שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טדי קולק ייטמן ביום חמישי בחלקת גדולי האומה

  מדינת ישראל נפרדת מאחד האישים הגדולים בתולדותיה. ביום חמישי יובא למנוחות טדי קולק בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. לפני כן יוצב ארונו בכיכר ספרא בירושלים. קולק מת הבוקר בבית האבות "הוד ירושלים" בקריית יובל

  טדי קולק, ראש העיר האגדי של ירושלים, יובא למנוחות מחרתיים (יום ה') בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. כך הודיע יושב ראש הוועדה לסמלים וטקסים, השר יעקב אדרי. ארונו של קולק יוצב בבוקר יום ה' בכיכר ספרא בירושלים החל משעות הבוקר ועד לשעה 11:00. הדגלים בכיכר כבר הורדו לחצי התורן. לאחר מכן ייצא מסע הלוויה לעבר הר הרצל לקבורה בחלקת גדולי האומה.

   

  קולק נפטר היום בדירתו בבית האבות "הוד ירושלים" בשכונת קריית יובל. אחד מדיירי בית האבות, יצחק יצחק, בן 84, סיפר ל-ynet: "ידעתי שסופו מתקרב. ביום ראשון הרגשתי לא טוב והיה רופא שבא לבדוק אותי ואחות אחרת התחילה לצלצל אליו ואמרה לו להגיע לטדי קולק והוא אמר שמצבו קשה".


  מודעת האבל (צילום: דודי ועקנין)

   

  קולק, האיש הקשוח, המיתולוגי, עם הסיגר בפיו, עמד בראש עיריית ירושלים 28 שנים, והפך לא רק לראש העיר הוותיק ביותר אלא לזה המזוהה עם דו קיום ופשרה בין אוכלוסיות כה מנוגדות - יהודים וערבים, חרדים וחילונים, מוסלמים, נוצרים ויהודים.

   

  רבים ספדו לו היום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פרסם הודעת אבל מיוחדת ובה אמר כי "קולק היה בונה ירושלים החדשה של לאחר ששת הימים כשנבחר לראש העיר. ירושלים היתה עיר מחולקת שלא זכתה למעמד הראוי לה, אך כשסיים את כהונתו בשנת 93' היתה ירושלים עיר גדולה, מודרנית, מאוחדת ומרובת תושבים".  

   

  אולמרט הוסיף כי קולק הוציא את תהילתה של ירושלים לרחבי העולם. "הוא השפיע באופן מכריע על אורח חייה, על תרבותה, על יחסי התושבים בה, עיצב את נופיה ובנה את מוסדותיה. שמו של קולק יישאר לעד, חלק בלתי נפרד מתפארתה של ירושלים. אולם הוא לא פעל רק בירושלים, הוא תרם תרומה מכרעת למאמצים המדיניים והצבאיים שהביאו לעצמאות מדינת ישראל בשנת 1948. הוא שימש כמנכ"ל משרד ראש הממשלה מעל 10 שנים. ממשלת ישראל ועם ישראל מרכינים את ראשם בצער עמוק על לכתו של אחד מענקי האבות המייסדים של המדינה".

   

  עיריית ירושלים הנחתה את בתי הספר בעיר להקדיש את שעות החינוך בבירה לפועלו של קולק ותרומתו לירושלים. ראש העיר הנוכחי, אורי לופוליאנסקי, אמר כי "טדי היה ירושלים וירושלים היתה טדי. הוא סימל ברוחו ובאישיותו את הייחוד האמיתי של ירושלים, בירת מדינת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טדי קולק
  צילום: דן בלילטי
  עם אהוד אולמרט ב-94'
  צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
  עם יצחק רבין
  צילום: מיכאל קרמר
  מומלצים