שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיווח: סוכן בריטי הציע להתנקש בהיטלר - ונדחה

  ה"טיימס" הלונדוני מדווח כי במהלך מלחמת העולם השנייה הציע סוכן כפול שפעל עבור שירות הביון הבריטי להתנקש בהיטלר באמצעות פיצוץ מטען בעצרת נאצית, אך הונא מלממש את תוכניתו. היסטוריון: בריטניה התנגדה להתנקשויות במנהיגים, לא סמכה על הסוכן והעדיפה את היטלר חי

  סוכן בריטי הציע לפוצץ את הצורר הנאצי אדולף היטלר במהלך מלחמת העולם השנייה אך הונא מלבצע את ההתנקשות על-ידי סוכנות הביון הבריטית (ה-MI5), כך דיווח הבוקר (ג') עיתון ה"טיימס" הלונדוני, בהסתמך על מסמכים רשמיים שפורסמו לאחרונה בבריטניה.

   

  לפי הדיווח, את ההצעה להרוג את היטלר במשימת התאבדות הציע אדי צ'פמן, עבריין ופורץ כספות שאומן על-ידי הנאצים כמרגל והפך לאחד מהסוכנים הכפולים המוצלחים של בריטניה. צ'פמן זכה לכינוי "הסוכן זיג-זג".

   

  צ'פמן ריצה עונש מאסר בבית הכלא באי ג'רזי, סמוך לצרפת, כשהנאצים פלשו לאיי התעלה ביוני 1940. הוא גויס על-ידי המודיעין הצבאי הגרמני והוצנח לשטח בריטניה בדצמבר1941. אך מייד עם הגיעו לבריטניה ערק צ'פמן והצטרף ל-MI5.

   

  במהלך חקירתו בשירות הביון הבריטי, סיפר צ'פמן בן ה-27, כי הוא מעוניין לשוב לגרמניה כסוכן כפול ולהרוג את הפיהרר באמצעות פיצוץ מטען חבלה בעצרת נאצית. מסמכים שסיווגם הביטחוני הוסר לאחרונה חושפים שיחה בין צ'פמן וקצין בריטי, רוני ריד.

   

  בשיחה אמר ריד לצ'פמן כי כל ניסיון להרוג את היטלר יהיה התאבדותי: "בין אם תצליח ובין אם לאו, תחוסל מייד", אמר ריד. "אך, איזו דרך לגמור", השיב צ'פמן. הוא הסביר כי מפעילו הגרמני, הנודע אז רק בשם 'ד"ר גראומן', הבטיח לקחת אותו לעצרת נאצית אם יסיים את משימתו בבריטניה בהצלחה, ולמקמו "בשורה הראשונה או השנייה", סמוך לדוכן הנואמים.

   

  "ממשלת בריטניה העדיפה את היטלר חי"

  "הוא מאמין שאני תומך בנאצים", אמר צ'פמן לריד. "אני מאמין שד"ר גראומן יעמוד בהבטחתו ואז אתנקש בהיטלר... עם הידע שלי בחבלה וחומרים דליקים, זה צריך להיות אפשרי". ריד דיווח על ההצעה לממונים עליו: "הוא לא יכול לחשוב על דרך טובה יותר לסיים את חייו מאשר להנציח את שמו בעיתונות העולמית ובספרי ההיסטוריה".

   

  ה"טיימס" מציין כי סביר שההצעה הובאה לידיעתו של ראש הממשלה דאז, ווינסטון צ'רצ'יל, בשל התעניינותו האישית ב"תיק זיג-זג". אולם מסיבות שמעולם לא הוסברו במלואם, נדחתה ההצעה להתנקש בהיטלר. ההיסטוריון הבריטי, מייקל ריצ'רד דניאל פוט, העריך כי ההחלטה נבעה מכמה סיבות, בהן מדיניותה ארוכת השנים של הממשלה נגד התנקשויות בראשי מדינות זרות וחוסר אמון בצ'פמן.

   

  "מנהלת המבצעים המיוחדים של בריטניה תיכננה אף היא מבצע התנקשות בהיטלר ב-1944, אך גם תכנית זו נדחתה", אמר פוט. "בין היתר, בשל ההערכה כי יהיה זה בלתי אפשרי לסוכן חמוש להתקרב להיטלר, וגם מכיוון שחשבו שהיטלר מועיל יותר חי מאשר מת, מאחר ובשלב זה האסטרטגיה שלו הייתה בלתי יציבה".

   

  לפי הדיווח, המידע החדש מצביע על האפשרות שמפעילו הגרמני של צ'פמן, '"ד"ר גראומן" או בשמו סטפן פון גרונינג, ניסה במכוון לגרום לצ'פמן להתנקש בהיטלר, משום שכמו קצינים אחרים בצבא הגרמני, ראה בו יריב. הצעתו להבריח את צ'פמן לעצרת הנאצית מעלה חשד שידע על כוונותיו של צ'פמן.

   

  צ'פמן חזר לגרמניה כסוכן כפול, אך מפעילו הבריטי, קולונל טומי רוברטסון אמר לו מפורשות: "אל תנקוט ביוזמות פראיות". שירות הביון הבריטי שיחרר בחודש שעבר 1,800 עמודים של מסמכים מתיקו של צ'פמן, שהועברו לארכיון הלאומי. צ'פמן שרד את המלחמה, זכה לחנינה עבור פשעיו מלפני המלחמה, ומת ב-1997.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים