שתף קטע נבחר

פרס מגביר המאמצים בניסיון להיבחר לנשיא

ל-ynet נודע כי פרס נפגש בימים האחרונים עם מקורביו ודן עימם בצעדים שיש לנקוט כדי לשנות את חוק יסוד נשיא המדינה, כדי לאפשר קיום הצבעה גלויה במליאת הכנסת. מקורביו אמרו כי המשנה לראש הממשלה אכן מתכוון להתמודד לנשיאות "גם במקרה של הצבעה חשאית"

המירוץ לנשיאות מתחמם. המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, הגביר בימים האחרונים את המאמצים בניסיון להיבחר לנשיא הבא של מדינת ישראל. גורמים בכנסת אמרו אתמול (יום ב') כי פרס הודיע בשיחות סגורות שבכוונתו להתמודד על הנשיאות "בכל מצב, גם אם החוק לא ישונה וההצבעה תהיה חשאית".

 

ל-ynet נודע כי פרס נפגש בימים האחרונים עם מקורביו ודן עימם בצעדים שיש לנקוט כדי לשנות את חוק יסוד נשיא המדינה, כדי לאפשר קיום הצבעה גלויה במליאת הכנסת. עדיין לא ברור אם יהיה רוב לשינוי שיטת הבחירה של הנשיא הבא, אולם איש העסקים ארנון מילצ'ן, המקורב לפרס, שוחח בסוף השבוע עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, וניסה לשכנע אותו ואת סיעת הליכוד לתמוך בשינוי החוק ובעריכת הצבעה גלויה במליאה.

 

בסביבתו של יו"ר הליכוד אישרו את דבר הפגישה, ואמרו כי נתניהו הבהיר למילצ'ין שהליכוד תומך במועמדותו של רובי ריבלין לנשיאות. עוד אמר נתניהו כי הליכוד מתנגד ל"שינוי כללי המשחק תוך כדי משחק. אנחנו מתנגדים לשינוי החוק".

 

לגבי החלטתו הסופית של פרס להתמודד על תפקיד הנשיא, אמר יועץ התקשורת שלו, יורם דורי: אני לא מכיר את הנושא", אולם גורמים אחרים המקורבים למשנה לראש הממשלה אישרו בשיחה עם ynet כי פרס אכן מתכוון להתמודד לנשיאות "גם במקרה של הצבעה גלויה, וגם במקרה של הצבעה חשאית". אותם מקורבים ביקשו למנוע את פרסום פרטי ההחלטה של פרס ואמרו: "זה עדיין מוקדם לפרסם את זה. העיתוי לא כל כך טוב לנו". ואולם, אותם גורמים אישרו כי המשנה לראש הממשלה, שהפסיד בשנת 2000 למשה קצב בהצבעה על תפקיד נשיא המדינה, אכן מתכוון בשלב זה להתמודד "בכל מקרה".

 

ממתינים להחלטת מזוז בעניין הנשיא קצב 

במערכת הפוליטית ממתינים להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדבר כתב האישום נגד הנשיא קצב. אם יוגש כתב אישום נגד קצב, הוא צפוי להשעות את עצמו מתפקידו, ואת מקומו תמלא יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק. לנוכח העובדה כי מועד הבחירות לנשיאות הוא חודש מאי, ההערכה במערכת הפוליטית היא כי איציק תמלא את מקום הנשיא עד מועד הבחירות המתוכנן, והן לא יוקדמו, גם אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד קצב כבר בשבועות הקרובים.

 

נכון לעכשיו, על קו הזינוק עומדים שלושה מועמדים בולטים: ח"כ רובי ריבלין, הזוכה לתמיכה של חברי כנסת מסיעות רבות בכנסת, השר שמעון פרס, שעל-פי ההערכות יוכל לנצח אם תתקיים הצבעה גלויה וכן הרב מאיר לאו. הרב לאו מקבל סיוע מהיועץ האסטרטגי חגי אליאס. במערכת הפוליטית יש המזכירים גם את שמותיהן של קולט אביטל ושל דליה איציק כמועמדות אפשרית לנשיאות. איציק תתמודד כנראה רק אם פרס יחליט בסופו של דבר שלא להתמודד. בינתיים, איציק מביעה תמיכה מלאה במועמדותו של פרס, ודוחה את אפשרות ההתמודדות מולו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
פרס. מגביר מאמצים
צילום: חגי אהרון
צילום: רונן בוידק
נתניהו. נגד הצבעה גלויה
צילום: רונן בוידק
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ריבלין. זוכה לתמיכה רחבה
צילום: גיל יוחנן
הרב לאו. מתמודד לתפקיד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים