שתף קטע נבחר

פעם חקלאי בגוש קטיף, היום תולה כבסים

15 חקלאים שפונו מגוש קטיף העידו בפני הוועדה לביקורת המדינה על האבטלה שנכפתה עליהם. חברי הכנסת זעמו על שלא נעשו שינויים בחוק פינוי-פיצוי: "עד שלא נביא הנה את ראש הממשלה לא נקבל תשובות ראויות"

"היו לי 30 דונם והיום אני תולה כביסה ומכין ארוחת צהריים. בין לבין אני הולך לבקר את השטח הקפוא שלי בזיקים, שטח שלא יכול להניב שום תוצרת בגלל הקרה". כך העיד היום (ג') אבי בורנשטיין, חקלאי שפונה מהיישוב גדיד ברצועת עזה, בוועדה לביקורת המדינה. הועודה דנה במצבם הקשה של חקלאי גוש קטיף, בנוכחות שר החקלאות שלום שמחון וכ-15 חקלאים שהגיעו לספר על מצוקתם.

 

בורנשטיין, שגידל ירקות ותבלינים, סיפר שכבר שנה וחצי הוא נמצא בחוסר מעש. "במבחן התוצאה, שנה וחצי אחרי הגירוש ועדיין אין פתרונות לכלום. אין אדמה, אין עבודה. יש רק הרבה ביורוקרטיה. זה לא פיצוי, אלא ביזוי".

 

דבריו עוררו ביקורת רבה על יישומו של חוק פינוי-פיצוי, אך לא נראה כי הח"כים והשר יספקו לבורנשטיין ולחבריו פתרונות בקרוב. השר שמחון אמר כי "החוק בעייתי. קיים דו שיח בין משרד החקלאות לחקלאים וחייב לתקן את החוק על מנת לתת את הפיתרונות הדרושים לחקלאים. לצערי אנו לא מקבלים את הגיבוי המתאים".

 

חבר הוועדה, עמי איילון התייחס למצוקתם של החקלאים שנענים בשלילה כשהם מבקשים עזרה ותמיכה כספית. "מי שהתכוון ב-2007 לבצע התכנסות, שלא יספר לי שאין לו כסף. לא נוכל לעשות זאת עד שלא נמלא את חובתנו המוסרית כלפי מפוני ההתנתקות". איילון רמז בידי מי המפתח לבעיה: "עד שלא נביא הנה את ראש הממשלה לא נקבל תשובות ראויות. כחברי קואליציה, מידת הסלחנות שלנו כלפיו וכלפי מנכ"ל משרד ראש הממשלה עברה את כל הקווים האדומים".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל) אמר בדיון: "זה לא חלם, אלא סדום ועמורה. ועדת השרים לחקיקה שאישרה את חוק ההתנתקות שמעה את ההתרעות שלי ושל אחרים וידעה בדיוק שאלו יהיו ההשלכות. המחויבות של הממשלה לתקן את החוק היום היא כפולה ומכופלת כיוון שבמודע היא הביאה את החקלאים למצב הקשה הזה".

 

ח"כ עמירה דותן (קדימה) אמרה: "אני שונאת את מה שאני שומעת. ראש הממשלה הבטיח לי להגיע לחבל לכיש ולתת פתרון מיידי למצוקת התושבים. בעצב רב אני שומעת את הסיפורים הקשים של החקלאים ואני דורשת להתחיל לקבל נתונים בדוקים ולוחות זמנים ברורים ליישום פתרונות. רק החלטה מנהיגותית של ראש הממשלה תסייע לחקלאים לשוב ולעבוד את אדמתם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
חממות גוש קטיף. ארכיון
צילום: חנן גרינברג
ח"כ דותן. שונאת את מה שהיא שומעת
צילום: ניב קלדרון
ח"כ איילון. עברו את הקו האדום
צילום: ניב קלדרון
שר החקלאות
מומלצים