שתף קטע נבחר

הושבע הקונגרס בארה"ב: לראשונה אישה בראש

היסטוריה בארה"ב: ננסי פלוסי, חברת בית הנבחרים מקליפורניה, הושבעה הערב לתפקיד יושבת ראש בית הנבחרים, התפקיד השלישי בהירככיה השלטונית בארה"ב. לראשונה זה 12 שנה, יישלט הקונגרס בידי המפלגה הדמוקרטית, שנציגיה מתכננים להעביר שורת חוקים סוציאליים כבר בשעות הדיונים הראשונות

אחרי 12 שנות שלטון רפובליקני, התכנס הערב (ה') הקונגרס האמריקני תחת שליטתה של המפלגה הדמוקרטית. אחרי שש שנות כהונה, יידרש עתה הנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש להתמודד עם מצב חדש, שבו שני בתי הנבחרים נמצאים בידי המפלגה היריבה.

 

לאחר שהצליחו לדחוק את הרפובליקנים בבחירות אמצע הכהונה שנערכו בנובמבר האחרון, על רקע חוסר שביעות רצונו של הציבור האמריקני מהמלחמה בעיראק, הבטיחו הדמוקרטים להשתית סדר יום שאפתני. בין היתר, הבטיחו הדמוקרטים להביא לנסיגה מדורגת של כוחות אמריקנים מעיראק, לצמצום פערים בין עניים לעשירים ולסילוק השחיתות ממוסדות הממשל.


השבעת הקונגרס, הערב בוושינגטון (צילום: רויטרס)

 

בתוך כך, נעשתה הערב היסטוריה, כאשר חברת בית הנבחרים ננסי פלוסי מקליפורניה נבחרה היום לאישה הראשונה שממונה לתפקיד יושבת ראש בית הנבחרים - שהוא התפקיד השלישי בחשיבותו בהיררכיה השלטונית בארה"ב, אחרי הנשיא וסגנו. מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט הוא הסנאטור מנבאדה, הארי ריד.

 

פלוסי בת ה-66 נבחרה לתפקיד ברוב של 233 לעומת 202, וכאשר מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, ג'ון בונר, העניק לה את הפטיש, פרצו חברי הבית בתשואות. "אני רוצה היום להודות לעמיתי. בעצם בחירתי לתפקיד, קירבתם אותנו מעט יותר לעבר אידיאל השוויון - הוא תקוותה ומורשתה של אמריקה", אמרה פלוסי לאחר שנבחרה.

 

"זהו רגע היסטורי - לקונגרס ולנשות אמריקה. זהו הרגע לו חיכינו במשך יותר מ-200 שנה. לא איבדנו תקווה; עברנו שנים רבות של מאבק כדי להשיג את זכויותנו", הוסיפה. פלוסי הודיעה קודם לכן על כוונתה להעביר שורה של חוקים סוציאליים כבר במאה שעות הדיונים הראשונות של הבית  - ובראשם העלאת שכר המינימום.

 

אין ספק שהשבועות הבאים אינם הולכים להיות פשוטים לממשל בוש: הדמוקרטים הודיעו על כוונתם לקיים 19 שימועים בשני בתי הקונגרס בנושא עיראק, ולזמן אליהם את בכירי הממשל כדי שימסרו עדות. יושב ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, הסנאטור ג'ו ביידן, כבר הודיע כי מזכירת המדינה קונדוליזה רייס תהיה המוזמנת הראשונה לעדות. עדות זו צפויה כנראה ביום שלישי בשבוע הבא, יום לאחר שהנשיא בוש יודיע בנאום לאומה על התוכנית שלו לשינוי האסטרטגיה להצלחה בעיראק.

 

לפי הערכות בוושינגטון מתכוון הנשיא גם לדון בחידוש המאמצים להשגת שלום ישראלי-פלסטיני, ולבשר על ביקורה המתוכנן של רייס באזורנו. לממשל לא ברור אם אכן ניתן לקדם תהליך שלום ישראלי-פלסטיני אמיתי, אבל רייס תגיע בניסיון להניע תהליך, או לפחות ליצור מראית עין של מהלך מדיני.

 

הקונגרס בעל הרוב הדמוקרטי מתכוון להעביר מיד חקיקה לפגוע בקשר בין נבחרים לבין לוביסטים, נוכח שורה של פרשיות שחיתות שנחשפו בגבעת הקפיטול תחת השליטה הרפובליקנית. בין הנושאים שיעלו בקרוב להצבעה בקונגרס יהיו מחקר בתאי גזע, הלוואות לסטודנטים, שינויים בתחום האנרגיה, וכאמור, העלאת שכר המינימום.

 

בעוד שבבית הנבחרים, נהנים הדמוקרטים מרוב מוצק, בסנאט יש להם רוב דחוק בלבד, של 51-49. עם זאת, הסנאטור טים ג'ונסון מדרום דקוטה, עבר לפני שבועות ספורים אירוע מוחי, ואם ימות, הרוב הדמוקרטי עלול להתבטל.

 

אם ימות ג'ונסון, עשוי מושל מדינת דרום דקוטה, שהוא רפובליקני, למנות סנאטור רפובליקני לתפקיד, ובכך יהיה תיקו בסנאט של 50-50. במקרה זה תהיה ההכרעה בידי נשיא הסנאט שהוא סגן הנשיא הרפובליקני דיק צ'ייני. עם זאת, כל עוד סנאטור ג'ונסון חי ואינו מתפטר מתפקידו, הרוב הדמוקרטי בסנאט נשמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלוסי מרימה את הפטיש, בפעם הראשונה
צילום: איי אף פי
הסנאט, היום. רוב דמוקרטי דחוק
צילום: רויטרס
מומלצים