שתף קטע נבחר

 • מרושתים
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פורטל אינטרנט ציבורי ואחריות חברתית

  גילויי השחיתות והעבריינות (לכאורה, כמובן) ואזלת היד של רשויות השלטון, הנוחתים עלינו חדשות לבקרים, מקוממים ומתסכלים רבים, בלשון המעטה. האינטרנט משמשת, בהקשר זה, כלי תקשורת יעיל ביותר להפצת מידע, לחשיפת נגעים, ולשקיפותן של הרשויות יותר מאשר אי-פעם חווינו בעבר.

   

  האינטרנט משמשת גם במה להשמעת דעה, כפי שיודעים אפילו טוקבקיסטים מתחילים ו"בעלי טורים" עיתונאיים נכבדים גם יחד. הגבול בין הבעת דעה לבין השמצה, בין ביקורת לבין התלהמות, בין קריאה לפעולה דמוקרטית חוקית לבין הסתה – לעיתים דק ורפה. עם זאת, אפשר לצפות מגוף ציבורי, בעל מוניטין ועמדה, שינהג באחריות בהבעת עמדותיו, יהיו נכונות ומבוססות באשר יהיו.

   

  וואלה! ממרידה?

  פורטל וואלה! מהווה חברה ציבורית, יש לו מוניטין ומעמד מכובד בקרב משתמשי אינטרנט רבים, וכותבים רבים בו, לרבות מנהליו,

  מתיימרים להביע ולהוביל תכנים משמעותיים מבחינה חברתית ומקצועית. כמה מאכזב (ולצערי, לא מפתיע) כשמאמר המתפרסם בשם מערכת וואלה! מכריז בכותרתו לא פחות ולא יותר מאשר "וואלה! ממליצה: תפסיקו לשלם מיסים".

     

  למרות שכשכיר אני יכול להזדהות עם הכעס הרב של הכותב (ובוודאי של רבים אחרים), נראה לי שעבירה על חוק העונשין, 1977 (סעיפים 132-134, בביאור מפורט בסעיף 136) בדבר איסור המרדה, אינו פתרון ובוודאי שאינה דרך ראויה לפורטל אינטרנט שמתיימר להיות מוביל ומנהיג בתחומו.

    

  פרסומים בעייתיים

  לצערי, כתבה זו רק מתווספת לאחרות שהתפרסמו בוואלה! שיש בהן יותר מאשר נגיעה בהתנהגות בעייתית ואנטי-חינוכית. אני אסתפק בשתי דוגמאות מובהקות:

   

  • כתבה בה הושווה פול מקרטני להיטלר, ובה הביעה הכותבת את צערה על כך שמארק צ'פמן (רוצחו של ג'ון לנון) לא רצח גם את פול. על כך כבר כתבה ריקי כהן, עורכת קהילות ynet, "גבבת אשפה".

    

   

  פופוליזם, תרבות ואחריות חברתית

  ברור לי שאחת ממטרותיו של אתר אינטרנט מסחרי הוא להרבות במבקרים. פופולריות הפכה להיות שם המשחק במחוזותינו הפרימיטיביים. אך במקום שהאיכות תביא לפופולריות, כיאה לעולם מתוקן ואידיאלי, יש הנסחפים אחר רמה מה-זה נמוכה כדי לזכות בעוד כמה תומכים. כל עוד מדובר בטריקים פופוליסטיים, דיינו. אך שימוש באמצעים נלוזים, ספק-חוקיים, ובוודאי אנטי-חינוכיים, מלמד על התרבות של מי שמוביל את וואלה!

    

  כידוע, אני מתנגד חריף לצנזורה, סינון תכנים, ושאר אמצעי כפיה וכוח שימנעו ממשתמשי אינטרנט גישה לכל תוכן שהוא. אך מכאן ועד לעבירות על חוק ועל כללי אתיקה המרחק גדול. חבל שאין מי שיעניש את וואלה! כנותנת חסות ומפיצה תכנים מזיקים בעליל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים