שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

כך סדאם חוסיין הוצא להורג

הוא לא התנגד לתליין והתעקש להחזיק קוראן. לאחר מות הרודן, רקדו עובדי משרד ראש הממשלה בעיראק סביב הגופה. כך נראו דקות חייו האחרונות של הקצב מבגדד

"סדאם בכלל לא התנגד", כך סיפר היום (שבת) היועץ לביטחון לאומי בעיראק, מוואפק אל-רובאעי, שנכח בהוצאה להורג של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין. סדאם חוסיין, שלבש בגדים שחורים, סירב לשים כיסוי על פניו כשהתליין הידק את החבל סביב צווארו.

 

סופו של רודן:

 

אל-רובאעי סיפר כי שופט הקריא בפני סדאם את גזר דינו והוא נלקח באזיקים לחדר שבו התבצעה ההוצאה להורג. כשעמד בתוך החדר הוא צולם במצלמת סטילס ובווידאו "הוא לא שאל דבר, הוא נשא עימו קוראן ואמר: 'אני רוצה שהקוראן הזה יימסר לאיש הזה' - ששמו באנדר". אל-רובאעי לא ידע לספר מיהו אותו באנדר.

 

מרים אל-רייאס, מומחית לענייני משפט וחברה לשעבר בגוש השיעי בפרלמנט העיראקי, אמרה לרשת הטלוויזיה "עיראקיה", שמופעלת על-ידי הכוחות האמריקנים בעיראק, כי "ההוצאה להורג תועדה ובעזרת האל היא גם תוצג. היתה מצלמה אחת בחדר וגם רופא נכח שם". אל-רייאס, בת ברית של ראש הממשלה, נורי אל-מליכי, לא נכחה בהוצאה להורג וכך גם ראש ממשלת עיראק, אולם נציגיו של אל-מליכי שהו בחדר והיו עדים להוצאה להורג.

 

הרודן העיראקי, ששלט בעיראק בין השנים 1979 ל-2003, נפח את נשמתו סמוך לשעה 5:00 בבוקר שעון ישראל, בנוכחות מספר עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי.

 

גורם רשמי במשרד ראש ממשלת עיראק שוחח עם רשת CNN בסמוך להוצאה להורג וסיפר שהגופה מונחת לפניו. עוד סיפר כי עובדי משרד ראש הממשלה יצאו בקריאות שמחה ורקדו סביב הגופה.

 

למרות דיווחים מוקדמים אחרים, סדאם לא הוצא להורג עם אחיו למחצה בראזן אל-תכריתי, שהיה ראש המודיעין שלו, ועם עוואד חמד אל-בנדר, שופט בכיר חבר מפלגת הבעת'. שני האחרונים יוצאו להורג לאחר חג הקורבן. ההוצאות להורג הופרדו על מנת לייחד יום נפרד והיסטורי להוצאה של סדאם.

 

אחד מעורכי דינו של סדאם חוסיין אמר כי ייתכן שגופת נשיא עיראק לשעבר תוצא אל מחוץ למדינה. לדברי הפרקליט, נג'יב אל נואימי, ההחלטה נתונה בידי משפחתו של חוסיין, שככל הנראה מעוניינת לקבור אותו מחוץ לעיראק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדאם חוסיין. לא התנגד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אל-מליכי. לא נכח בהוצאה להורג
צילום: רויטרס
מומלצים