מי שלא רצה אותו כרמטכ"ל יקבל אותו כשר הביטחון, ומי שלא רצה אותו כשר הביטחון - יקבל אותו כראש הממשלה". על כך אמר שרון בחיוך: "דווקא לנבואה הזאת לא האמנתי".  

 

אלי לנדאו, חברו של דן, אמר היום כי "הוא היה איש סקרן מאוד וידען מאוד - עיתונאי בכל רמ"ח אבריו. לגבי שרון הוא אמר שהוא לא אובייקטיבי, אולי ההיסטוריה תהיה האובייקטיבית. אורי דן היה רגיש מאוד, חבר טוב מאוד, אידיאולוג שעמד על עמודתיו גם מול שרון, ונושא ההתנתקות היה הדרמטי שבהם. הדרמה המרתקת היא ששני החברים נרדמו".

 

דני זיידל, חברו הקרוב של דן: "לאורי היה לו חוש שלהרבה אנשים לא היה - על כל פעולה שהייתה אמורה להיות הוא היה יודע קודם לכן. הוא היה נביא גדול. זה הוא שאמר לפני 20 שנה שאריק יהיה ראש ממשלה והוא ידע גם שהוא הולך למות והתכונן לכך. לפני קצת יותר משנה היה לו יומולדת 70 ועשו לו מסיבה גדולה. אריק נשא שם נאום ואורי אמר ש'זה ההספד שהוא נשא עליי בחיים'".

 

לשרון אגב היה מנהג קבוע במשך עשרות שנים - בכל פעם שהוא היה סועד עם אישיות בינלאומית חשובה, הוא היה מבקש לקחת עבור דן תפריט, ומבקש מן המנהיג לחתום עליו. המנהג הזה נמשך גם בשנים בהן היה שרון ראש ממשלה, כולל בפגישות עם בוש בבית הלבן, בטקסס ובאירועים אחרים. לדן אוסף מרשים של תפריטים מארוחות רשמיות עם שועי עולם. גם שרון היה נוהג לחתום על התפריטים.

 

יחד עם קבוצת עיתונאים, פירסם דן בשנת 1973 את הספר "המחדל", שהיה הראשון שהתפרסם מיד לאחר המלחמה וכלל ביקורת על מחדליה. בהמשך כתב והשתתף בפרסומם של ספרים רבים. לאחרונה השתתף דן כאורח קבוע בתוכנית "יומן" של ערוץ 1.    

 

בהכנת הידיעה השתתפו לירון מילשטיין ואטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
אורי דן. "נביא גדול"
צילום: חגי אהרון
מומלצים