שתף קטע נבחר

הממשלה מציעה: עוד סמכויות לבתי הדין הרבניים

סערה בעקבות תמיכת הממשלה בהצעת חוק המבקשת להעניק עוד סמכויות לבתי הדין הרבניים. הרב הרפורמי גלעד קריב: "במסווה של פשרה וקירוב לבבות בין בני הזוג המתגרשים, בתי הדין הרבניים מעצימים את יכולתו של הגבר לסחוט את האישה"

בתי הדין הרבנים יוכלו להעניק תוקף של פסק דין להסדרי בוררות. היום (ב') נידונה בפני ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת הצעת החוק הממשלתית, לפיה שר המשפטים יוסמך להסדיר בתקנות הליכי בוררות וגישור בבתי הדין הרבניים. בנוסף מוצע בחוק להסמיך את בתי הדין הרבניים לתת תוקף של פסק דין להסדרי בוררות וגישור. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי מדובר בהוראות דומות שיש לחוק בתי המשפט לענייני משפחה.

 

חלק ניכר מחברי הוועדה הביעו חוסר שביעות רצון מהצעת החוק. ח"כ זהבה גלאון ממרצ הביעה עמדה תקיפה נגד ההצעה: "לא ייתכן שיינתנו סמכויות כה רחבות בידי בתי הדין הרבניים שמנסים בשיטת הסלאמי פעם אחר פעם להוסיף לעצמם סמכויות, כל פעם באמתלה אחרת - כאשר הנפגעות העיקריות הן נשים".

 

ח"כ עמירה דותן מקדימה תומכת ברעיון, אך מסתייגת מהנוסח הנוכחי של ההצעה. ח"כ דותן, המשמשת בהתנדבות כיו"ר האקדמי ליישוב סכסוכים במכללה למנהל, אמרה: "הצעה כשלעצמה נכונה. סוף סוף ייעשה סדר שמעביר את הנושא לבוררות וגישור. עם זאת ההצעה כמו שהיא לא טובה. היא לא מעתיקה כמו שצריך את הנוסח של בתי המשפט האזרחיים. הדיין הראשי מקבל יותר סמכות מנשיאת בית המשפט העליון". 

 

מנגד, ח"כ ניסן סולומיאנסקי מהאיחוד הלאומי (אינו חבר בוועדה, אך הגיב בעניין) אומר כי מדובר בתיקון עיוותים. "עמדתי היא שמערכת בתי הדין הרבניים היא חלק ממערכת המשפט של מדינת ישראל, לטוב ולרע. לא יכול להיות מצב שהמערכת תהפוך להיות מערכת שאני לא סומך עליה. דומה המקרה לכך שנאמר שבית המשפט המחוזי בתל אביב יכול להעביר תיקים בגישור אך בית המשפט המחוזי בחיפה לא".

 

החשש: בתי הדין יעקפו את בג"ץ

בדיון נכחו נציגים מתנועות שונות ביניהם נציגי המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית. הרב הרפורמי עו"ד גלעד קריב אמר: "במסווה של פשרה וקירוב לבבות בין בני הזוג המתגרשים, בתי הדין הרבניים מעצימים את יכולתו של הגבר לסחוט את האישה. ההצעה תאפשר לעקוף את פסיקת בג"ץ שמחייבת אותם לדון בענייני רכוש וממון על פי הדין האזרחי. עד אשר לא יתאפשר לאזרחי ישראל לבחור בין מסלול נישואים וגירושים אזרחיים למסלול הדתי, אין להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים ואין לסייע בידם בהשלטת התפיסה הרבנית האורתודוקסית על הציבור שאינו מעוניין בכך".

 

עמדת התנועה הרפורמית, כמו של מרבית הארגונים שזומנו לאותו דיון ונכחו בישיבה הייתה, כי במסווה של קידום הליכי דיון חלופיים והליכי גישור ופשרה בבתי הדין הרבניים עשויה הצעת החוק להחמיר את הפגיעה בזכויות הנשים, וכי הצעה כזו סוללת דרך לעקוף פסיקות בג"ץ מפורשות.

 

נציגי הקואליציה הבינלאומית לזכויות העגונה ומסורבת הגט, תנועת "עיקר", טענו כי במקרים בהם האישה סובלת מאלימות או במקרי סרבנות גט הרי שכוח המיקוח אינו מאוזן בין הצדדים. גישור הנעשה תחת אלימות או סרבנות, הינו גישור בין צדדים שאינם שווים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ביוזמת הממשלה. ועדת חוקה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
נגד. חבר הכנסת גלאון
צילום: גיל יוחנן
במסווה. קריב
מתמחה ביישוב סכסוכים. ח"כ דותן
מומלצים