שתף קטע נבחר

ועדת וינוגרד: יעלון העיד על מוכנות צה"ל לעימות

הרמטכ"ל לשעבר זומן להעיד בפני ועדת וינוגרד ונשאל על תוכניות הצבא למערכה מול חיזבאללה, מדיניות צה"ל בנושא צמצום האימונים והקשר בין הדרגים הצבאי והמדיני. בשל התארכות העדות, יעלון יזומן פעם שנייה

הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון העיד היום (ד') בפני חברי ועדת וינוגרד, החוקרת את התנהלות צה"ל והדרג המדיני במהלך מלחמת לבנון השנייה. בין השאר התבקש יעלון להעיד על תוכניות הצבא למקרה של עימות עם חיזבאללה ועל פעילות צה"ל בגזרה הצפונית לאחר חטיפת שלושת החיילים בשנת 2000. בעבר תקף יעלון בחריפות את התנהלות הדרגים המדיני והצבאי במלחמה ואף כינה את המבצע הקרקעי בתום המלחמה כ"ספין שבגללו מתו חיילים".

 

הרמטכ"ל לשעבר נשאל על תקופת כהונתו כסגן הרמטכ"ל ורמטכ"ל, בין השנים 2000 ו-2005. בעדות שנמשכה זמן רב נשאל יעלון גם על מדיניות הצבא בנושא צמצום האימונים והמילואים כתוצאה מאילוצי תקציב, הפתרונות שצה"ל מצא לכך ועל הקשר בין הדרגים המדיני–ביטחוני.

 

במהלך עדותו סיפר יעלון על הקשיים במניעת הדלפות ומידע סודי לאמצעי התקשורת, עובדה שלדבריו עלולה לשמש את האויב. הנושא זה יעלון אף נשאל על יחסי הגומלין שבין מחלקות ביטחון שדה, הצנזורה הצבאית ודובר צה"ל. בשל התארכות העדות לא הספיקו חברי הוועדה לברר עם יעלון את כל הפרטים שתכננו לפגישה ולפיכך הוא יזומן לעדות נוספת.  

 

גם ראש מחלקת בטחון מידע (מחב"מ), אלוף-משנה רם דור, העיד היום בפני הוועדה. דור נדרש לסוגיות הקשורות בבטחון מידע, ובעיקר לחומרים רגישים שלכאורה דלפו אל מחוץ לצה"ל. בין היתר, הוא נדרש לאופן תידרוכי קצינים בכירים לפני ראיונות בתקשורת בכל הקשור לנושאים עליהם מותר לשוחח.

 

כמו כן, אל"מ דור נשאל על החזקתם של מכשירי טלפון ניידים אצל חיילים בתוך דרום לבנון, דבר שנאסר על-ידי הרמטכ"ל, אך בפועל לחיילים רבים מהמערך הסדיר ומהמילואים היו מכשירי טלפון - דבר שעשוי היה לסכן לכאורה את הכוחות הפועלים. כמו כן, הוא נדרש לסוגיות הקשורות להשארת אמצעי לחימה ואמצעים מסווגים בשטח דרום לבנון.

 

ביום ראשון צפויים להעיד בפני הוועדה אופיר פינס וקצין הגמ"ר (הגנה מרחבית) פיקוד צפון סגן אלוף מאיר ארמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
יעלון. נשאל על תקופתו כרמטכ"ל
צילום: ניב קלדרון
רם דור. העיד בנושא ההדלפות
צילום: ניב קלדרון
יוצאים מלבנון. היתה מוכנות?
צילום: רויטרס
מומלצים