שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  זאפ לאבידן

  גם בשנות השבעים הטלוויזיה הישראלית רצתה לחזר אחר קהלים צעיר יותר. אז הביאו את דוד אבידן, שהציג תצוגת אופנה ביזארית במיוחד. ויש גם ראיון עם סוודרים מאוד ישנים. מומלץ (מתוך "כך היה", ערוץ 1)

   

  דוד אבידן, מבכירי וממובחרי המשוררים של "דור המדינה" ואחד מאמני המלים המחוננים והמקוריים שקמו כאן, כיכב אתמול בשני קטעים ששודרו ברצועת הנוסטלגיה של ערוץ 1 "כך היה" בהגשת יגאל רביד (א'-ד' 18:15; לקט: ו' 19:00). אבידן מאשר בקטעים הבאים את הפרסום שקנה כמחדש השפה העברית ולפי הקטע השני נראה ששאף לחדש גם בתחום הווידיאו.

   

  אבידן, אמן רב תחומי, שהיה גם צייר, קולנוען, פובליציסט ומחזאי, נראה בקטע הראשון בתוכניתו של רם עברון "זה הזמן", תוכנית אקטואליה שכללה שיחות בענייני תרבות. כך נערכו ראיונות לפני 20 שנה ויותר וכך גם נראו הסוודרים של אותה תקופה. מאוחר יותר, עמנואל רוזן אימץ את השם לתוכנית שהיתה לו בערוץ 10.

   

  אבידן העדיף לצפות אל העתיד, ולכן השאלה ששואל עברון על גילו זוכה לתשובה שבאופן אבידני להפליא מנסה באמצעות מלים להעביר את רוע הגזרה: "אני משתדל שהיחסים ביני לבין לוח השנה יהיו מינימליים ובלתי חוזיים בהחלט.. הגיל הביולוגי והמנטלי הוא גילו של אדם ולא גילו הכרונולוגי".

   

  כמי שראה עצמו כאיש העתיד, אבידן היה פריק של חידושים ולא רק חידושי שפה. בקטע השני ששודר אתמול ב"כך היה" הוא נראה כשהוא מנסה להגיש ב-1979 תוכנית חדשנית לסוגה ובה ערך ניסיונות במיצגי וידיאו. הטלוויזיה הישראלית ניסתה בכך לתת תשובה לטענות שהיא צריכה לחזר אחר קהלים צעירים יותר. הוא מציג כאן תצוגת אופנה ביזארית: "הפסיכופיגוריזם של ניצה שוחט". המלים של אבידן נשמעות רעננות גם אחרי 28 שנה: "פסיכופיגוריזם - מלה קצת קשה, משמעות רכה ומלטפת. מונח פסיכי, אבל לעומת זאת קצת פיגורטיבי ובעברית יותר פשוטה: אופנת מצב רוח... התאמת הבגד למצב רוחה של האישה והתאמת מצב רוחה של האישה לבגד- במלים אחרות: הבגד כוסת מצב הרוח". היום הקליפים הללו נראים מיושנים, אבל אז זה היה ניסוי מהפכני ופורץ דרך, במיוחד האפקטים של הדוגמניות שמופיעות פתאום על השולחן. אחת מהן אגב, המכונה "חלי הבהירה", היא השחקנית חלי גולדנברג. התוכנית שודרה מספר פעמים וירדה בתחושת מיצוי עמוקה לכל הצדדים הנוגעים בדבר.

   

  בחזרה ל-1985. אבידן אומר לרם עברון: "החזקים נשארים בזמן. המשימה היא להישרד בזמן ולא סתם להישרד בזמן, אלא להישרד בזמן במצב טוב". שורה מצמררת למי שזוכר את תמונות העזובה וההזנחה ששודרו מדירתו לאחר מותו, ב-1995. בניגוד לשירתו, אבידן האיש לא שרד את הזמן במצב טוב.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות הערוץ הראשון
  לוח השנה עושה את שלו ואני עושה את שלי. אבידן
  באדיבות הערוץ הראשון
  לאתר ההטבות
  מומלצים