שתף קטע נבחר

תקדים: הכלבים נשארו להסגר בבית בעליהם

תושב חדרה נאבק על כך שכלביו, שנחשדו כי נשכו בן אדם, יעבירו את תקופת הבידוד הנדרשת בבית - ובית המשפט פסק לטובתו. "אם היו לוקחים אותם לתחנת ההסגר של העירייה הם לא היו שורדים", אמר לאחר ההחלטה התקדימית

בית משפט השלום בחדרה קבע היום (ג') בפסק דין תקדימי מסוגו כי כלב שנחשד שנשך בן אדם, יישאר בבידוד בבית בעליו ולא בתחנת ההסגר העירונית. "מדובר בשני כלבים שחיים בתוך הבית ורגילים לתנאי הבית", הסביר היום הבעלים אביב אילון. "אף אחד מהם לא נשך. אם היו לוקחים אותם לתחנת ההסגר של העירייה הם לא היו שורדים".

 

המקרה שנידון בבית המשפט אירע לפני כשלושה שבועות כאשר תושב בנימינה התלונן כי אחד מכלביו של עורך הדין אביב אילון נשך אותו במהלך ויכוח ביניהם. בעקבות התלונה התייצב פקח מטעם עיריית חדרה בביתו של אילון ומאחר שלא היה ברור איזה כלב נשך את המתלונן קבע כי יש לקחת את שני הכלבים - בולט ואמרטו שמותיהם.


הכלבים, בולט ואמרטו. נשארו במקומם הטבעי (צילום: אביב אילון)

 

אילון החל להפוך עולמות כדי למנוע מהעירייה לקחת את כלביו להסגר - כפי שמקובל מזה שנים בישראל - ובין היתר פנה לבית משפט השלום בחדרה וביקש להוציא צו מניעה זמני למשך עשרה ימים. השופט, מוחמד מסארווה, נעתר לבקשה והוציא צו מניעה עד לדיון בבקשה וקבע כי הכלבים יישארו לפי שעה בביתו של בעליהם.

 

בדיון שהתקיים בבית המשפט טען נציג הרופא הווטרנירי המחוזי של חדרה כי לבית המשפט אין סמכות לדון בבקשה וכי התכלית של בידוד הכלב, החשוד במחלת הכלבת, היא הסכנה של הידבקות במחלה מאחר והנגיף נמצא בבלוטות הרוק. לדבריו, כליאת הכלב בהסגר נועדה לזהות האם הכלב לוקה במחלה, אשר סימניה נראים בתוך עשרה ימים.

 

השופט קבע כי בניגוד לעמדת העירייה יש לו סמכות לדון בבקשה של אילון אך הוסיף כי למעשה אין כל צורך לקיים דיון נוסף מאחר וכבר עברו עשרה ימים ממועד הנשיכה, אשר בהם כאמור שהו הכלבים בבית הבעלים שהמציא דיווח יום-יומי בדבר מצבם. "משחלפה תקופת הבידוד הנדרשת על פי החוק, הפך עניין הבקשה והתגובה לתיאורטי ואין צורך במתן צווים נוספים למה שניתן על ידי בית המשפט", הסביר השופט. "צו המניעה הזמני יהפוך להיות קבוע". 

 

היום, לאחר פסק הדין, אמר אילון כי יש לשקול נהלים חדשים לטיפול במקרים כמו שלו: "לא ייתכן שכל שכן שרוצה להתנכל לבעל כלבים יתלונן על כך שהם נשכו אותו והשירות הווטרינרי יבוא וללא בדיקה ייכנס הבייתה וייקח את הכלבים להסגר בתנאים שהם לא מורגלים אליהם.

 

"צריך לשנות את החוק הזה. גם הממונה על השירות הווטרינרי קבע כי מועד ההסגר צריך להיות מיום הנשיכה ולא מיום תפיסת

 הכלב. באירוע הזה השירות הווטרינרי לא רצה לקיים את ההוראה הזאת ורצה לקחת את הכלבים להסגר מיום תפיסתם. זה אבסורד בלתי נתפס".

 

לאחר הבדיקות הרפואיות נמצא כי הכלבים של אילון אינם חולים במחלת הכלבת. בעליהם הביע שביעות רצון מהעובדה שהצליח בעקבות מאבקו ליצור תקדים בכך שהכלבים שנחשדו בנשיכה היו בהסגר בביתו בתנאים אליהם הם מורגלים לחיות ותחת פיקוח של הווטרינר אצלו הם מטופלים באופן קבוע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בולט ואמרטו. "לשנות את החוק"
צילום: אביב אילון
מומלצים