שתף קטע נבחר

עימותים ברצועה: חמישה הרוגים ועשרה חטופים

הסלמה במאבק בין הפתח לחמאס. במהלך עימותים קשים אחר הצהריים בין הצדדים נהרגו שני קצינים, פעיל נוסף ואישה שנקלעה למקום. קצין נוסף מת מאוחר יותר מפצעיו. עשרה פעילים - מהפתח והחמאס - נחטפו, בהם שלושה אחיינים של קצין בביטחון המסכל ועשרה בני אדם נפצעו. תושב בית להיא סיפר על פחד ברחובות: "בחרנו ממשלה שתביא לשינוי במצב הבטחוני אבל המצב רק הולך ומידרדר"

העימותים בשטחים נמשכים. מקורות פלסטינים דיווחו אחר הצהריים כי חמושים מצד החמאס והפתח ניהלו ביניהם חילופי אש קשים בנקודות שונות בצפון הרצועה, במהלכם נהרגו עד כה חמישה בני אדם - שלושה מהם קצינים במנגנון הביטחון המסכל - אחד מהם נפצע אחר הצהריים ומת מאוחר יותר מפצעיו - הרוג נוסף פעיל פתח ופלסטינית שנקלעה לאיזור היריות בג'בלייה.

 

בשעות הערב גלשו העימותים אף לגדה המערבית כאשר חמושים רעולי פנים ירו בטול כרם על בניין משרד הדתות בעיר. ההערכה היא כי מדובר באנשי פתח שביקשו למחות על הפגיעה באנשיהם ברצועה. דובר גדודי חללי אל-אקצה בעיר סירב לאשר אם אנשיו הם שביצעו את הירי.

 

במהלך העימותים אחר הצהריים ברצועת עזה חטפו זה לזה הכוחות משני הצדדים עשרה פעילים. בין החטופים גם שלושה נערים בני 17 - אחיינים של קצין בכוחות הביטחון המסכל ואיש פתח. בנוסף נחטף קצין אחר בביטחון המסכל. בפתח מאשימים את החמאס בכך שחמושים מן הארגון מציבים מחסומים ועורכים חיפושים וסריקות בצפון ובדרום הרצועה וטוענים כי אותם מחסומים מונעים מאמבולנסים להתקרב לאזורי העימות ולפנות פצועים.

 

דובר פתח ברצועה, מאהר מקדאד, האשים את חמאס בחיסול אנשי הביטחון המסכל ואמר כי תנועתו "לא תשתוק על הפשעים האלה". עם זאת קרא מקדאד לפלגים לאכוף את הסכם הרגיעה (שנחתם אמש בתיוון הג'יהאד האסלאמי - ראו בהמשך הידיעה) ולדאוג לכך שבחמאס יכבדו אותו כפי שעושה פתח.


חמושים ברצועה. הסלמה בעימותים (צילום: אי אף פי)

 

בשעות הערב דיווחו מקורות פלסטינים בדרום הרצועה כי בכיר בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, ניצל מניסיון חיסול. לדברי הפלסטינים, חמושים ירו רקטת אר-פי-ג'י לעבר חסן אל-קסאס ולעבר בכיר אחר בארגון ובפתח מפנים גם באירוע זה אצבע מאשימה אל החמאס.

 

תנועה דלילה בכבישים, התושבים נשארים בבתים

אחמד סרור, תושב העיירה בית להיא, סיפר הערב ל-ynet כי המצב בצפון הרצועה "מפחיד מאוד". לדבריו, רעולי פנים התפרסו בכל הצירים ובכל הצמתים, חקרו אנשים, תישאלו את העוברים ושבים וערכו סריקות. "לאיפה שאתה לא הולך, יש רעולי פנים מן החמאס", תיאר את המתרחש. "אין לפתח כל נוכחות ברחובות והחמושים, אנשי החמאס, השתלטו פה על העניינים".

 

סרור אומר כי התושבים מאוד ממורמרים מהמצב ומכך שלא נראה כל פתרון למשבר באופק: "בחרנו ממשלה שתביא לשינוי במצב הבטחוני אבל המצב רק הולך ומידרדר. התנועה בצפון הרצועה כמעט אפסית ואנשים מבקשים רק להיות בבתים כדי לא להיקלע לאיזורי העימות בין הפתח לחמאס".

 

העימותים החלו מוקדם יותר היום, כאשר פעיל פתח נורה למוות בבית להיא שברצועת עזה. לאחר מותו של הפעיל - עלא עינאיה - חסמו בני משפחתו וחמושים מגדודי חללי אל אקצה את הרחובות הנמצאים בסמוך לאזור התקרית והשמיעו קריאות בגנות תנועת החמאס.

 

בתקרית אחרת היום נפצע פעיל חמאס מפיצוץ מטען בעיר עזה. ההערכה היא כי הפעיל המשמש גם כמאבטח של שר הפנים הפלסטיני, סעיד סיאם, נפצע בתאונת עבודה, ככל הנראה בזמן שעסק בהכנת מטען חבלה. אתמול נהרג פעיל חמאס אחר בנסיבות דומות.

 

הארגונים הפלסטינים השונים, ובראשם הג'יהאד האסלאמי, ניסו במהלך כל היום לפעול בנסיון להרגיע את הרוחות אולם עד כה המאמצים לא מצליחים. בעזה חוששים כי בעקבות האירועים האחרונים תהיה הסלמה נוספת במאבקים בין חמאס לפתח.

 

23 חטיפות ביום אחד

אתמול נחטפו ברצועת עזה 18 פעילי חמאס, ארבעה פעילי פתח ועיתונאי זר אחד - צלם של סוכנות הידיעות הצרפתית - במה שהיה נראה כשלב נוסף בהתלקחות המחודשת של גל החטיפות ברשות הפלסטינית.

 

אמש, לאחר שהושג הסכם לחילופי שבויים בתיווך הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית לשחרור פלסטין, שוחררו כל החמושים החטופים. הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית פרסמו הודעה בה נאמר: "במסגרת המאמצים שהושקעו כדי להפסיק את שפיכות הדמים הפנים פלסטינית, נפתח במהלך מיידי להפסקת ההתנגשויות בין פתח לחמאס בצפון רצועת עזה, והארגונים הגיעו להסכם שיביא לשחרור החטופים משני הצדדים ולדבקות ברגיעה, כדי לשמור על הדם הפלסטיני".

 

בחודשים האחרונים אירעו מספר חטיפות של אזרחים זרים ברצועה, בניסיון של ארגונים חמושים להפעיל לחץ על הרשות הפלסטינית ולהיענות לדרישות כספיות ופוליטיות שונות. בחודש אוקטובר האחרון נחטף אזרח ספרדי, צלם של סוכנות הידיעות איי.פי. בחודש אוגוסט הוחזקו בידי חמושים שני עיתונאים של רשת "פוקס" האמריקאנית. הם שוחררו ללא פגע כעבור שבועיים.


פורסם לראשונה 03/01/2007 16:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חמושי חמאס ברצועה. המתח עולה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. הפתרון עוד רחוק
צילום: איי פי
מומלצים